Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Matovič prišiel o týždeň navyše. Strategický plán dnes mimoriadne schváli vláda

Matovič prišiel o týždeň navyše. Strategický plán dnes mimoriadne schváli vláda
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Strategický plán dnes mimoriadne schváli vláda a je veľmi pravdepodobné, že následne bude ihneď odoslaný Európskej komisii. Nasvedčujú tomu indície, ktoré sú v tejto chvíli známe.

Ministerstvo pôdohospodárstva dnes o 10:20 poslalo novinárom pozvánku na tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční už o 14:30. Témou je Strategický plán SPP a pred žurnalistov okrem ministra predstúpia aj bližšie nemenovaní zástupcovia agrárnej samosprávy.

Hodinu a pol pred tlačovou konferenciou ministra Samuela Vlčana sa dnes o 13:00 uskutoční online rokovanie vlády s jediným bodom programu. Tým je schválenie Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023 – 2027.

Čo platilo včera už neplatí

Všeobecne sa očakávalo, že strategický plán schváli vláda v stredu 9. februára na svojom riadnom rokovaní. Nestalo sa tak. Igor Matovič, minister financií a predseda najsilnejšej vládnej strany to odôvodňoval tým, že ide o závažný dokument, pri ktorom si vyžiadal ešte o týždeň navyše.

“Ide o veľmi významný dokument, ktorý de facto hovorí o eurofondoch na päť rokov v našom poľnohospodárstve pri zdrojoch dokopy za 4,5 miliardy eur. Zároveň vidíme, že za posledných 30 rokov maďarskí a poľskí poľnohospodári mali poľnohospodársku politiku nastavenú výrazne efektívnejšie a sú na míle pred našimi poľnohospodármi. Ja som si vyžiadal týždeň navyše,” povedal podľa agentúry TASR Igor Matovič.

Po necelých 24 hodinách od včerajšieho zasadnutia vlády slová Igora Matoviča neplatia a zdá sa, že vláda si uvedomuje časovú tieseň do ktorej sa dostala. Slovensko patrí medzi päť štátov EÚ, ktoré svoj dokument Bruselu ešte neodovzdali. Z uvedeného postupu je zrejmé, že vláda ihneď po schválení odošle dokument Európskej komisii.

„EK má tri mesiace na napísanie, prijatie a zaslanie svojich postrehov členským štátom. Potom nastáva tzv. stop-the-clock period (odloženie účinnosti) kedy členské štáty spolu s EK svoje plány revidujú. Po tomto kroku dochádza k opätovnému odovzdaniu upravených návrhov. Akonáhle EK posúdi, že návrhy sú v poriadku, tak ich oficiálne prijme. Tento proces už beží s krajinami, ktoré svoje plány už odovzdali. Stále platí cieľ, že plány majú byť prijaté do konca 2022, aby na začiatku 2023 mohla začať implementácia,“ informuje portál poľnoinfo.sk Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Laci
Laci
11. február 2022 0:47

myslel som si, že Igor má väčšie slovo a že zachránenie strany je prvoradé, ale asi som sa mýlil

Ostrý odkaz pre Matoviča: VIDEO Tvári sa, že sa ho Vlčanove kauzy ani netýkajú! Baťo a Hlina chcú počuť jasný postoj | Topky.sk