Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

EP riešil drahotu a nedostatok hnojív, chcel by spoločný nákup na úrovni EÚ

EP riešil drahotu a nedostatok hnojív, chcel by spoločný nákup na úrovni EÚ
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európsky parlament vo štvrtok (16.2) vyzval Európsku komisiu, aby preskúmala mechanizmus spoločného nákupu hnojív na úrovni Európskej únie. Hnojivá po vypuknutí vojny Ruska proti Ukrajine prudko zdražujú, čo sa premieta aj do rastúcich cien potravín.

V rezolúcii europoslanci vyzvali EK, aby zabezpečila dodávky hnojív, prijala opatrenia na zníženie cien a zvýšila nezávislosť EÚ v tejto oblasti. Požadujú tiež vypracovať ešte v tomto polroku dlhodobú stratégiu EÚ pre hnojivá a pôdne živiny.

Domáhajú sa tiež pridelenia dodatočných zdrojov na ukončenie závislosti od ruského plynu pri výrobe hnojív. Ako krátkodobé opatrenie na zvýšenie dostupnosti hnojív pre poľnohospodárov a na stabilizáciu cien navrhujú využiť časť poľnohospodárskeho rozpočtu na tento rok, poskytnutie okamžitej pomoci poľnohospodárom a rozšírenie dočasného pozastavenia dovozných ciel na všetky minerálne hnojivá okrem tých, ktoré pochádzajú z Ruska a Bieloruska. Na tie EÚ uvalila sankcie.

„Naliehavo potrebujeme zabezpečiť adekvátne dodávky hnojív pre našich poľnohospodárov a potrebujeme ďalšie opatrenia na zníženie ich cien,“ vyhlásil parlamentný spravodajca a predseda výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Norbert Lins z radov európskych ľudovcov.

Španielsky europoslanec Jorge Buxadé Villalba v rozprave upozornil, že hnojivá od roku 2021 zdraželi až trojnásobne.

Eurokomisár Janusz Wojciechowski v rozprave pripustil, že ceny hnojív sú na historickom maxime, ale upozornil, že nie všetky členské štáty využili možnosť poskytnúť poľnohospodárom pre tento problém štátnu pomoc. Doteraz tak urobili Poľsko, Grécko, Slovinsko a Malta, chystá sa Španielsko.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Maroš Kovalčík
Maroš Kovalčík
20. február 2023 9:44

Môj osobný názor, možno fikcia … ? Pozor … toto nie je v žiadnom prípade poplašná správa … toto je môj osobný názor, možno zlý … „NO a máme to tu !!! Opäť niekto sa zobudil po vyše roku a takto ešte nie úplne prebudený ide narobiť viac škody ako… Celý komentár »

G.S.
G.S.
20. február 2023 19:47
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

To zvýšenie cien hnojív zákazom ruského plynu a dovozu ruských hnojív bol cieľ. Ak by tu nebola vojna na Ukrajine, tak by si našli niečo iné. Korupčná Layenová sama sa chválila, že sankcie na Rusko pripravovali mesiace pred ich útokom. USA pre zachovanie svojej dominancie na svete sa rozhodli zlikvidovať… Celý komentár »

Eva
Eva
21. február 2023 8:25
Odpoveď na  G.S.

G.S.
100% pravda,dúfam že bude veľká zmena aj vo voľbe poslancov či na Slovensku aj do EP.
Okrem p.poslanca Karahutu nemá o poľnohospodárstvo nikto záujem a ešte že existuje p.Macho,ináč sme v…!