Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Potravinári sa nemôžu donekonečna spoliehať na eurofondy

MPRV: Potravinári sa nemôžu donekonečna spoliehať na eurofondy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vychádzalo pri príprave strategického plánu SR k spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ z požiadaviek Európskej komisie, ktorá v nasledujúcom programovom období kladie dôraz predovšetkým na ekologické postupy v poľnohospodárstve, potravinárstve a obnovu biodiverzity. Ako ďalej uviedol odbor komunikácie MPRV v reakcii na sobotňajšie (15. 1.) vyjadrenia Potravinárskej komory Slovenska (PKS), práve z uvedeného dôvodu sú na samotnú podporu potravinárstva vyčlenené nižšie prostriedky. Tiež preto, že v predošlých obdobiach boli vyššie investície do tohto sektora.

„EK teda predpokladá, že základ už máme vybudovaný a teraz môžeme prechádzať na ekologické postupy výroby. Bohužiaľ, realita na Slovensku je taká, že peniaze aj na rozvoj potravinárstva neboli efektívne investované a v horších prípadoch mizli v korupčných schémach,“ uviedlo agroministerstvo.

„MPRV SR si veľmi dobre uvedomuje obrovský investičný dlh, s ktorým naši potravinári bojujú, nemôžeme sa však donekonečna spoliehať na eurofondy a dokazuje to aj nové obdobie SPP, ktoré má iné priority, ako to bolo v minulosti. Preto MPRV SR pripravilo finančné nástroje, ktoré umožnia potravinárom získať úvery na modernizáciu a investície za výhodných podmienok,“ poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Vďaka použitiu štátnych finančných aktív vo výške 250 miliónov eur to podľa MPRV vytvorí tzv. pákový efekt v pomere 1:5. Týmto efektom suma 250 miliónov eur štátnych záruk vygeneruje hodnotu úverov 1,25 miliardy eur, ktoré môžu poskytnúť banky.

„Sme presvedčení, že zvýšiť konkurencieschopnosť voči zahraničiu pomôže iba modernizácia a znižovanie nákladov na vstupoch,“ dodal agrorezort.

Najnižšia podpora spracovania

PKS 15. januára vyzvala ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO), aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovensku. Upozornila, že vo výrobe potravín je krajina na poslednom mieste v Európe a návrh strategického plánu k spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ na roky 2023 až 2027 krízu s výrobou potravín na Slovenku prehĺbi.

Predložený návrh strategického plánu obsahuje podľa komory doteraz najnižšiu podporu spracovania. Z celého balíka 4,3 miliardy eur je pre potravinárov určených iba 75 miliónov eur. Na porovnanie, v období rokov 2014 – 2020 to bolo 217 miliónov eur, následne v prechodnom období 170 miliónov eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments