Zoznam schválených území pre začatie pozemkových úprav na Slovensku je zas o čosi dlhší. Už niekoľko rokov ho vláda predlžuje schvaľovaním nových a nových zoznamov pre začatie komasácií v konkrétnych rokoch, v jednotlivých lokalitách sa však stále nič nedeje. Naposledy sa zoznam rozšíril pred pár týždňami, keď kabinet odobril územia, kde sa majú úkony vykonávať od roku 2025. V praxi sa však nič nedeje ani v územiach schválených pre rok 2020.
Ani prvý polrok 2024 nepriniesol v problematike pozemkových úprav na Slovensku žiadne výraznejšie kroky či riešenia v praxi. Vláda ešte na začiatku roka schválila zoznam území, v ktorých sa mali katastrálne úpravy začať už vlani. Na stole má pritom široký zoznam schválených území z minulosti, kde mali pozemkové úpravy odštartovať ešte skôr. Situácia sa v posledných mesiacoch nijako nemení ani napriek medializovanému prísľubu agrorezortu zo začiatku tohto roka, keď ministerstvo predpokladalo, že prvé verejné obstarávanie na pozemkové úpravy vyhlási už do konca februára 2024. Zatiaľ sa tak nestalo.
Štát má vynaložiť najmenej 40 % z celkového objemu nákladov štátneho rozpočtu spojených s pozemkovými úpravami na spoločné zariadenia a opatrenia. Tento podiel by mal byť dodržaný na celom území SR. Počíta s tým novela zákona o pozemkových úpravách z dielne poslancov Jána Mičovského (nezaradený) a Martina Fecka (OĽANO), ktorú v piatok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.
Štát by mal vynaložiť najmenej 40 % z celkového objemu nákladov štátneho rozpočtu spojených s pozemkovými úpravami na spoločné zariadenia a opatrenia. Tento podiel by mal byť dodržaný na celom území SR. Počíta s tým novela zákona o pozemkových úpravách z dielne poslancov Jána Mičovského (nezaradený) a Martina Fecka (OĽANO), ktorú v utorok posunulo plénum Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.
Polia pred Bratislavou, pri najdôležitejšej diaľnici v štáte, v minulosti slúžili na produkciu potravín. Dnes sa tu namiesto traktorov pohybujú kamióny s tovarom. Paradoxne, len niekoľko sto metrov od najnovšieho prírastku v podobe obrovských skladovacích priestorov sa pri autostráde nachádza nevyužívaný, no najmä zdevastovaný, hospodársky dvor. Len pred pár mesiacmi ho milosrdne, aspoň z časti, prekryli protihlukovou stenou.
Rýchlejšie a lacnejšie pozemkové úpravy, aj možnosť vykonať ich s prihliadnutím na klimatické zmeny a potrebu zadržiavania vody v krajine. To si od novely zákona, ktorú dnes schválila vláda, sľubuje ministerstvo pôdohospodárstva. Novela okrem iného rozširuje dôvody na vykonanie pozemkových úprav aj o prípady zelených opatrení v krajine.
Nie je to tak dávno, čo štát na návrh ministerstva pôdohospodárstva pod taktovkou Gabriely Matečnej odsúhlasil riešenie pozemkových úprav na Slovensku. V uznesení vlády ministri v roku 2019 schválili každoročné vyčleňovanie balíka peňazí pre tento účel tak, aby pozemkové úpravy na Slovensku prebehli počas tridsiatich rokov. Po vyše dvoch rokoch možno konštatovať, že sľuby z väčšej časti zostali len na papieri.
Na pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach by v roku 2021 malo ísť zo štátneho rozpočtu 73,4 milióna eur s DPH. Na rovnaký počet katastrálnych území je v roku 2022 potrebných 63,89 milióna eur s DPH. Vyplýva to z materiálov Katastrálne územia pre začatie pozemkových úprav v roku 2021, respektíve v roku 2022, ktoré zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Pozemkové úpravy sa na Slovensku roky zanedbávali. Tento fakt má dosah na celé hospodárstvo aj krajinu ako celok. Upozorňujú na to predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Komory pozemkových úprav aj Združenie miest a obcí Slovenska. Ich spoločná iniciatíva predstavila projekt Komplexnej pozemkovej reformy, ktorá má situáciu riešiť.
Najkomentovanejšie za 7 dní