Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Školské kone zaujali najmä študentky

Školské kone zaujali najmä študentky
insert_photoautorka

Na Slovensku chováme takmer 22 a pol tisíc koní. Celkovo je v Centrálnom registri hospodárskych zvierat evidovaných 7316 fariem koní. Niektoré z chovov, hoci sú raritné, fungujú aj popri odbornom vzdelávaní. Takýto chov má aj Stredná odborná škola chovu koní a služieb v Šali.

Jesenné hodnotenie koní

„Celkovo škola disponuje 31 koňmi všetkých vekových kategórií, vo väčšine ide o plemeno slovenský teplokrvník,“ uviedol Roman Mladý, vedúci chovu na strednej odbornej škole.

Práve v uplynulých dňoch sa na škole uskutočnilo aj tradičné jesenné hodnotenie koní.

„V rámci neho musia žiaci tretích ročníkov pripraviť a predviesť všetky naše kone pred odbornou porotou. Musia ich teda v rámci prípravy očistiť a upraviť, predstúpiť pred komisiu a predstaviť základné parametre koňa. Môže to byť pre nich trochu stresujúce, keďže sú prvýkrát pred väčšou komisiou, ale musia sa to naučiť,“ spresnil Roman Mladý.

Každý má prideleného svojho koňa

Pravidelné hodnotenie koní je súčasťou vzdelávania v študijnom odbore agropodnikanie – chov koní a jazdectvo či v učebnom odbore chovateľstvo so zameraním na chov koní a jazdectvo. Kone sú tak pre týchto študentov živými učebnými pomôckami.

„V praxi to znamená, že stav aj komfort každého koňa závisí od toho, ako sa o neho pridelení študenti starajú. Samozrejme, záleží aj od pedagógov, ako ich k tomu vedieme,“ skonštatoval Mladý.

Každý žiak má prideleného svojho koňa a deň v týždni, kedy sa o neho musí aj postarať. To platilo aj pri jesennom hodnotení koní.

Víťazstvo v školskej súťaži

„Môj kôň sa volá Teplár, je to slovenský teplokrvník. Aktívne na ňom jazdím asi rok a pol. Príprava na jesenné hodnotenie koní bola trochu komplikovanejšia, keďže je biely. Teda musela som ho umývať ešte ráno pred hodnotením. Samozrejme nechýbalo kefovanie, kartáčovanie, rôzne spreje aj rozčesanie hrivy tak, aby vyzeral dobre a bol čistý,“ popísala Sára Jašová, študentka tretieho ročníka na SOŠ chovu koní a služieb v Šali.

Študentka má na konte s koňom Templárom už aj víťazstvo v školskej súťaži. Predvádzania na jesennom hodnotení sa aktívne zúčastnila po prvý raz.

„Je to trochu stresujúca situácia aj pre koňa, pretože je to niečo iné, ako bežne robíme. Po príchode pred porotu treba zaujať správny postoj. Nohy koňa nesmú byť v zákryte, aby ich členovia komisie videli aj pri postoji zboku. Pre kone sú tieto akcie trochu nezvyk, ale ako študenti ich máme radi, lebo nás bavia, môžeme kone pripraviť, vyčistiť a aj ukázať, čo už vieme,“ dodala študentka.

Čas bilancovania

Hodnotenie koní sa spravidla končí aj spísaním zápisnice, ktorá sa odovzdáva majiteľovi. Tým je v prípade šalianskej strednej odbornej školy Nitriansky samosprávny kraj. Na hodnotení sa zúčastňujú jeho zástupcovia, ale aj odborníci z praxe.

„Tieto hodnotenia nám ukazujú úspešnosť niektorých plemenníkov a možnosť vytvárania chovných párov kobýl a žrebcov pre ďalší chov. V jeseni sa odstavujú žriebätá a vyhodnocuje sa celá športová sezóna. Je to čas bilancovania, kedy sa môžeme pripraviť aj na jarné pripúšťanie kobýl a zaradenie jednotlivých koní do športových disciplín,“ uviedol Zdeno Malík zo Slovenskej jazdeckej federácie, ktorý bol členom hodnotiacej komisie.

Väčšinou študentky

Aktuálne sú kone v chove pri strednej odbornej škole v Šali v dobrej kondícii. Škola má s nimi svoje plány.

„Kedysi sme tu mali ešte viac koní a mohli sme ich teda aj predávať, čo už dnes nerobíme. Veľa však závisí aj od počtu žiakov. V odboroch pracujúcich s koňmi ich máme teraz približne sto, pričom záujem sa postupne zvyšuje. Takže chceme aktuálne aj niektoré kobylky pripustiť, aby sme mali viac koní,“ dodal Roman Mladý, vedúci chovu pri SOŠ chovu koní a služieb v Šali.

Zaujímavosťou je, že drvivú väčšinu budúcich odborníkov na škole predstavujú študentky. Na zrátanie počtu chlapcov v odboroch so zameraním na kone aktuálne stačia prsty na jednej ruke.

Autor článku: Ivana Kaliská

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments