Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Jablká z Poľska zasypávajú Európsku úniu

jablká
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dovoz konzumných jabĺk do Českej republiky podľa odhadu Ovocinárskej únie ČR vlani klesol na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov.

Znížiť by sa mal asi na 61.000 ton z predvlaňajších 78.000 ton, teda o viac ako 20 percent. S poklesom celkového dovozu však neklesol dovoz jabĺk z Poľska, ktoré je s prevahou najväčším pestovateľom jabĺk v Európe. Na dnešných ovocinárskych dňoch v Hradci Králové to povedal predseda Ovocinárskej únie ČR Martin Ludvík.

Česko nie je v produkcii konzumných jabĺk sebestačné. Dovoz sa na predaji jabĺk v Česku podieľa približne polovicou.

Minuloročné zníženie dovozu jabĺk do ČR má podľa Ludvíka tri hlavné dôvody. V prvom polroku minulého roka boli ceny jabĺk vysoké a záujem kupujúcich bol kvôli tomu nižší. Na jeseň sa prejavilo veľké samozásobenie ľudí vlastnou úrodou zo záhrad a alejí. Tretím dôvodom bolo, že na jeseň sa českí pestovatelia viac presadili v obchodnej sieti na úkor dovozových jabĺk.

Tretina európskej produkcie pochádza z Poľska

Český i európsky trh je však podľa Ludvíka pod silným tlakom poľskej produkcie jabĺk, ktorá vlani dosiahla asi 4,8 milióna ton a od roku 2014 sa zvýšila o jeden milión ton.

„Česká produkcia jabĺk vlani predstavovala 145.000 ton a predstavovala tri percentá poľskej,“ pripomenul Ludvík.

Na celkovej minuloročnej úrode jabĺk v EÚ 13,1 milióna ton sa Poľsko podieľalo viac ako tretinou.
Podľa Ludvíka český trh s jablkami Poliaci ovplyvňujú predovšetkým nižšou cenou.

„Po nápore poľských jabĺk na začiatku sezóny sa české jablká dokázali na jeseň presadiť, ale za poľské ceny. Cenová situácia je tak pre českých ovocinárov tragická,“ povedal Ludvík.

Uviedol, že farmárska cena jabĺk po odpočítaní dopravy, obalov, triedenia a skladovania je medzi 3,50 až 6,50 koruny za kilogram (0,14 eur – 0,25 eur). V obchodoch sa jablká teraz predávajú v priemere za približne 26 korún (1,02 eur), medziročne asi o deväť korún lacnejšie.

Dovoz jabĺk z Poľska za minulý rok podľa ovocinárov vzrástol o desatinu na asi 33.000 ton.

„Za posledné štyri roky sa podiel poľských jabĺk na dovoze do Českej republiky zvýšil z 27-percent na 52-percent. Znamená to, že poľské jablká vytláčajú jablká dovážané z iných krajín,“ uviedol Ludvík.

Hlavným dovozcom jabĺk do ČR bolo v minulosti Taliansko.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments