Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Z domova

Veľmi opatrný cenový optimizmus

kombajn
insert_photoTASR

Počasie, vojnové konflikty aj menšie množstvo úrody oproti očakávaniam sa podpisujú na vývoji cien komodít na burzách. Zatiaľ čo ceny pšenice, kukurice aj repky od vlaňajšej jesene predovšetkým klesali, v uplynulých týždňoch sa krivky začali nakláňať na stranu rastu.  Napríklad cena repky sa vo februári na parížskej burze pohybovala len mierne nad 400 eurami za tonu, v apríli vystrelila aj nad 450 eur za tonu a aktuálne sa dostáva k 470 eurám za tonu. Nárast zaznamenali aj kukurica a pšenica.

„Repka, pšenica a kukurica stabilne klesali asi od jesene minulého roka, čo bolo zapríčinené najmä tým, že investori predpokladali, že objem komodít v rámci sveta aj Európy je dostatočný. K zneisteniu, keď začali komodity viac nakupovať, prišlo asi pred štyrmi týždňami. Tým pádom začali ceny rásť,“ vysvetlil Jozef Rebro zo spoločnosti Arimex, ktorá sa zaoberá nákupom a predajom poľnohospodárskych komodít rastlinnej výroby.

Podľa neho sa na situácii podpísali najmä dva faktory – počasie a geopolitická situácia.

Pšenica

„V rámci geopolitickej situácie išlo najmä o situáciu na Ukrajine, kde objem pšenice, ktorá bola k dispozícii, bol za posledné tri roky veľmi vysoký. Na druhej strane však investori postrehli, že situácia sa vyostruje a môže dôjsť k problémom, preto si zrejme povedali, že cena klesla dosť a bolo by dobré tieto pozície uzavrieť. Na druhej strane nám svetové zásoby pšenice pomaly za posledné tri roky klesli. Úroda, ktorá sa ukazovala na tento rok, je značne ovplyvnená počasím. Nepriaznivé bolo v Amerike, Austrálii aj v Európe, kde na apríl máme naozaj neštandardné počasie. Do toho vo Francúzsku už od januára panuje pomerne veľké sucho. Toto všetko tiež investorov zneistilo, pretože vidia, že situácia je nevyspytateľná,“ dodal Rebro.

Repka

Pri repke cenu podľa neho ovplyvnila aj predpokladaná úroda sójových bôbov v Južnej Amerike, z ktorých sa vyrába olej, konkurujúci aj repkovému. Pôvodné odhady produkcie sa však nenaplnili. Zber by mali v juhoamerických krajinách dokončiť v prvej polovici mája.

„Ale je tu predpoklad, že úrody, hoci budú rekordné, nebudú až také dobré, ako sa očakávalo. Do toho sa do Európy doviezlo menej repky z Austrálie oproti predpokladom, taktiež sa v samotnej Európe znížili osevné plochy repky. Do toho zasiahlo počasie, kde repka začala zhruba o dva týždne skôr kvitnúť a potom  nastúpilo chladné počasie, v mnohých krajinách aj mráz a sneh. A toto investorov tiež zneistilo,“ vysvetlil obchodník s agrokomoditami.

Kukurica

V prípade kukurice podľa neho cena kopíruje vývoj cien pšenice.

„Takže aj v tomto prípade kukuricu opäť potiahla rastúca cena pšenice. Pôsobí tu však tiež počasie, kde v Južnej Amerike budú nižšie výnosy, ako boli predpokladané. Takže aj tu vzniká u investorov nervozita,“ dodal Rebro.

Nepohoda aj u pestovateľov

Nervozita podľa obchodníka s agrokomoditami pretrvá u investorov ešte asi do polovice mája. O tom, ktorým smerom sa ceny pohnú, teda či budú ďalej rásť, alebo klesnú, sa rozhodne až následne. Nie práve komfortná situácia je aj na strane poľnohospodárov.

Naďalej evidujeme na trhu zásoby starej úrody, o ktorú už takmer vôbec nie je záujem. Trh sa teda nehýbe, dopyt slabne. Pomaly sa začína tvoriť aj cena na novú úrodu. Zatiaľ to vyzerá tak, že bude na možno rovnakej, prípadne obdobnej úrovni, ako bola stará cena, ak nie aj nižšia,“ vysvetlila Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Hoci je podľa nej ešte pomerne skoro predikovať ceny aj úrodu, poľnohospodári nateraz nemajú priveľké oči.

„Rozhodujúcu úlohu bude mať aj počasie a úroda v hlavných pestovateľských krajinách. Do kariet ale nenahráva situácia s ukrajinským dovozom. Únia predĺžila voľný obchod s Ukrajinou o ďalší rok. Rozšírila iba ochranné opatrenia,“ dodala Holéciová.

To kritizuje aj Združenie pestovateľov obilnín. Postup Európskej únie podľa neho neprináša zásadnú zmenu, ktorá by bola zárukou ochrany slovenských alebo  európskych poľnohospodárov. Procesy prijímania potrebných rozhodnutí sú tiež podľa Združenia príliš pomalé a míňajú sa tak účinku.

„Obávame sa, že dovozy základných zrnín, najmä pšenice, kukurice a jačmeňa, ale tiež repky a slnečnice či z nich spracovaných produktov z Ukrajiny zostanú aj v nasledujúcej zberovej sezóne vysoké a budú negatívne ovplyvňovať náš vnútorný trh a znižovať ceny odbytu domácich pestovateľov,“ uviedlo Združenie pestovateľov obilnín vo svojej tlačovej správe.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
6. máj 2024 17:45

Stále počúvam len jojkanie. Polnohospodárstvo je tiež odvetvím,kde jeho produkciu treba predať v konkurenčnom prostredí,podobne ako produkciu iných odvetví.Keď sa objaví v tomto prostredí výrobca,ktorý je schopný vyrábať lacnejšie a teda si môže dovoliť predávať za nižšie ceny musia iní,čo podnikajú v inom,niekedy nepriaznivejšom prostredí zmeniť svoj program výroby,ktorý lepšie… Celý komentár »