Bravčové a hydinové mäso aj vajcia patria k obľúbeným potravinám Slovákov. Na margo ich produkcie neustále počuť apely o snahách v zvýšení sebestačnosti. Na jednej strane tak chceme produkciu podporovať, na druhej strane vznikajú aj prekážky, ktoré k motivácii chovateľov neprispievajú. Patrí k nim aj problematické poistenie. Hoci naň štát prispieva dotáciami, čo celý agrosektor víta, poistiť v dnešnej dobe nosnicu či ošípanú začína byť problém. Dokazuje to aj list, ktorý v polovici septembra dostali v e-mailovej komunikácii členovia Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.
Sektor chovu ošípaných má za sebou neľahké obdobie. Stavy zvierat v minulých rokoch pre africký mor ošípaných klesali, a naša sebestačnosť padla na asi 25 percent. Uplynulé mesiace však do sektora priniesli aj pozitívnejšie správy. Rok 2023 zhodnotil v rozhovore riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Martin Nevolný.
Takzvané zástrelné patrí medzi nástroje, ktoré pomáhajú bojovať s africkým morom ošípaných. Nákaza sa u nás šíri už od leta 2019. Stavy diviakov odvtedy najmä vo východnej polovici Slovenska výrazne klesli - jednak pre nákazu, ktorá sa medzi divo žijúcou zverou šíri, ako aj pre zvýšený lov diviakov.
Chov ošípaných v Boľkovciach pri Lučenci pred časom doslova prešiel krstom ohňom. Patrí totiž medzi tie, ktoré postihla nákaza africkým morom ošípaných. Ešte v polovici júna 2021 si v jednom zo sektorov na farme chovateľ všimol znížený príjem krmiva, sťažené dýchanie aj horúčku u niektorých zvierat. Nasledovalo potvrdenie nákazy aj na základe laboratórnych vyšetrení. Štátna veterinárna a potravinová správa nariadila depopularizáciu chovu. Ten musel podstúpiť karanténne aj dezinfekčné opatrenia a zostal mesiace prázdny. Aktuálne však vstáva z popola. Navážka nových zvierat sa začala už pred časom.
Pokiaľ ceny obilnín a olejnín začali v posledných týždňoch na svetových burzách klesať, tak ceny bravčového mäsa dosahujú nové rekordy. Slovenský zväz spracovateľov mäsa dnes portál poľnoinfo.sk informoval o výraznom náraste cien na nemeckej burze. Zaujímalo nás, či sa lepšie dýcha aj slovenským chovateľom ošípaných.
Africký mor ošípaných (AMO) zistili veterinári v čriede 18 uhynutých diviakov, nájdených začiatkom februára na hranici katastrov obcí Tekovské Nemce v okrese Zlaté Moravce a Orovnica v okrese Žarnovica v masíve Veľkého Inovca. Informuje o tom Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Žiari nad Hronom.
Hoci živočíšna výroba má na Slovensku patriť k prioritám, minimálne pri ošípaných sa stavy udržať nedarí a o navyšovaní ich počtov nemôže byť ani reč. Rok 2022 sa do histórie jednoznačne zapísal ako ten s najvýraznejším prepadom chovu ošípaných. Ešte vlani predpokladalo ministerstvo pokles našej sebestačnosti v produkcii slovenskej bravčoviny z 44 percent na asi 30 percent. Realita je podľa samotných chovateľov ešte horšia.
Hoci bravčové mäso a produkty z neho patria na Slovensku medzi spotrebiteľmi k najvyhľadávanejším, stavy ošípaných už roky klesajú a dovoz narastá. Zvrátiť zlý stav v sebestačnosti bravčoviny u nás sa roky nedarí – a v tých uplynulých sa k problémom pridal aj africký mor ošípaných. Rozprávali sme sa s Petrom Polákom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.
Nemecku sa naďalej nedarí zastaviť šírenie afrického moru ošípaných. Sasko, ktoré je touto vírusovou infekciou výrazne postihnuté, rozšírilo uzavreté oblasti aj pozdĺž hraníc s Českou republikou. Sasko vkladá veľké nádeje do vybudovania ďalšej línie plotov, ktoré majú pomôcť nakazené zvieratá zastaviť.
Najkomentovanejšie za 7 dní