Ak sa nič nezmení, z potravín sa stane najväčší zdroj globálnych emisií
Ak sa nič nezmení, do siedmich rokov sa z potravín stane najväčší zdroj globálnych emisií. Odpad sa totiž tvorí už na farmách, pri výrobe a spracovaní potravín, pri ich distribúcii a predaji, v reštauráciách či školských jedálňach, ale najmä v domácnostiach. Odznelo to na 6. ročníku konferencie o neplytvaní potravinami organizovanej spoločnosťou Tesco pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
“Aj to, ako a čo jeme, má vplyv na životné prostredie. Cieľom je smerovať k udržateľnému stravovaniu. Ak chceme obmedziť globálne otepľovanie, musíme na deň znížiť uhlíkovú stopu súčasnej diéty na Slovensku zo 4,51 kilogramu ekvivalentu oxidu uhličitého na 2 kilogramy na osobu na deň. Každý z nás môže urobiť drobné zmeny v stravovaní, trošku ubrať na mäse a pridať zeleninu a ovocie, vopred plánovať, ak má náročné dni alebo veľa cestuje, a jedlo si aj vychutnať. Spoločne tak urobíme veľkú zmenu. Pri znižovaní uhlíkovej stopy je dôležitá aj diverzita v stravovaní. Pestrosť v jedle sa prenáša aj do prvovýroby, pre ktorú je biodiverzita kľúčová,” uviedla Lenka Fryčová z organizácie Svetový fond na ochranu prírody.
Ako o konferencii informovala Mária Zerzanová, PR manažérka Tesca na Slovensku, odhadom asi 12 % potravinového odpadu pochádza z reštaurácií a ďalších stravovacích zariadení. Podobné dáta podľa nej potvrdil aj Martin Polovka, generálny riaditeľ Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) pri MPRV.
“Podľa našich meraní pred pandémiou sa vyhodila až pätina hotových jedál v školských jedálňach. Žiak alebo rodič dieťa neodhlási alebo si jedlo nepríde prevziať. Uprednostnia pizzu, bagetu, ktorú si kúpia mimo jedálne, čo je škoda,” dodal Polovka.
ľudia, prestante jesť, uhlíková stopa bude nula
Hlavne nevoziť cez pol Európy to, čo si dokážeme vypestovať a vychovať sami