Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Ukrajina výrazne znížila plochy osiate pšenicou

Ukrajina výrazne znížila plochy osiate pšenicou
insert_photopixabay.com

Ukrajinská štátna železničná spoločnosť Ukrzaliznycja má v úmysle o ďalších 20 percent zvýšiť poplatok za nákladnú dopravu, čo sa týka najmä obilia. Ukrajinský poľnohospodársky zväz UGA sa obáva, že takýto krok v krajine v budúcom roku povedie k výraznému zníženiu osevných plôch. Štátne železnice poplatky naposledy zvýšili vlani v júni, a to o 70 percent. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

Združenie UGA tvrdí, že zvýšenie prepravných taríf povedie k zvýšeným nákladom pre poľnohospodárov, k ďalšiemu zníženiu osevných plôch a k poklesu vývozu. Železnice uviedli, že zvýšenie taríf je nevyhnutné, aby sa firma dostala zo strát a hospodárila aspoň vyrovnane.

V dôsledku ruskej invázie z februára minulého roka prišla Ukrajina až o 30 percent osevných plôch. Blokáda veľkých čiernomorských prístavov potom zvýšila náklady na logistiku a pestovanie takmer všetkých plodín sa stalo nerentabilným.

„Zvýšenie taríf pre nákladnú železničnú dopravu a rast nákladov na používanie vagónov spôsobí poľnohospodárom ešte väčšie straty a zníži osiate plochy v roku 2024,“ uviedol zväz UGA.

„V čase, keď je export obilnín a olejnín jedným z hlavných zdrojov devízových príjmov krajiny, zníženie osiatych plôch automaticky znamená pokles exportu a devízových príjmov,“ dodal.

Poľnohospodársky zväz tiež uviedol, že straty v poľnohospodárstve v dôsledku zníženia produkcie, blokády prístavov a vyšších cien vstupov sa odhadujú na viac ako 25 miliárd dolárov. Finančné a logistické ťažkosti už znížili osevnú plochu kľúčovej ozimnej pšenice zhruba na štyri milióny hektárov z vlaňajších 4,5 milióna hektárov.

Vláda uviedla, že produkcia v budúcom roku už podľa doterajších očakávaní klesne na 18 až 20 miliónov ton z vyše 22 miliónov ton v tomto roku. Zväzy producentov tiež uviedli, že poľnohospodári by mohli v budúcom roku znížiť plochu osiatu kukuricou a jačmeňom.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments