Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pálenice zdraželi. Do destilátov vstupujú ceny energií aj zvýšenie dane

Pálenice zdraželi. Do destilátov vstupujú ceny energií aj zvýšenie dane
insert_photoTASR/František Iván

Páleničiarska sezóna sa pomaly chýli ku koncu. Začala sa zvyšovaním cien, ktoré si vyžiadal trh. Končiť sa bude vyhliadkami na ďalšie zdražovanie.

Obnoviteľné zdroje

„Pálenice nerátali s tým, že nárast cien energií bude taký výrazný. Takže preň nás čaká ďalšie zvyšovanie cien. Pri páleniciach totiž môžeme hovoriť o vysokej energetickej náročnosti,“ skonštatoval Tomáš Holota, podpredseda Združenia páleníc a liehovarov.

Podľa neho väčšina páleníc využíva na prevádzku kotlov elektrinu alebo plyn.

„Aj pálenice sa snažia prejsť na obnoviteľné zdroje energie, či už biomasu alebo kolektory, ale stále je to v začiatkoch. Navyše, nie každá pálenica má takúto možnosť. Okrem toho čo sa týka biomasy, jej cena za posledný rok tiež výrazne vzrástla. Nehovoriac o tom, že pálenie alkoholu týmto spôsobom je menej ekologické, keďže je tam väčšia produkcia emisií, ako pri plyne,“ dodal Holota.

Energie aj dane

Nárast ceny vypáleného alkoholu pre ceny energií odhaduje na 1 euro za liter stopercentného alkoholu. Ďalšie zdraženie však prinesú aj vyššie spotrebné dane.

„Táto daň pôjde hore o 30 percent, čo na jednom litri 50-percentného alkoholu spraví asi 80 centov, len čisto zvýšenie spotrebnej dane,“ dodal Holota.

Zvýšenie dane začne platiť od začiatku tohto apríla. Parlament ho schválil na základe poslaneckého návrhu z koaličných radov.

Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu, ako je napríklad vzdelávanie, či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora. Navrhuje sa zvýšenie zdanenia alkoholických nápojov ako spoločensky významných negatívnych externalít. Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy,“ píše v dôvodovej správe.

Tento rok by cez zvýšenú daň malo do štátneho rozpočtu podľa odhadov pritiecť asi o 45,6 miliónov eur viac, ako v minulom roku. V roku 2024, keď bude spotrebná daň platiť počas celých dvanástich mesiacov, sa príjem zvýši o asi 78 miliónov eur.

Liehovar či pálenica?

„Je tu isté riziko, že veľa páleníc to neustojí a budú zatvárať, najmä tam, kde je sieť prehustená. Navyše, najmä tie pálenice, ktoré vznikli v spolupráci s ovocným sadom, prejdú skôr na status malého samostatného liehovaru, čo zákon umožňuje od začiatku tohto roka. Tam sú spotrebné dane nižšie. Avšak bude tam obmedzená produkcia alkoholu a liehovar už nebude môcť vykonávať pestovateľské pálenie ako pálenica. Subjekty by chceli fungovať aj ako liehovar, ktorý bude svoju produkciu ponúkať do obchodov, aj ako pálenica pre zákazníkov. To zákon neumožňuje. Budú sa musieť rozhodnúť pre jedno alebo druhé,“ dodal Holota.

Na Slovensku aktuálne pôsobí asi 250 pestovateľských páleníc, ďalších asi 50 subjektov páli alkohol v rámci domácej pálenice s registráciou, pre vlastnú spotrebu.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/František Iván

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments