Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Pri ovčiarskom chove stavili na sebestačnosť a finalizáciu

Pri ovčiarskom chove stavili na sebestačnosť a finalizáciu
insert_photoAgroterra

Agroterra Včelince obhospodaruje na južnom Gemeri približne 900 hektárov pôdy. V rámci rastlinnej výroby sa orientujú najmä na pestovanie kvalitných krmovín pre potreby šľachtiteľského chovu oviec plemena lacaune.

„Špecializujeme na pestovanie krmovín pre zvieratá, ako je silážna kukurica, jačmeň, lucerna a ovos. Naša filozofia je vyrobiť doma všetko, čo sa dá,“ približuje konateľ spoločnosti František Máté.

Vyrobiť doma všetko čo sa dá

Spoločnosť, ktorá hospodári v katastroch obcí Hubovo, Lenka a Včelince oživuje ovčiarsku tradíciu. Vyskúšali viacero plemien, ale napokon sa zamerali na chov plemena lacaune.

„Základné stádo sme doviezli v roku 2019 z Francúzska, priamo z oblasti, kde sa toto plemeno chová. Prešli sme schvaľovacím procesom a dnes máme uznaný šľachtiteľský chov,“ vysvetľuje František Máté.

Stádo tvorí 700 oviec. Počas leta majú k dispozícii pastviny s rozlohou 240 hektárov, ale prikrmujú ich aj počas letných mesiacov. Dôvodom je počasie. Ako konštatuje konateľ spoločnosti, „už koncom júla a začiatkom augusta pastviny vyschnú a ak chceme zabezpečiť vysoko kvalitné mlieko, musíme ovciam dodať všetky živiny, ktoré potrebujú.“

Filozofiou podniku je vyrobiť doma všetko čo sa dá.

„Krmoviny vyrábame tak, aby v nich boli všetky potrebné prvky. Samozrejme, nejaké minerály, vitamíny, prípadne sušené mlieko kupujeme, ale gro si chceme vyprodukovať sami,“ zdôrazňuje František Máté.

Prudký rast cien všetkých komodít v tomto roku im potvrdil, že staviť na sebestačnosť sa im vyplatilo.

Trh s jahňacinou rastie

Minulý rok Agroterra vyprodukovala 155 000 litrov mlieka, ktoré dodáva pre značku Gemerské ovečky. Využili výzvu, ktorá zadefinovala spoluprácu v rámci skupiny, v ktorej má svoje miesto spracovateľ, prvovýrobca, aj predajca. Takýmto spôsobom fungujú od roku 2020, kedy skolaudovali stavby a spustili výrobu. Mliekareň je schopná spracovať od 1 200 do 2 000 litrov mlieka, momentálne je na kapacite 600 litrov.

„Trh nie je stabilný a odbyt veľmi kolíše. Mlieka dokážeme spracovať viac, ale odbyt je problém,“ hodnotí poľnohospodár.

František Máté oceňuje, že trh s jahňacinou sa pomaly zväčšuje. Kým pred niekoľkými rokmi boli odkázaní na výkupcov, ktorí sezónne všetko odviezli do zahraničia, hlavne do Talianska, v súčasnosti už vnímajú celoročný záujem o jahňacie mäso.

„Prispela k tomu aj reklama zo strany zväzu chovateľov oviec. Mierne sa zvýšila aj výkupná cena a trh s jahňacinou sa dostal na správnu mieru,“ komentuje konateľ.

Bitúnok zatiaľ nie je rentabilný

Jahňatá napriek tomu neostávajú len na Slovensku, ale smerujú tiež do zahraničia. Podľa predstaviteľa spoločnosti je na Slovensku málo bitúnkov a spracovateľov jahňacieho mäsa. Aj preto na Gemeri uvažovali o vytvorení bitúnku.

„Na základe dostupných informácií od spracovateľov mäsa je to však na zváženie. Zatiaľ sme vyhodnotili ako nerentabilné ísť do takého projektu,“ uzavrel tému konateľ spoločnosti.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agroterra

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments