Bravčové a hydinové mäso aj vajcia patria k obľúbeným potravinám Slovákov. Na margo ich produkcie neustále počuť apely o snahách v zvýšení sebestačnosti. Na jednej strane tak chceme produkciu podporovať, na druhej strane vznikajú aj prekážky, ktoré k motivácii chovateľov neprispievajú. Patrí k nim aj problematické poistenie. Hoci naň štát prispieva dotáciami, čo celý agrosektor víta, poistiť v dnešnej dobe nosnicu či ošípanú začína byť problém. Dokazuje to aj list, ktorý v polovici septembra dostali v e-mailovej komunikácii členovia Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.
Aktuálne leto sa zrejme zapíše do histórie ako jedno z najhorúcejších. Zatiaľ čo na poliach pestovateľov trápi nedostatok zrážok a ich nerovnomernosť, v chovoch hospodárskych zvierat sa zas musia poľnohospodári zaoberať tým, ako dodržať welfare zvierat a ochrániť ich pred vplyvom vysokých teplôt. Inak to nie je ani v Kráľovom Brode, kde už niekoľko desaťročí okrem hovädzieho dobytka chovajú aj hydinu. Ročne na podniku vychovajú státisíce brojlerových kurčiat a kačíc, ktoré spracúvajú aj na vlastnom bitúnku.
Kedysi plná sebestačnosť, dnes produkcia na úrovni asi 80 percent našej spotreby. Takto za uplynulé roky klesla produkcia slovenských vajec. Chovatelia nosníc navyše bijú na poplach – nie je podľa nich vylúčené, že o pár rokov budú slovenské vajcia raritou. Väčšina nosníc sa totiž stále chová v klietkových chovoch, a vajcia z nich už o rok aj tri mesiace zahraničné obchodné reťazce odoberať nebudú.
Aj v roku 2022 sa intenzita rastu nákladov hydinárov výrazne zvyšuje. Chovatelia a spracovatelia hydiny na Slovensku evidujú výrazné zdražovanie všetkých vstupov do výroby už od začiatku roku 2021. Najväčší nárast zaznamenávajú hydinári pri cenách kŕmnych zmesí, elektrickej energie, plynu, pohonných látok a obalových materiálov. Informoval o tom Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).
Veterinári počas prvého polroka zaznamenali dva prípady falšovania označovania krajiny pôvodu hydinového mäsa. Hydinári si však myslia, že ich je ďaleko viac. Uviedol to riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár na piatkovej tlačovej konferencii. V nadväznosti na problémy s preukazovaním pôvodu pri prebaľovacích spoločnostiach žiada Únia hydinárov zmeny v legislatíve aj prísnejšiu kontrolu.
Obmedzenie chovu hospodárskych zvierat v klietkach môžu svojim výberom ovplyvniť spotrebitelia, jeho zákaz by však mohol zvýšiť ceny a ovplyvniť sebestačnosť. Tvrdí to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. To sa podľa vyjadrení svojho tlačového odboru zmenám takýmto smerom nebráni, ale zatiaľ ich ani neplánuje.
Hlavná kandidátka rakúskych ľudovcov za Roľnícky zväz Simona Schmiedtbauerová vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) pokladá za hlavnú tému povinné celoeurópske označovanie pôvodu spracovaných potravín. Spotrebitelia by tak mali dostávať viac informácií a mohli by sa rozhodnúť, či si chcú daný tovar kúpiť. Schmiedtbauerová to uviedla v pondelok vo Viedni.
Najkomentovanejšie za 7 dní