Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Ľuboš Podoba: Slováci sa ešte len učia rozoznávať kvalitné mäso

Ľuboš Podoba: Slováci sa ešte len učia rozoznávať kvalitné mäso
insert_photoPeter Brichta

V slovenskom agro biznise je pomerne málo družstiev, ktoré môžu o sebe povedať, že sú absolútne sebestačné. PD Brezina z Pravotíc je výnimkou. Vďaka rastlinnej výrobe dokážu pokryť z vlastných zdrojov kŕmenie dobytka a ošípaných, následne mäso spracujú vo vlastnej mäsovýrobe a predávajú ho vo svojej predajni alebo rozvážajú vlastnou dopravou k odberateľom.

Keď pred rokmi prebrala PD Brezina štvorica mladých manažérov, družstvo stálo pred kľúčovou otázkou ohľadom svojej budúcnosti. V porovnaní s konkurenciou sa takmer v ničom neodlišovali, mali problém nájsť mladých zamestnancov, neboli sebestační a museli sa spoliehať aj na pomoc iných. Počas deviatich rokov postupne obmenili a zveľadili strojový park, vybudovali vlastnú mäsovýrobu a aj predajňu mäsa.

“Mäsovýrobou prejdú každý týždeň priemerne tri tony mäsa, pracuje tu deväť zamestnancov a majú sa čo obracať. Do väčších rozmerov zatiaľ nechceme ísť, pretože by to už bolo nad naše kapacity chladiacich priestorov,” vysvetľuje Ľuboš Podoba, predseda PD Brezina Pravotice.

Spolu s ďalšími troma členmi predstavenstva stoja za kľúčovými rozhodnutiami, ktoré spravili z družstva moderný agropodnik. Dnes má poľnohospodárske družstvo Brezina 85 zamestnancov.

Muflóny z Pravotíc

Výraznú časť družstva tvorí rastlinná výroba, ktorá zahŕňa takmer 1350 hektárov pôdy v katastroch 5 obcí.

”Okrem pšenice a jačmeňa pestujeme aj kukuricu a lucernu. Darí sa u nás aj cukrovej repe a repke olejnej. Veľmi nám pomáha, že máme vlastnú sušičku, ktorú môžu využiť aj okolití poľnohospodári,” hovorí Ľuboš Podoba.

Živočíšnu výrobu zamerali v Pravoticiach okrem chovu ošípaných aj na hovädzí dobytok, vďaka čomu ich ročná produkcia predstavuje viac ako 3 milióny litrov mlieka.

“V Pravoticiach chováme ešte aj daniele a muflóny. Je nám ľúto čokoľvek vyhadzovať, tak ich kŕmime zvyškami z rastlinnej výroby. Muflónie mäso je ako ovčie, má špecifickú vôňu, takže na predaj veľmi nie je. Skôr ich chováme pre deti ako atrakciu. Danielie mäso je veľmi chutné a v gastronómii je vyhľadávané,” tvrdí šéf družstva.

Rozoznávajte kvalitné mäso

V Pravoticiach sa rozhodli, že nebudú len klasickými chovateľmi a tak pred troma rokmi vybudovali vlastnú mäsovýrobu, vďaka čomu ponúkajú viac ako 80 rôznych výrobkov vrátane sušeného mäsa.

“Robíme párky, paštéty, šunku, grilované veci, klobásy, klasické salámy ako Vysočina, ale skúšame aj niečo na spôsob talianskej salámy a hovädzie a bravčové steaky. Varíme dokonca aj huspeninu,” menuje Ľuboš Podoba.

V predajni mäsa, ktorá je priamo vedľa mäsovýroby, je takmer neustále čulý ruch. Na kvalitné mäso si zvykli nielen miestni, ale aj ľudia zo širokého okolia.

“Pre nás je základnou surovinou každého výrobku čerstvé mäso, od ktorého sa odvíja finálny výsledok. Snažíme sa vyhovieť zákazníkom aj s výrobkami bez konzervantov – od šunky s 98 % obsahom mäsa, salámy Inovec, párkov, špekačiek, paštét a údenín,” vysvetľuje predseda družstva.

„Držíme sa kvality a hlavne neklameme cez výrobky spotrebiteľa. Vidíme, že naša snaha má pozitívny dosah na ľudí, to nás poháňa ďalej. Nefungujeme cez platené reklamy. S našimi zákazníkmi komunikujeme cez sociálne siete, kde sú pravidelne oboznamovaní s novinkami a dávame im inšpirácie ako si upraviť mäso a výrobky,” uzatvára Ľuboš Podoba.

Ústretovosť na prvom mieste

PD Brezina Pravotice spolupracuje s VÚB bankou deväť rokov.

“V Pravoticiach majú od nás leasing, kontokorent, financujeme im nákup poľnohospodárskej pôdy, ale napríklad aj projekty z programu rozvoja vidieka – konkrétne ide o teľatník, kravín a skladovaciu halu. Medzi poslednými sme financovali aj ich mäsovýrobu a predajňu,” hovorí Martin Hubinský, manažér VÚB banky pre poľnohospodárstvo.

“Ústretovosť je prvoradá. Za tých deväť rokov sa nám nestalo, že by nám banka nevyšla v ústrety či už v prípade úveru alebo aj lízingu. Možno nám v určitých momentoch neposkytli toľko, koľko sme žiadali, ale vždy našli cestu. Sme si vedomí, že nie vždy sme dosahovali výsledky, na základe ktorých by sme dostali požadovanú sumu. Vážime si, že nám vždy vyjdú v ústrety v takej miere, v akej môžu,” hovorí predseda PD Brezina Ľuboš Podoba.

Autor článku: VÚB Banka
Zdroj obrázku: Peter Brichta

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments