Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Oberačov ovocia platíme takmer ako v Belgicku. Napriek tomu je ich nedostatok

chat_bubbleKomentáre: 6 visibilityZobrazenia: 711
UniCredit Bank 2018

„Na jeseň sme naskladnili 30-tisíc ton, teraz máme v skladoch okolo 10-tisíc ton. Tento rok sa urodilo dokonca toľko jabĺk, že časť sme skladovali v Rakúsku. Máme prebytok goldenov delicious, ktoré sa budú predávať ešte do budúcej úrody. Podobná situácia je u červených jabĺk, ktoré nemajú takú dobrú reklamu. Pri odrodách pinova alebo evelina je ale situácia iná a s predajom minuloročnej úrody skončíme niekedy v marci až máji,“ hovorí Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie.

Problémom je, že slovenskí pestovatelia a producenti nie sú konkurencieschopní na európskom trhu. Musia spĺňať oveľa viac noriem potravinovej bezpečnosti ako ich kolegovia napríklad v Poľsku.

„Napríklad pri niektorých rezíduách po chemických prípravkoch na ošetrovanie ovocia. Normy EÚ povoľujú isté limity, no nariadenia Slovenska už nie. To potom spĺňajú poľské jablká, no slovenské už nie. Poľské jablko je na našom trhu s oveľa nižšou cenou. Kvalitu a ďalšie faktory spotrebiteľ ešte stále nerieši,“ hovorí M. Varga.

Chýbajú zberači z tretích krajín

Nedostatok brigádnikov bol ďalším problémom minulého roka. Kým v Českej republike legislatíva plynule umožnila cez agentúry oslovovať napríklad brigádnikov z Ukrajiny, naše nariadenia spôsobili, že časť produkcie jabĺk sa nepozbieralo a skončilo na zemi.

 „Dalo sa to vyriešiť. Je to otázka, ktorú hovorím s boľavým srdcom. Nechajte nás pracovať a my vás zasypeme ovocím a štát aj peniazmi. Legislatíva nie je pre nás priaznivo naklonená. Robí sa pre automobilový priemysel, ale nie pre poľnohospodárstvo. Považujem za dôležité aj automobilky, ale ovocinárstvo je špeciálnou výrobou a preto potrebuje aj špeciálne podmienky napríklad pri prijímaní legislatívy. Nemôžu nás zrovnať do nejakých svojich mantinelov. Toto je len u nás. V Európe to takto predsa nefunguje,“ hovorí Marián Varga.

So susednou Českou republikou sme v tejto oblasti začínali a dnes sú, ako vo väčšine vecí, oveľa ďalej. A to len vďaka tomu, že majú pružnejšie vedenie rezortu i poslancov.

„V poslednom roku sa zlepšili podmienky pre prijímanie brigádnikov z Ukrajiny. Skrátil sa proces z polroka na 90-dní a teraz na 30-dní. Na druhej strane sú tu ďalšie obmedzujúce prvky. Budeme musieť chodiť na úrad práce a robiť workshopy. Na to nemá ovocinár najmä v hektike zberu úrody čas,“ hovorí Marián Varga.

Pripomína, že to všetko vstupuje do ceny produkcie na trhu.

Odvodové a daňové zaťaženie je vysoké

„Máme vysoké odvodové zaťaženie, 36-percent je priam likvidačná záležitosť. Prečo to nevieme urobiť jednociferným číslom ako to majú napríklad v Belgicku? A to nehovorím o daňovom zaťažení. U nás celkovo neplatíme brigádnikovi oveľa menej ako v Belgicku, ale náš brigádnik dostane „v čistom“ oveľa menej. Lebo takto je nastavený systém,“ hovorí Marián Varga a pripomína, že ďalšou záležitosťou, ktorá nevytvára rovnocenné podmienky je zdĺhavá legislatíva pri používaní prípravkov na ochranu stromov.

„U nás kým sa prípravok dostane do obehu, už je vytvorená rezistencia a už sa nedá použiť. To všetko je legislatívna záležitosť, ktorá by sa dala zmeniť tak ako v iných európskych krajinách,“ dodáva Marián Varga.

Pre porovnanie v Poľsku sú náklady na kilogram jabĺk 18 až 20-centov, preto ho môže ponúkať na trhu za 25-centov. A už ho predáva so ziskom. U nás sa dostane ovocinár na 35-centov nákladov a predáva ho paradoxne – za 28-centov.  A to len pre spomínané problémy s odvodmi a administratívou.

Autor článku: Karol Vrbský – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1305 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. stary gazda
  12. marca 2019

  A naviac v polsku na vystavbu skladou da štat a EU 75%dotacii u nas poslednych 7 rokov NIC čo tiež podstatne navyši cenu

  Odpovedať
 2. G.S.
  13. marca 2019

  A aké sú vlastne skutočné čísla? Koľko je to o trošku menej? Takže vlastne by ste chceli platiť 300 € na mesiac Ukrajincovi a pre istotu ešte bez odvodov? A ešte lepšie by bol prístup niektorých Talianov a Španielov? Zamestnávanie načierno a nakoniec nič nezaplatiť a dať vyhostiť brigádnika? A vtedy už budete ziskoví? Alebo ešte potrebujete aj ďalšie dotácie nad rámec dnešných? A potom už zasypete štát ovocím a urobíte ho bohatým? Nebude napokon jednoduchšie skončiť s ovocinárstvom niekde v blízkosti automobiliek a podporovať ho len v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou? A vaše sady budú len na samozber.

  Odpovedať
 3. jm
  13. marca 2019

  Je zaujímavé ,že dokážeme opísať kde máme nedostatky a problémy .No napriek mnohým vždy sa zviditeľneným organizáciám ktoré stále hlásajú ako sa starajú o poľnohospodárov sa nedokážeme vyrovnať s problémami. Prečo poľský podnikateľ dokáže lacnejšie vyprodukovať mlieko , ovocie ,predať mäso keď aj menej hodnotné ? Je zaujímavé že pre domácich produkcentov vytvoríme prísne pravidlá a podmienky a zároveň máme prepojený voľný pohyb tovarov medzi krajinami . Máme možnosť si urobiť obraz o celej problematike keď EP upozorňuje na nejaké prehnané opatrenia voči poľskému mäsu.

  Odpovedať
 4. MichalK
  14. marca 2019

  jm : Miesšate jablká s hruškami, prístup poľského štátu k farmárom a celá daňová politika štátu je úplne iná, poľský farmár neplatí daň z nehnuteľnosti, iné sú pravidlá o dani z príjmov mzdových odvodov a pod. Toto všetko má vplyv na vlastné náklady farmára, takže porovnávať nás a Poľsko nie je možné. V Poľsku nevedia čo sú to veľké družstvá lebo ich nikdy nemali rovnako ani štátne majetky a pod. V Poľsku sa ani nejedná rýdzo len o farmárov, lebo väčšinu svojich pozemkov obrábajú celé rodiny popri hlavnom zamestnaní , nezamestnávajú takmer žiadnych pracovníkov, robia veci priamo doma na kolene či už výrobky z mlieka a pod., proste úplne iná legislatíva, takže nehovorme o iných krajinách, ale si berme naše podmienky. Dať na podporu celému agrosektoru smiešnych 1 mil. € znamená hlboký nezáujem zo strany štátu a preto sa tu len boríme s problémami farmárčenia či sa jedná o malého stredného alebo veľkého. Toto je realita a kameň úrazu nehovoriac o rozdeľovaní II. piliera a jeho transparentnosti. Čistá robota by bola rozdeliť všetky podpory v I. pilieri a rob si gazda čo chceš, vieš koľko dostaneš a čo za to si môžeš dovoliť ostatné je v rukách tvojich.

  Odpovedať
 5. jm
  14. marca 2019

  Pán MichalK neviem v čom vidíte miešanie uvedeného ovocia . Práve som sa snažil povedať presne to čo uvádzate. Štát by mal vytvoriť také podmienky pre poľnohospodára aby nemusel sa boriť s byrokraciou a zdierať z neho kožu len aby sa napĺňala štátna kasa. Máme síce pekné názory ale skutočnosť je úplne iná. Myslím ,že práve mnou uvádzané samosprávy mali byť pri riešení problémov . Oni totiž dokážu pomenovať problém, ale nedokážu ho s legislatívcami upraviť v prospech poľnohospodárov.
  Teší ma že ste postrehli rozdiel medzi týmito dvomi štátmi.

  Odpovedať
 6. G.S.
  14. marca 2019

  jm – pretože „všetko si dovezieme“ múdreho Mikloša a vyjednávača Figeľa. Poľnohospodárstvo bolo hodené cez palubu kvôli trhu EU pre nadnárodné firmy. A preto že v Poľsku je 2 mil. malých roľníkov, ktorí dokážu poriadne zamiešať volebné karty spolu so svojimi rodinami. A preto tam rôzne nenažrané skupiny nemôžu rozkradnúť väčšinu dotácií a tie sa reálne dostávajú aj k malým a stredným a nie len k veľkým nenažrancom. A ja som tiež za okamžité zrušenie dane z nehnuteľností a rovnako som za aspoň minimálne odvody za roľníkov platené štátom ako to majú aj v Poľsku a Nemecku. Lenže to nie je presadzované práve preto, že veľké firmy to nemôžu využiť. A u nás sú ovocinári prevažne veľkí a nie malí roľníci a otroci im nič ale nič nevyriešia. Je to len odklad do doby , kým Ukrajinci nepôjdu ďalej na západ. Ale oni to predkladajú ako nejaký večný všeliek „kobyliek“. A keď takéto niečo budú mať oni, tak prečo by nemali mať takéto podmienky aj ostatné sektory poľnohospodárstva? To bude všeobecný krik z každej strany. A potom budú plakať, že Slováci nechcú nakupovať drahšie domáce ovocie. A začo, ak budú mať platy na úrovni minimálnej mzdy zásluhou dumpingu Ukrajincov? Navyše pri tom balíku dotácií, aký máme, každý nárast pre niektorý „vybraný“ sektor znamená okamžitý pokles pre ostatných. Tak ale načo je nám výkladná skriňa na chválenie so zamestnanými Ukrajincami?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.