Prijímateľom priamych podpôr na plochu zostáva posledných 10 dní na zaslanie tzv. geotagovaných fotografií. Upozornila na to Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Posledným dňom, dokedy môžu žiadatelia nahrávať geotagované fotografie do GSAA (geopriestorová žiadosť o podporu) alebo urobiť zmenu v žiadosti o priamu podporu na plochu, je 15. október.
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) upozorňuje žiadateľov o priame podpory, aby si pozreli výsledky monitoringu AMS (Systém plošného monitorovania plôch) v GSAA (Geopriestorová žiadosť o podporu). Tí, ktorí majú aspoň jednu plochu oranžovú, by mali reagovať. V prípade, že majú žiadatelia v GSAA iba zelené alebo sivé plochy, reakcia z ich strany nie je potrebná.
Pôdohospodárska platobná agentúra zobrazila nové výsledky pre žiadateľov v aplikácii Geopriestorová žiadosť o podporu (GSAA) v monitorovacom systéme AMS. PPA si prostredníctvom nového Systému plošného monitorovania plôch (AMS) dokáže overiť, či na uvedených plochách farmár zrealizoval požadované poľnohospodárske aktivity. Dáta PPA mohla zverejniť vďaka spolupráci so žiadateľmi, pri výpočte boli zohľadnené aj júlové satelitné scény. V piatok o tom informovala PPA.
Po medializácii problémov s vyhodnocovaním satelitných snímok zo Systému plošného monitorovania plôch (AMS) Pôdohospodárska platobná agentúra upokojuje situáciu. Ešte minulý týždeň mnoho pestovateľov poukázalo na nezhody medzi reálnym stavom na poliach a tým, čo vyhodnotil samotný systém. Nezhody v žiadostiach pritom podľa predchádzajúcich inštrukcií mali odstraňovať samotní poľnohospodári nafotením jednotlivých parciel, čo spôsobilo v radoch agropodnikateľov obavy aj nevôľu. Pôdohospodárska platobná agentúra teraz sľubuje, že bude pracovať s inými informáciami a poľnohospodárov tak zaťaží vo výrazne menšej miere, ako sa zdalo.
Podnetov o nesprávnom vyhodnotení plôch satelitnými snímkami zo systému AMS je čoraz viac. Portál polnoinfo.sk ešte včera upozornil na to, že poľnohospodári narážajú v systéme GSAA na oranžovo označené plochy, pri ktorých systém AMS detekoval inú plodinu, ako uviedli vo svojej žiadosti o platby. Podľa predchádzajúcich pokynov agentúry by mali následne rozpor odstrániť geotagovanými fotografiami konkrétnych polí, ktoré musia splniť viaceré podmienky. Od zverejnenia článku podnetov aj otázok pribúda.
Žatva v mnohých oblastiach naberá na obrátkach a poľnohospodárom tak pomaly vrcholí aktuálna sezóna. Namiesto zaoberania sa výnosmi, primeraným speňažením úrody či ochranou dozrievajúcich plodín pred škodcami a nepriazňami počasia, však mnohí riešia aj iné problémy – viac menej administratívne. Navyše také, ktoré nezapríčinili, ani ich nevedia ovplyvniť.
Pôdohospodárska platobná agentúra bude využívať diaľkový prieskum Zeme na overovanie činností na plochách. Ak si farmár podáva žiadosť o priame platby, deklaruje plodinu, prípadne kultúru na konkrétnej ploche, na ktorej hospodári. PPA si prostredníctvom nového systému plošného monitorovania plôch AMS dokáže overiť, či na uvedených plochách farmár skutočne zrealizoval požadované poľnohospodárske aktivity. PPA podčiarkla, že povinnosť zaviesť systém AMS vyplýva z novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre roky 2023 až 2027.
Najkomentovanejšie za 7 dní