Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Ukrajinské obilie má prúdiť do sveta rýchlejšie. V Európe ho v minulosti zostávalo len 5 percent

Ukrajinské obilie má prúdiť do sveta rýchlejšie. V Európe ho v minulosti zostávalo len 5 percent
insert_photoEurópska únia - Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva počas zasadnutia Rady ministrov v Luxemburgu.

Spoločné vystúpenie Luisa Planasa Puchadese, ministra poľnohospodárstva Španielska, a ukrajinského agroministra Mykolu Soľského pred začiatkom pondelkového zasadnutia Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu je známkou, aký veľký význam prikladá EÚ a jej španielske predsedníctvo tomu, aby ukrajinský potravinový tovar mohol bez obmedzení prúdiť za hranice.

Vyviesť treba viac

Európski ministri sa dohodli, že je potrebné posilniť koridory solidarity, hľadať alternatívne cesty s nižšími nákladmi a tiež riešiť situáciu okolo čiernomorských prístavov blokovaných ruskou stranou, aby mohla Ukrajina vyviesť viac potravinových komodít a najmä obilia.

Európsky komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski uviedol, že cez koridory solidarity Ukrajina v septembri vyviezla 3,8 milióna ton obilia a príbuzných produktov, pričom v auguste to bolo 4,38 milióna ton.

„Po poslednej žatve má Ukrajina na vývoz okolo 56 miliónov ton obilia a mesačne by bolo potrebné vyviesť 4,7 milióna ton. Zvýšenie kapacity koridorov solidarity je preto výzvou pre Koordinačnú platformu EK,“ uviedol Wojciechowski na tlačovej konferencii na záver pondelkového zasadania.

Riešenie pokračuje na základe plánu EK

Španielsky minister ocenil, že atmosféra diskusií okolo ukrajinských potravín bola pokojnejšia, ako počas septembrového zasadania rady. Pred mesiacom EK oznámila plán riešiť problém s presýtením trhu lacnými ukrajinskými potravinami u piatich susedov Ukrajiny vydávaním licencií. Tento systém by mal zaručiť, aby ukrajinský tovar dorazil do miesta určenia v Európe alebo mimo nej a neostával v krajinách susediacich s Ukrajinou, ktoré sa tomuto bránili jednostrannými rozhodnutiami o zákaze dovozu niektorých ukrajinských komodít.

Soľskyj uviedol, že s Rumunskom a Bulharskom sa už Ukrajina dohodla na spôsobe realizácie týchto návrhov a dobre pokračujú aj rokovania s Maďarskom a Slovenskom.

Na Slovensku je na ťahu vláda

Na Slovensku ďalší progres v tejto otázke brzdí vláda, ktorá musí upraviť legislatívu a rozhodnúť, ktoré ministerstvo bude kompetentné potvrdzovať licencie zo slovenskej strany.

„Návrh som predložil ešte na minulom zasadnutí vlády a keďže tento týždeň bude pravdepodobne odchádzajúca vláda zasadať poslednýkrát, odovzdám túto agendu môjmu následníkovi,“ uviedol Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v Luxemburgu.

Bíreš zároveň pozitívne hodnotil komunikáciu s kolegom z Ukrajiny, s ktorým konzultuje problémy na týždennej báze a v Luxemburgu sa s ním stretol na spoločných raňajkách. Wojciechowski v tejto súvislosti zdôraznil, že Ukrajina by mala zabezpečiť, aby v obchode s obilím a ďalšími komoditami operovali iba spoločnosti, ktoré majú licenciu.

Ukrajinský export a ceny potravín

Ukrajinský vývoz – najmä pšenice – smeruje prevažne do krajín mimo EÚ. Podľa správy, ktorá slúžila ako podklad k rokovaniam, do Ázie a Afriky smerovalo v období od roku 2016 do roku 2021 až 92 percent ukrajinskej pšenice. V EÚ jej ostávalo len päť percent a preto ukrajinský vývoz nemá vplyv na potravinovú bezpečnosť v Európe. Správa však zároveň uvádza, že zníženie dovozu kukurice, pšenice, repkového a slnečnicového oleja či šrotu z Ukrajiny má vplyv na ceny krmív a potravinársky priemysel EÚ.

Wojciechowski upozornil, že najväčším dovozcom ukrajinského obilia a ďalších komodít v Európe je Španielsko, ktoré v čase od 22. mája do 23. septembra tohto roku doviezlo 9 miliónov ton, pričom Holandsko v rovnakom čase 2,9 miliónov ton.

„Ukrajinské obilie je dôležité aj pre fungovanie európskeho poľnohospodárstva, situácia v piatich krajinách susediacich s Ukrajinou je však iná,“ uviedol.

Ďalšie témy

Bloku venovanom obchodu s potravinami ministri poľnohospodárstva konštatovali, že okrem vojny na Ukrajine ho ovplyvňujú aj extrémy počasia v niektorých regiónoch, vysoké ceny energií, epidémie hospodárskych zvierat a inflácia cien potravín. Dohodli sa zároveň na príprave balíka pomoci pre Slovinsko a Grécko, ktoré tento rok postihli prírodné katastrofy. Komisár Wojciechowski zdôraznil, že je potrebné zlepšiť mechanizmy pomoci farmárom a potravinárom v Európe.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia - Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva počas zasadnutia Rady ministrov v Luxemburgu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments