Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Náklady na kŕmny deň stúpli o 60 percent

Náklady na kŕmny deň stúpli o 60 percent
insert_photoautorka

V novom programovom období budú chovatelia oviec dostávať vyššiu podporu než v uplynulých rokoch. V strategickom pláne na roky 2023 až 2027 sa platby na ovce na dobytčiu jednotku vyrovnávajú hodnotám u hovädzieho dobytka.

„Ovce podporujú biodiverzitu a krajinotvorbu. Vzhľadom na výkonnosť a efektívnosť ovčiarstva, bola v rámci vízie moderného poľnohospodárstva vertikála chovu oviec a spracovania ovčieho mlieka a mäsa vyhodnotená ako jedna z najperspektívnejších a najkonkurencieschopnejších pre slovenský vidiek,“ uviedla Zuzana Nouzovská, generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva.

Platby po novom

Podľa jej slov pôjde z prvého piliera na podporu pastevného chovu 128 eur na dobytčiu jednotku, z druhého na ustajnenie 212 eur a na skorý odstav 208 eur na dobytčiu jednotku. Platby sa oproti minulosti zvýšili, avšak ako na rovnakej tlačovej konferencii v obci Liptovské Revúce uviedla členka výkonného výboru Vidieckej platformy Anna Balková, stále sa nevyrovnajú naším najväčším konkurentom Rumunsku a Bulharsku, kde sú oveľa vyššie. V Rumunsku chovajú 13 miliónov oviec a v Bulharsku 1,2 milióna, pričom mlieko týchto oviec dovážame aj na Slovensko. V súčasnosti máme na Slovensku okolo 310-tisíc oviec.

Bude to stačiť?

V minulosti boli platby na ovce na Slovensku aj o polovinu nižšie ako na hovädzí dobytok a ani pri zvýšených platbách to chovatelia nebudú mať jednoduché. Podľa predsedu Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) Igora Nemčoka náklady na ovcu stúpli v priemere o 60 percent v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Liter mlieka sa aktuálne obchoduje okolo 1,42 eura.

„Náklad na jeden kŕmny deň sú približne 1,10 eur, čo predstavuje 400 eur na rok. Chovateľ dostane za mlieko 142 eur, za jahňa 40. Ten zvyšok musí niekde zohnať,“ povedal Igor Nemčok na Liptove.

Späté s krajinou

Na konferencii Vidieckej platformy minulý týždeň riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš uviedol, že počas európskeho auditu chceli inšpektori navštíviť najmä salaše.

„Inšpektori boli prekvapení a veľmi vysoko hodnotili výrobky z mlieka od slovenských oviec.“

Anna Balková vyzdvihla aj ekologickú úlohu oviec, ktoré spásajú vysokohorské pasienky aj vo výške, kam sa technika nedostane a prispievajú tak k diverzite rastlinných druhov: hnoja pasienky, likvidujú invazívne a chránia vzácne druhy rastlín.

 „Ovce do slovenskej krajiny jednoducho patria,“ uviedla Balková.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments