Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

Inštitút sezónnej práce má byť len prvým krokom. Špeciálna výroba navrhuje ďalšie!

Inštitút sezónnej práce má byť len prvým krokom. Špeciálna výroba navrhuje ďalšie!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zriadenie Inštitútu sezónnej práce, ktorý pred pár dňami ohlásili ministerstvá práce a financií, našiel pozitívnu odozvu naprieč celým spektrom pestovateľov. Na projekt vyčlenil štát 12 miliónov eur, z ktorých bude dotovať odvody pre brigádnikov, ktorí sa zamestnajú u zeleninárov, ovocinárov či vinohradníkov. Nulové odvodové zaťaženie však získajú len v prípade, že boli na Úrade práce evidovaní aspoň tri mesiace.

Nahradia občania Slovenska Ukrajincov, Srbov a Rumunov?

„Je to veľká šanca, aby poľnohospodári využili týchto ľudí a bude to aj taký test, v ktorom sa ukáže, koľko našich nezamestnaných je ochotných vrátiť sa do poľnohospodárstva, hoci len na kratší čas počas sezóny,“ uviedol predseda Ovocinárskej únie Marián Varga.

Nezamestnaným, ktorí inštitút využijú, by po novom pri brigádach v poľnohospodárstve malo zostať na ruke viac peňazí, ako doteraz. Dosiaľ pri rovnakých nákladoch ako v zahraničí, dostávali na hodinu menej peňazí. Z ôsmych eur len asi polovicu, zatiaľ čo za našimi hranicami získali aj 7 eur. Dôvodom bolo práve vysoké odvodové zaťaženie, na ktoré naši pestovatelia poukazujú už roky. Mnohí preto museli využívať najmä sily spoza hraníc, napríklad z Ukrajiny, Srbska či Rumunska.

„Často sme to riešili práve tým, že sme si sem vozili ľudí, ktorí boli ešte ochotní sem jazdiť a pracovať. Mali sme s tým však veľké problémy, najmä s vybavovaním povolení a overovaním dokumentov. My tu pritom nepotrebujeme nikoho vysokoškolsky vzdelaného. Obrať hrozno alebo jahody dokáže každý a overovať im nejaké diplomy a vysvedčenia zo školy, to všetko boli náklady, ktoré zbery predražujú. Veríme, že teraz to už bude lepšie a je to prvý krok k zrovnoprávneniu sezónnych pracovníkov v rámci Európskej únie,“ dodala výkonná riaditeľka Zväzu vinárov a vinohradníkov Slovenska Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Okrem ovocinárov a vinohradníkov sa budú nové podmienky týkať aj brigádnikov v zeleninárstve.

„Sezónni pracovníci v zeleninárstve chýbajú hlavne na rôzne okopávky, zberové práce a podobne, ako aj pri spracovaní zeleniny. Už dlhodobo sa stretávame s nedostatkom pracovníkov. Sme často odkázaní napríklad na skupiny dôchodcov, ktorí chodia vypomáhať. Teraz sa mnoho ľudí vrátilo aj zo zahraničia a niektorí skončili aj na úradoch práce. Veríme, že sa nájdu aj takí, ktorí by sa na sezónu chceli zamestnať v našom sektore,“ vyjadril sa predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Oliver Šiatkovský.

Problém je vysoké odvodové zaťaženie

Nový inštitút a naň vyčlenené peniaze majú pomôcť v tomto a budúcom roku. Podľa samotných pestovateľov však ide len o prvý krok k efektívnej pomoci, po ktorom by mal nasledovať ďalší.

„Problém zamestnávania ľudí v poľnohospodárstve u nás tkvie vo vysokom odvodovom zaťažení. Preto ľudia utekajú tieto práce robiť radšej za hranice, hocikde v Európe, len nie u nás. Týmto prvým krokom sa vytvorí priestor zatiaľ len pre nezamestnaných, ktorí sú na úradoch práce aspoň tri mesiace. V druhom kroku je treba vyriešiť aj ostatných, teda ľudí, ktorí zamestnanie mali alebo majú, ale chceli by si napríklad na sezónu prísť zarobiť aj do ovocinárstva, zeleninárstva alebo vinohradníctva. Náš návrh je zaviesť 1600 hodín s nižším odvodovým zaťažením tak, ako je to aj inde v európskych krajinách,“ dodal Marián Varga.

Podmienky by mala priniesť nová, špeciálna dohoda o vykonávaní práce v poľnohospodárstve. Pestovatelia po nej volajú už roky, dosiaľ však úspešní neboli. Nižšie odvodové zaťaženie, ktoré podľa pestovateľov nemusí byť nulové tak, ako je to v aktuálnom projekte, by prinieslo vyššie platy za sezónne práce aj na Slovensku.

„Treba vyriešiť takzvaných dohodárov.  Sú skupiny, ktoré chodia napríklad na rezy ovocných stromov, následne idú pracovať do vinohradov, chodia na okopávky, na zber plodov, kastrovať osivovú kukuricu a podobne. Niektorým takáto práca a spôsob života vyhovuje. Následne sú dva-tri mesiace doma, cestujú, prípadne idú pracovať napríklad do lesných škôlok. Čiže treba vedieť aj týchto ľudí podporiť a vytvoriť pre nich nejaké riešenie,“ dodal Oliver Šiatkovský.

Ministerstvo práce avizuje, že na budúci rok chce priniesť stabilnú legislatívu v oblasti zamestnávania sezónnych pracovníkov tak, aby mali pestovatelia zeleniny, ovocia či viniča väčšiu istotu pri zamestnávaní sezónnych pracovníkov. Ako by mala táto legislatíva vyzerať rezort zatiaľ nepovedal.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Realist
Realist
16. jún 2020 7:08

Nechapem na co je tam podmienka 3 mesiace prvom rade mala byt podmienka obcan SR aby podporili slovakov a ked je niekto 2 alebo 1 mesiac nezamestnany a chce ist pracovat tak je znevyhodneny zase klasika preco to nemoze fungovat bez nejakej prekazky

Pestovatel
Pestovatel
16. jún 2020 7:55
Odpoveď na  Realist

Prepáčte, ale v celom článku mi chýba aspoň jedna veta o tom, že s týmto nápadom prišiel Dr. Karahuta, predseda agrivýboru NR SR.