Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Chovatelia sú prinútení do investícií. Zníži to ešte viac našu sebestačnosť?

Chovatelia sú prinútení do investícií. Zníži to ešte viac našu sebestačnosť?
insert_photoTASR - Na snímke ženy triedia vajíčka od nosníc v novej triedičke v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku 2. októbra 2018.

Kým v roku 2011 bola na Slovensku spotreba vajec na úrovni 205 kusov na obyvateľa, vlani každý Slovák skonzumoval v priemere už 229 vajec. Sebestačnosť v produkcii vajec na bola úrovni 83,4 %.

V posledných rokoch na Slovensku produkcia vajec postupne klesá. V roku 2019 sa vyprodukovalo 1,079 miliardy kusov, vlani 1,051 miliardy kusov konzumných slepačích vajec – bilancuje situačná správa Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

Podstielkový chov znižuje kapacitu

Riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár vysvetľuje, že príčinou je tlak zahraničných obchodných reťazcov a ochranárskych spoločností na znižovanie ponuky vajec z klietkových chovov.

Zahraničné obchodné reťazce už dva roky avizujú, že po roku 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov.

„Z toho dôvodu najväčší producenti vajec v SR pristúpili k rekonštrukcii klietkových chovov na voliérové a podstielkové chovy, čím sa však znižuje kapacita výrobných hál oproti klietkovým chovom o približne 20 %,“ konštatuje Daniel Molnár.

Toto zníženie kapacity spôsobilo za dva roky pokles produkcie vajec v SR o 5 %.

Na Slovensku, podobne ako v okolitých krajinách, chovatelia postupne realizujú rekonštrukciu klietkových chovov na podstielkové a voliérové chovy. Je to tak aj na Eggro-farm v Medzeve (okres Košice-okolie). Na dvoch dvoroch – v Medzeve a Košickej Polianke vyprodukovali v tomto roku približne 25 miliónov kusov vajec.

„Je to menej ako v prechádzajúcich rokoch. Akonáhle sa mení technológia, znižujú sa stavy, je to zákonite menej,“ komentuje Eduard Gӧbl.

V Eggro-farm prechádzajú z klietkového na podstielkový chov.

„Kapacita sa znižuje o 20 až 30 %, podľa rozmeru haly,“ dodáva chovateľ s 30-ročnými skúsenosťami.

Na farme v Medzeve je pomer klietkového a podstielkového chovu 50 na 50 %, na farme v Košickej Polianke s podstielkovým chovom ešte len začínajú. Postupne však budú musieť klietkový chov úplne zrušiť.

Chovateľom chýbajú finančné zdroje

„Na prerobenie všetkých klietkových chovov bude nevyhnutné vynaložiť investície vo výške 47 miliónov eur. Pri súčasnom raste cien stavebných materiálov príde k výraznému navýšeniu týchto investícií minimálne o ďalších 30 %, teda o ďalších 15 miliónov eur. Napriek tomu, že ÚHS upozorňuje na tento problém už tri roky, doteraz neboli na prerobenie klietkových chovov vyčlenené zo strany ministerstva žiadne finančné prostriedky,“ upozorňuje Daniel Molnár.

Eggro-farm v Medzeve plánuje nielen zrušiť klietkový chov, ale aj zvýšiť kapacitu.

„Máme pripravený projekt a budúci rok by sme chceli stavať novú halu na voľný chov,“ dopĺňa Eduard Gӧbl.

Veľa chovateľov nosníc nemá možnosť postaviť nové haly s podstielkovými chovmi, aby nahradili zníženie kapacity. Dôvod je prozaický – nedostatok finančných zdrojov.

Hrozivý rast výrobných nákladov

Producentov vajec ničí aj rast výrobných nákladov. Najvýraznejšie to cítia u cien kŕmnych zmesí.

„Náklady na krmivá predstavujú 45-percent všetkých nákladov pri produkcii vajec. Od začiatku roku 2021 vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 25 % a spôsobili rast nákladov na produkciu vajec priemerne o 0,7 centu za kus,“ pripomína riaditeľ ÚHS.

Vyššie ceny krmív zvýšili aj náklady na odchov mladých nosníc o 20 %. A to nie je všetko.

„Medziročne sme zaznamenali rast mzdových nákladov o 10 %, aj rast cien obalových materiálov o 15 %. Na prelome rokov 2021 a 2022 očakávame ďalšie zvyšovanie výrobných nákladov z dôvodu ďalšieho rastu cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu,“ vypočítava Daniel Molnár.

Medziročný rast výrobných nákladov chovateľov nosníc predstavuje 10 – 15 %. Pri vajciach z klietkových chovov sa priemerné výrobné náklady na jedno vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centa za kus, pri vajciach z podstielkových chovov ide o medziročné zvýšenie z 9 na 10,4 centa za kus.

Dočkajú sa štátnej pomoci?

Únia hydinárov Slovenska považuje za nevyhnutné prijať súbor účinných a najmä dlhodobých opatrení na ochranu domácich chovateľov nosníc.

„Je nevyhnutné zvýšiť odbytové ceny konzumných slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady, zaviesť dlhodobú systémovú štátnu pomoc na podporu chovu hydiny v rovnakej výške ako v okolitých krajinách a tiež vyčleniť finančné prostriedky na prerábanie klietkových chovov nosníc na voliérové a podstielkové chovy,“ zhrnul Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke ženy triedia vajíčka od nosníc v novej triedičke v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku 2. októbra 2018.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments