V hospodárskom dvore v obci Zázrivá v Žilinskom kraji počas noci z piatka (16. 6.) na sobotu vlky zaútočili na stádo oviec. Pre TASR to potvrdil zoológ Národného parku Malá Fatra Tomáš Flajs. Podľa medializovaných informácií zatiaľ našli takmer sto oviec mŕtvych. Presné číslo usmrtených či zranených oviec podľa Flajsa ešte známe nie je, pretože ich stále hľadajú.
Oplatí sa na Slovensku chovať ovce? Trochu absurdná otázka, no relevantná zároveň. Veď sme „národ ovčiarov“. V uplynulých desiatich rokoch počet oviec chovaných na Slovensku poklesol takmer o štvrtinu, teda o približne o 100-tisíc. Tento rok sa medziročný pokles po prvýkrát po čase zastavil a dokonca počet oviec chovaných na Slovensku narástol približne o šesť tisíc. Pre poľnoinfo.sk to uviedol riaditeľ správneho útvaru Zväzu chovateľov oviec a kôz Slavomír Reľovský.
Ovce chovatelia prestávajú už v mnohých regiónoch Slovenska pre sucho pásť a kŕmia ich ustajnené, ako by bola zima. Pre hroziaci nedostatok krmiva uvažujú niektorí chovatelia aj o znižovaní počtu chovaných oviec. Uviedol to pre TASR predseda predstavenstva Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) Igor Nemčok.
Slovensko vyprodukuje stovky ton ovčej vlny ročne, ktorá pochádza z našich chovov v celkovom počte 300 tisíc kusov oviec. Chovatelia však majú problém zbaviť sa jej. O vlnu nie je záujem. Väčšinou tak chovateľom zbytočne zaberá miesto. V lepšom prípade ju vymenia alebo predajú za symbolickú cenu prevažne do Poľska. Domácu produkciu vlny už dlhé roky nevieme spracovať.
Počas Ovenálií zavítali do obce Východná (okr. Liptovský Mikuláš) tisícky návštevníkov. Tamojší amfiteáter bol dejiskom celoslovenských ovčiarskych slávností, ktoré priniesli skvelý gastronomický zážitok, ukážky ľudových remesiel či atraktívne súťaže spojené s tradíciu ovčiarstva. Ženy ťahali syrové nite a chlapi strihali ovce. Cieľom podujatia je šírenie dobrého mena ovčiarov na Slovensku a poukázanie na skutočnosť, že doma si vieme vyrobiť kvalitné potraviny z ovčieho mlieka či jahňaciny.
Poľnohospodárskemu družstvu so štyridsaťročnou tradíciou, ktoré obhospodaruje vrchy Spišskej Magury hrozí zánik. Platobná agentúra družstvu doposiaľ nevyplatila podpory za minulý rok, navyše, na základe vykonanej kontroly skrátila výmery a udelila sankcie. Hrozí, že o prácu príde 35 zamestnancov družstva, v okrese Kežmarok, kde je tretia najvyššia nezamestnanosť na Slovensku. Predseda družstva si myslí, že do tejto situácie by sa nedostal, keby systém neposudzoval pasienky, ako ornú pôdu.
Chovateľom oviec svitá na lepšie časy. Ministerstvo vypočulo požiadavky Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, ktoré dlhé roky upozorňovalo na skutočnosť, že chov oviec nie je rentabilný a tradičnému ovčiarstvu hrozí zánik. Výstupom z rokovaní sú vyššie podpory na ovce, platné aj v tomto roku. Najskôr však museli svojmu rezortu dokázať, že ovčiarstvo je životaschopné a pre krajinu potrebné.
Chovatelia oviec teraz prežívajú najkrajšie obdobie roka. Konečne sa dočkali a v ovčínoch im pribudli stovky očakávaných malých jahniatok. Nové prírastky na gazdovstve v Bobrovci čaká spokojný život. Chov oviec vedú prirodzeným salašníckym spôsobom, preto mláďatá strávia najbližšie týždne pri mame, aby nabrali silu a mohli sa osamostatniť.
V roku 2020 sa vďaka značke Zlaté jahňa, po prvýkrát v histórii, dostala do obchodných reťazcov slovenská jahňacina. Jej zakúpením má spotrebiteľ nielen garanciu, že ide o 100% domáci produkt – na Slovensku vychovanú a spracovanú jahňacinu, ale i to, že chovateľ oviec dostane za svoju prácu zaplatenú adekvátnu odmenu. Na zrodenie unikátnej spolupráce stačil nápad, zopár telefonátov a tri večery a zmluva bola na svete.
Vedeli ste, že bača bol kedysi v dedine rešpektovaná osoba a, že pastieri boli výborní remeselníci, fujaristi a hlavne uznávaní liečitelia. Veľa vedeli o bylinkách, ako aj o spracovaní mlieka. Podobné zaujímavosti sa dozviete, keď navštívite Expozíciu ovčiarstva Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.
Najkomentovanejšie za 7 dní