Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

ZMOS vyzýva vládu a parlament na urýchlené vymenovanie členov Rady SPF

ZMOS vyzýva vládu a parlament na urýchlené vymenovanie členov Rady SPF
insert_photoTASR

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva vládu a parlament na urýchlené vymenovanie chýbajúcich členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF). Uviedli to na brífingu Branislav Tréger, predseda ZMOS a Štefan Gregor, podpredseda ZMOS. Rada SPF podľa nich nie je schopná schvaľovať kúpno-predajné a nájomné zmluvy, čo spôsobuje samosprávam problémy pri čerpaní fondov.

„Ak žiadateľ nemá vysporiadaný pozemok, nemôže žiadať o európske peniaze a nemôže ani aplikovať vlastné peniaze, práve preto, že pozemky nie sú (právne) v poriadku. Vyzývame preto, aby sa sprevádzkoval SPF do takého stavu, aby bol akcieschopný, pretože je jedno, či to bude Európsky štrukturálny investičný fond, alebo Slovensko ako operačný program alebo Plán obnovy a stability. Žiadatelia musia mať komfortnejšie prostredie na to, aby mohli žiadať o európske peniaze,“ povedal Tréger.

Gregor spresnil, že Rada SPF má mať podľa zákona 13 členov.

„V tejto chvíli sú obsadené len tri funkcie členov, pretože ku koncu októbra 2021 skončilo funkčné obdobie šiestim členom, jedna funkcia člena nebola dlhodobo obsadená a k 6. decembru skončilo funkčné obdobie ďalším trom členom. Zostali sme v tejto chvíli v rade len traja,“ podčiarkol.

ZMOS: Koniec funkčného obdobia členov Rady SPF je dlhodobo známy

Gregor pripomenul, že funkčné obdobie člena Rady SPF sú tri roky. Všetkých členov rady vymenúva Národná rada (NR) SR, z toho 8 členov na návrh vlády SR, z toho jedného člena za ZMOS a jedného člena za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru.

„Ostatných 5 členov rady vymenúva NR SR na návrh Výboru NR SR (pre pôdohospodárstvo a životné prostredie) podľa aktuálneho zastúpenia politických strán v NR SR,“ zdôraznil.

Rada SPF podľa Gregora v tejto chvíli nie je funkčná.

„Naposledy sme zasadali 21. októbra 2021, pričom na každom zasadaní rady sa schvaľuje viac desiatok kúpno-predajných, nájomných a reštitučných zmlúv. Odvtedy tie zmluvy stoja,“ povedal.

Upozornil, že koniec funkčného obdobia každého člena Rady SPF je dlhodobo známy.

„Tým, že NR SR ani vláda neurobila žiadne kroky, je činnosť Rady SPF pozastavená. Rozhodli sme sa, že vyzveme predsedu vlády SR a predsedu parlamentného výboru, aby konali a vymenovali chýbajúcich členov rady, čím by sa sfunkčnil mechanizmus SPF,“ dodal Gregor.

Reakcia MPRV

Agrominister Samuel Vlčan predloží svoje nominácie na členov Rady Slovenského pozemkového fondu na februárovú schôdzu Národnej rady SR. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva v reakcii na brífing Združenia miest a obcí Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments