Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Šudík navrhol zakázať klietkový chov nosníc

Šudík navrhol zakázať klietkový chov nosníc
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku by sa mohol zakázať klietkový chov nosníc. Vyplýva to z návrhu novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložil Tomáš Šudík (nezaradený).

Pre existujúce klietkové chovy nosníc navrhuje poslanec stanoviť päťročné prechodné obdobie. Majiteľom a ich zamestnancom má podľa Šudíka poskytnúť dostatočne dlhý čas, aby sa na nový stav adaptovali a svoje právo vlastniť majetok a právo na slobodnú voľbu povolania realizovali iným spôsobom.

Poslanec argumentuje tým, že za posledné roky u európskych občanov vzrástlo povedomie a znepokojenie v oblasti dobrých životných podmienok zvierat a problémov životného prostredia.

„V dôsledku toho spotrebitelia na európskom trhu požadujú etickejšie potraviny, teda vajcia vyprodukované v systémoch s vyššími štandardmi dobrých životných podmienok zvierat,“ napísal v dôvodovej správe k návrhu.

Dodal, že v júni 2021 sa Európska komisia zaviazala k revízii aktuálneho právneho rámca a k zrušeniu klietkového chovu nosníc do roku 2027.

Väčšina slovenských nosníc je podľa neho stále chovaná v klietkovom chove, a to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov podporuje zákaz klietkového chovu.

„Podiel nosníc v klietkovom chove na Slovensku v priebehu posledných troch rokov klesol o takmer 8 percent a v súčasnosti ešte stále tvorí 75,3 percenta nosníc,“ uviedol.

Dodal, že Únia hydinárov Slovenska sa zaviazala v memorande spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že do roku 2030 prestavajú všetky svoje klietkové chovy na podstielkové, voliérové alebo voľnovýbehové chovy.

Nová legislatíva by mohla byť účinná od 1. januára 2024.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
20. február 2023 10:29

Kym nebol internet len doma vedeli, ze si …ebnuty

G.S.
G.S.
20. február 2023 19:50
Odpoveď na  DoesntMatter

Tak on chce aspoň niečo za tie peniaze v parlamente ukázať. Chce zachraňovať svet ale najlepšie by urobil ak by on a jemu podobní angažovaní idioti skapali. Svet by si hneď vydýchol a žilo by sa ľahšie.

Johnny
Johnny
21. február 2023 12:43
Odpoveď na  G.S.

nič v zlom, ale 2,5 roka okrem pár opičiek na kameru tam neukázal nič. Nejde mu o nič, zvieratá sú len zámienka, len zachraňuje svoju politickú budúcnosť, hrá sa o hlasy a pozície v predčasných voľbách zrazu bude „na všetkom“ záležať každému presúšačovi v parlamente. Kandidoval z 21. miesta v… Celý komentár »

Stefan
Stefan
21. február 2023 22:30

Presne toto je najväčší problém , ktorý trápi Slovensko a Slovákov . Drahé energie , potraviny , prepad do chudoby , hrozba vojny aj na Slovensku , to je hoax, šírenie poplašnej správy . Ale tu PÁN POSRANEC ide riešiť chov sliepok v klietkach .