Ukrajina využíva vojenské zisky v Čiernom mori na zvýšenie dodávok obilia. Podľa údajov združenia ukrajinského obchodu UGA krajina v júli vyviezla viac ako 4,2 milióna ton potravinárskych výrobkov, dvakrát viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ukrajinská štátna železničná spoločnosť Ukrzaliznycja má v úmysle o ďalších 20 percent zvýšiť poplatok za nákladnú dopravu, čo sa týka najmä obilia. Ukrajinský poľnohospodársky zväz UGA sa obáva, že takýto krok v krajine v budúcom roku povedie k výraznému zníženiu osevných plôch. Štátne železnice poplatky naposledy zvýšili vlani v júni, a to o 70 percent. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.
Spoločné vystúpenie Luisa Planasa Puchadese, ministra poľnohospodárstva Španielska, a ukrajinského agroministra Mykolu Soľského pred začiatkom pondelkového zasadnutia Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu je známkou, aký veľký význam prikladá EÚ a jej španielske predsedníctvo tomu, aby ukrajinský potravinový tovar mohol bez obmedzení prúdiť za hranice.
Ukrajina pozastavila svoju sťažnosť, ktorú podala na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) proti svojim trom susedom - Maďarsku, Poľsku a Slovensku - za to, že odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Oznámil to vo štvrtok námestník ukrajinského ministra hospodárstva Taras Kačka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry PAP.
Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir počas návštevy Ukrajiny vo štvrtok ubezpečoval, že Berlín zostane solidárny s krajinou, ktorá čelí agresii zo strany Ruska. Nedovolíme, aby ruský prezident Vladimir Putin používal hlad ako zbraň, povedal na stretnutí so svojím ukrajinským rezortným kolegom Mykolom Solským. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Štáty V4, teda Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko, chcú vyzvať Európsku komisiu, aby zaviedla vratnú kauciu na export ukrajinského obilia. Kaucia má prinútiť obchodníkov, aby nenechávali ukrajinskú poľnohospodársku produkciu na európskom trhu. Novinárom to dnes povedal český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) po rokovaní s rezortnými kolegami zo štátov V4 v Znojme.
Ukrajina vyviezla od začiatku septembra necelých 1,6 milióna ton obilia. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o viac než polovicu. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ukrajinský agrominister Mykola Solskyj prisľúbil, že zastavuje kroky proti Slovensku, a to jednak žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ako aj zákaz dovozu slovenských agrokomodít na Ukrajinu. Uviedla to pre TASR Kristína Juričková z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Väčšina členských štátov vyjadrila názor, že si treba udržať jednotu v politických aj právnych ohľadoch čo sa týka ochrany spoločného trhu v Európskej únii. Situácia by nemala viesť k jednostranným rozhodnutiam bez konsenzu. Na záver pondelkového zasadania Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ to povedal Luis Planas Puchades, minister pôdohospodárstva Španielska, ktoré je aktuálne predsedajúcim štátom v EÚ. Reagoval tak na rozhodnutie Slovenska, Poľska a Maďarska jednostranne zakázať dovoz niektorých ukrajinských poľnohospodárskych a potravinových komodít.
Politické strany národné embargo na dovoz obilia z Ukrajiny, ktoré prijala slovenská vláda od 16. septembra, schvaľujú. Vyplýva to z reakcií politických subjektov oslovených TASR v súvislosti s vyjadreniami Ukrajiny, že Kyjev podá žalobu na Poľsko, Maďarsko a Slovensko za to, že odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských agroproduktov.
Najkomentovanejšie za 7 dní