Už nie prijímanie nových reforiem, ale efektívna realizácia tých, čo v uplynulých mesiacoch schválila Európska komisia, bolo v pondelok (23.9.2024) témou zasadania ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ. Zvlášť v súvislosti so strategickými plánmi spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorých druhý rok realizácie zhodnotil zástupca Maďarska, predsedníckej krajiny v Únii.
Boj s energetickou krízou, prispôsobenie sa novým pravidlám spoločnej poľnohospodárskej politiky aj nástrahy počasia. Aj to sú výzvy, ktoré podľa najväčšej agropotravinárskej organizácie – Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, prináša rok 2023, v ktorom možno očakávať dozvuky problémov z predchádzajúceho roka. Podrobnosti priblížil v rozhovore Emil Macho, predseda SPPK.
Po vyše ročnej intenzívnej príprave a rokovaniach s domácim agrosektorom a zástupcami Európskej únie dnes Európska komisia schválila finálnu podobu slovenského Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SP SPP) na nasledujúce eurofondové obdobie. Pre našich pôdohospodárov, rozvoj vidieka i štátnu správu sa Strategický plán stane kľúčovým ,,manuálom" na najbližšie roky.
Novela zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka je podmienkou realizácie Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2023 až 2027 v Slovenskej republike. Právnu normu v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.
Novela zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka je podmienkou realizácie Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027 v Slovenskej republike. Právnu normu v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Rokujú o nej v skrátenom legislatívnom konaní.
Základný dokument nášho poľnohospodárstva – Strategický plán na roky 2023 – 2027 zhodnotila Európska komisia. Ministerstvu pôdohospodárstva bolo zaslaných 315 pripomienok, z toho je 27 vnímaných ako „kľúčové prvky“. Zo strany Európskej komisie a z časti aj rezortného ministerstva je komunikácia k strategickému plánu zahalená rúškom tajomstva. Vzhľadom na spoločný prístup v ostatných štátoch nie je úplne zrejmé prečo.
Strategický plán, ktorý určuje podobu slovenského poľnohospodárstva na najbližších päť rokov, sa dostáva do ešte výraznejšieho sklzu, ako sa pred niekoľkými týždňami predpokladalo. Dnešné zasadnutie vlády skončilo a rokovanie k strategickému plánu stále nie je uzavreté. Ani druhý dokument z dielne ministerstva pôdohospodárstva v podobe novely zákona 330 z roku 1991 o pozemkových úpravách nebol schválený. Oba body programu môžu potvrdzovať informácie, ktoré sa už niekoľko týždňov objavujú v súvislosti s ďalším pôsobením Samuela Vlčana vo funkcii ministra.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vychádzalo pri príprave strategického plánu SR k spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ z požiadaviek Európskej komisie, ktorá v nasledujúcom programovom období kladie dôraz predovšetkým na ekologické postupy v poľnohospodárstve, potravinárstve a obnovu biodiverzity. Ako ďalej uviedol odbor komunikácie MPRV v reakcii na sobotňajšie (15. 1.) vyjadrenia Potravinárskej komory Slovenska (PKS), práve z uvedeného dôvodu sú na samotnú podporu potravinárstva vyčlenené nižšie prostriedky. Tiež preto, že v predošlých obdobiach boli vyššie investície do tohto sektora.
Najkomentovanejšie za 7 dní