Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Export ukrajinského obilia klesol počas septembra o viac než polovicu

Export ukrajinského obilia klesol počas septembra o viac než polovicu
insert_photopixabay.com

Ukrajina vyviezla od začiatku septembra necelých 1,6 milióna ton obilia. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o viac než polovicu. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

V období od 1. do 24. septembra vyviezla Ukrajina 1,57 milióna ton obilia, ukázali údaje ministerstva poľnohospodárstva. V rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo 3,21 milióna ton. Dôvody prudkého poklesu exportu ministerstvo nezverejnilo, obchodníci s obilím a poľnohospodárske zväzy však ako dôvod uviedli blokádu čiernomorských prístavov a nedávne útoky Ruska na prístavy na Dunaji.

Na základe údajov ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva vyviezla Ukrajina v súčasnej sezóne 2023/2024, trvajúcej od júla do konca júna, 6,2 milióna ton obilia, z toho tri milióny ton pšenice a 2,5 milióna ton kukurice. Za rovnaké obdobie minulej sezóny 2022/2023 to bolo 7,5 milióna ton.

Očakáva sa, že úroda obilnín a olejnín na Ukrajine dosiahne tento rok minimálne 80 miliónov ton. Exportovateľný prebytok na sezónu 2023/2024 dosahuje približne 50 miliónov ton.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments