Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Novela zákona podmieňujúca strategický plán agropolitiky je v 2. čítaní

Novela zákona podmieňujúca strategický plán agropolitiky je v 2. čítaní
insert_photopixabay.com

Novela zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka je podmienkou realizácie Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027 v Slovenskej republike. Právnu normu v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Rokujú o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

“Cieľom návrhu zákona je implementácia euronariadenia, ktorým sa stanovujú pravidlá podpory strategických plánov členských štátov v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktoré sú financované z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV),” priblížilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Implementáciou uvedených právne záväzných aktov EÚ sa podľa ministerstva pôdohospodárstva zabezpečí riadne fungovanie orgánov štátnej správy pri vykonávaní Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.

Vzhľadom na začiatok nového programového obdobia Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ 1. januára 2023 je nevyhnutne potrebné zabezpečiť úpravu kompetencií MPRV ako príslušného orgánu a Pôdohospodárskej platobnej agentúry ako organizácie zabezpečujúcej vyplácanie finančných prostriedkov EÚ.

Na tieto účely je podľa agrorezortu potrebné, aby sa urýchlene pripravili uvedené štátne orgány v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na celú administráciu všetkých opatrení v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ tak, aby s týmito opatreniami mohli počítať poľnohospodári od 1. januára 2023, resp. od najbližšej kampane v roku 2023.

Konkrétne opatrenia budú upravené v sérii aproximačných nariadení vlády, avšak návrh zákona je nevyhnutným predpokladom toho, aby vôbec bolo možné tieto opatrenia realizovať, podávať a administrovať žiadosti a vyplácať na ne finančné prostriedky z fondov EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments