Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

V mnohých regiónoch Slovenska prestávajú už chovatelia pre sucho pásť ovce

V mnohých regiónoch Slovenska prestávajú už chovatelia pre sucho pásť ovce
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ovce chovatelia prestávajú už v mnohých regiónoch Slovenska pre sucho pásť a kŕmia ich ustajnené, ako by bola zima. Pre hroziaci nedostatok krmiva uvažujú niektorí chovatelia aj o znižovaní počtu chovaných oviec. Uviedol to pre TASR predseda predstavenstva Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) Igor Nemčok.

„Tohtoročné sucho je veľmi výdatné. Pravidelne si meriam zrážky u nás v Slovenskej Ľupči. Ak som od tohtoročného mája do júla nameral 49 milimetrov (mm) zrážok, vlani (v rovnakom období) to bolo 326 mm. To je teda v tomto roku sedemkrát menej zrážok ako vlani,“ priblížil.

Malému množstvu spadnutých zrážok podľa neho zodpovedá aj stav porastov tráv.

„Veľa chovateľov hlási, či z Gemera, z Novohradu, z Muráňa, Tatier, Liptova, z Oravy, teda z oblastí, ktoré sú veľmi dobre zásobené vodou, že prestávajú pásť ovce,“ spresnil.

Upozornil, že chýba každému asi 30 % objemového krmiva (sena a senáže).

„Ovce sa musia chovať tak, ako keby sa kŕmili v zime. Aj to málo krmiva, ktoré sme vyrobili na zimu, už míňame v tomto letnom období. To sa ešte nepamätám, mám už takmer 66 rokov, ale také sucho som ešte nezažil,“ podčiarkol predseda predstavenstva ZCHOK.

Chovatelia uvažujú o znižovaní počtu chovaných oviec na zimu

„Takže toto je najväčší problém. Uvidíme, ako to ďalej dopadne, lebo ceny krmív pri úrode obilia takej ako niekde bola, medziročne aj o 25 % nižšia, budú vysoké. Nárast kŕmnych zmesí je tiež vysoký, až 70-percentný v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roku,“ doplnil.

Na kŕmenie je podľa neho k dispozícii ešte kukurica, kto ju má.

„Aj kukurice sú však tento rok úbohé. Sú nevyrovnané, zaschnuté, riedke. Minulý týždeň všetka zver, jelene či diviaky, čo nemajú potravu v horách, sa začala presúvať do porastov kukurice. Napríklad u mňa to predstavuje mínus trištvrte hektára kukurice denne,“ upozornil.

Nemčok dodal, že pre hroziaci nedostatok krmiva, respektíve pre jeho stúpajúcu cenu, uvažujú niektorí chovatelia aj o znižovaní počtu chovaných oviec na zimu. Nie je to podľa neho potešujúce, pretože v poslednom čase sa stavy oviec na Slovensku podarilo mierne zvýšiť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments