Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Aj v roku 2022 sa intenzita rastu nákladov hydinárov výrazne zvyšuje

Aj v roku 2022 sa intenzita rastu nákladov hydinárov výrazne zvyšuje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj v roku 2022 sa intenzita rastu nákladov hydinárov výrazne zvyšuje. Chovatelia a spracovatelia hydiny na Slovensku evidujú výrazné zdražovanie všetkých vstupov do výroby už od začiatku roku 2021. Najväčší nárast zaznamenávajú hydinári pri cenách kŕmnych zmesí, elektrickej energie, plynu, pohonných látok a obalových materiálov. Informoval o tom Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

„Na raste cien krmív sa podieľa nielen rast cien obilnín z dôvodu konfliktu na Ukrajine a tohtoročného sucha, ale aj rast cien elektriny a plynu používanej pri výrobe krmív. Za posledné dva roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 %. Najvýznamnejší nárast bol počas roku 2022, kedy náklady na spotrebu krmív stúpli o 35 %,“ priblížil.

Upozornil, že výrazný rast nákladov zaznamenali chovatelia hydiny aj pri elektrickej energii a plyne. Medziročne vzrástli chovateľom priemerne ceny elektrickej energie takmer štvornásobne a ceny plynu takmer trojnásobne.

„Pokiaľ v roku 2020 sme za elektrickú energiu platili 50 eur/megawatthodinu (MWh), niektorí chovatelia hydiny majú dnes už ceny aj na úrovni 500 eur/MWh, čo je desaťkrát viac. Podobná situácia je aj pri plyne, kde za dva roky ceny niektorým chovateľom stúpli z 20 eur/MWh na 210 eur/MWh. Tieto ceny vážne ohrozujú chov hydiny v SR. Takéto zvýšenie cien sa prejaví na nákladoch chovateľov hydiny v SR vo výške 26 miliónov eur na zvýšených nákladoch na plyn a vo výške 5 miliónov eur na zvýšených nákladoch na elektrickú energiu,“ spresnil.

Celkové priemerné výrobné náklady za posledné dva roky vzrástli podľa Molnára pre chovateľov hydiny o 45 %. Vo finančnom vyjadrení celkové náklady na chov živej jatočnej hydiny vzrástli priemerne o 46 centov na kilogram (kg), z 0,82 eura/kg na 1,28 eura/kg.

„Je nevyhnutné prijať účinné a dlhodobé opatrenia zo strany štátu pre zachovanie odvetvia, a to vyčlenenie finančných prostriedkov na podporu sektora chovu a spracovania hydiny v rovnakej výške ako v okolitých krajinách a bez limitovania veľkých podnikov. Je potrebné tiež zastropovanie cien elektrickej energie a plynu pre potravinársky priemysel a chovy hospodárskych zvierat a vyčlenenie finančnej podpory na zvýšené výdavky na elektrinu a plyn,“ dodal Molnár.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments