Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Stanú sa z poľnohospodárov fotografi?

Stanú sa z poľnohospodárov fotografi?
insert_photopixabay.com - Ilustračná fotografia nespĺňa podmienky Pôdohospodárskej platobnej agentúry na dokladovanie plodiny v geotagovanej fotografii. Na vhodnej fotografii je okrem plodiny vidieť aj okolité pozemky.

Žatva v mnohých oblastiach naberá na obrátkach a poľnohospodárom tak pomaly vrcholí aktuálna sezóna. Namiesto zaoberania sa výnosmi, primeraným speňažením úrody či ochranou dozrievajúcich plodín pred škodcami a nepriazňami počasia, však mnohí riešia aj iné problémy – viac menej administratívne. Navyše také, ktoré nezapríčinili, ani ich nevedia ovplyvniť.

Na Facebooku sa diskutuje

„Mnohí poľnohospodári denne nekontrolujú, čo sa deje v systéme GSAA. My sme sa náhodou len včera dozvedeli, že v niektorých prípadoch systém nevedel identifikovať plodinu a preto vraj môžeme zmeniť žiadosť alebo poslať geotagovanú fotografiu ako dôkaz. Zo satelitných snímok nám nevedeli identifikovať raž. My sme ju však už pokosili pred zverejnením kontrol. Ako máme dokázať, že na poli naozaj bola?“ aj takýto podnet z praxe má k dispozícii portál poľnoinfo.sk od agropodniku z okresu Malacky.

Nejde pritom o ojedinelý problém. Najmä diskusie na sociálnych sieťach sú podobnými prípadmi doslova zavalené.

„Nedajú pokoj ani cez žatvu. Pozrite si v GSAA výsledky kontroly AMS, či nemáte niečo oranžové, a teda budete musieť zasielať fotky, alebo nebodaj niečo červenej farby. Ja mám pár oranžových miest,“ radí kolegom na sociálnej sieti jeden z pestovateľov, ktorý natrafil na podobný problém so zlou identifikáciou plodín v satelitnom systéme.

Práve tie sú v ňom vyznačené oranžovou farbou.

„Dajte toto niekto do médií, veď to nie je normálne. Mne v úhore vykazuje repu, ktorú som nikdy nepestoval. Veď toto sa nedeje ani v banánových republikách,“ dodáva v diskusii facebookovej skupiny Agronómia, výmena skúsenosti a spolupráca medzi poľnohospodármi ďalší pestovateľ.

„Veľa vecí mi zhodnotili ako jarnú obilninu, aj napriek tomu, že to bola ozimina. Úhor ani nekomentujem, ten mám celý oranžový. Bodaj by nebol, keď celý prerástol burinou,“ konštatuje ďalší diskutér.

Poľnohospodárka: Verím, že si kompetentní problém uvedomia

Reakcií v diskusiách neustále pribúda a popisované problémy sa opakujú. Priznala nám ich aj pestovateľka z okresu Galanta.

„Pri náhodnej kontrole v systéme GSAA som si všimla vyfarbené oranžové plochy. Po kliknutí na sporné parcely sa mi objavilo hlásenie, že je tu nesúlad plodiny v podanej žiadosti a ich systémom zistenej plodiny. Z tohto dôvodu mám podať opravu žiadosti, zmeniť druh plodiny alebo vydokladovať spornú parcelu fotografiou, ktorú mám odoslať po 1. auguste 2023. Doposiaľ mi nie je známe, kam mám uvedené fotografie odoslať a ako bude fungovať oprava sporných parciel,“ hovorí Slávka Lošonská, konateľka spoločnosti Agrozel, Dolná Streda.

Problém v podniku sa týka všetkých biopásov a plôch s medonosnými druhmi rastlín. Systém vykazoval, že plodina je neznáma.

„Pri repke olejnej zas systém uviedol iný druh pestovanej plodiny. Taktiež boli ako sporné plochy označené parcely s výmerou menšou ako jeden hektár, na ktorých bola v našom prípade osiata obilnina. Samozrejme, hneď som zalarmovala agronóma, že v prípade, ak uvažuje o prevedení podmietky, aby všetky sporné parcely, ktoré sú označené oranžovou farbou, nafotil geotagovanými fotografiami. Verím, že kompetentní si uvedený problém dostatočne uvedomia a nájdu jednoduché a praktické riešenie do budúcnosti,“ dodáva Slávka Lošonská.

Screenshot zo systému GSAA od čitateľa portálu poľnoinfo.sk.

SPPK žiada urýchlene komunikovať

Otázok o tom, ako situáciu riešiť, najmä v prípade už pokosených plôch, pribúda. Podnety eviduje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„Problém v súvislosti s AMS – systémom monitorovania plôch, je výrazný a týka sa celého Slovenska. Všeobecne je neprijateľné, aby platobná agentúra začala pracovať so softvérom, ktorý má podľa našich členov takú chybovosť, že si dokáže pomýliť napríklad dvojmetrovú kukuricu s trvalým trávnym porastom. Žiadateľom v systéme GSAA ukazuje veľa sporných, oranžových plôch. Naozaj očakávame, že v období žatvy budú poľnohospodári chodiť po sporných – oranžových parcelách a fotiť ich? A to na to, aby dokazovali, že tam majú osiate plodiny, ktoré deklarovali v žiadostiach, ale ktoré systém prečítal zle? V tejto veci sme dnes posielali list na platobnú agentúru aj agroministerstvo, aby s nami urýchlene začali komunikovať, ako majú poľnohospodári postupovať,” uviedol pre poľnoinfo.sk Andrej Gajdoš, podpredseda SPPK.

PPA bude informovať zväzy

To, aká je situácia a koľko oranžových plôch v systéme vyskočilo, sme sa pýtali aj samotnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry a ministerstva pôdohospodárstva. Rezort dosiaľ na otázky nereagoval, konkrétnej odpovede sme sa nedočkali ani zo strany agentúry.

„Presne k tejto téme pripravujeme stretnutie so zástupcami SPPK a ostatnými profesijnými združeniami. Preto by sme radi najskôr informovali priamo ich a až potom jednotlivo a sprostredkovane cez médiá, nakoľko ide o problematiku, ktorá si vyžaduje individuálne posúdenie každej pripomienky. Aktuálne čakáme na termín, ktorý by im vyhovoval a hneď ako bude známy, radi by sme prizvali aj Vás a ďalších zástupcov médií, ktorí sa na poľnohospodárske témy špecializujú, aby ste mali možnosť získať potrebné informácie k plnohodnotnému spracovaniu tejto témy,“ uviedla k otázkam polnoinfo.sk Vladimíra Pôbišová, hovorkyňa Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

V odpovedi bolo tiež naznačené, že PPA by uvítala zdržanie sa medializovania informácií k téme, ktoré „by mohli vniesť do témy pochybnosti.“ (pozn. autorov – citát odpovede PPA)

„Ide nám o ubezpečenie žiadateľov, že sa nemajú obávať zamietania ich žiadostí, naopak, že svojim aktívnym vstupom do procesu môžu získať,“ dodala V. Pôbišová v odpovedi.

Nakoľko diskusie na sociálnych sieťach k tejto téme naberajú na obrátkach, portál polnoinfo.sk sa rozhodol aj napriek spomínanej žiadosti tému medializovať.

Výsledky AMS budú v GSAA aktualizované mesačne

Ako bude situácia riešená a koľkých žiadateľov sa problémy týkajú, sa zrejme dozvieme až v nasledujúcich dňoch či týždňoch. Agentúra pritom pred pár týždňami vydala tlačovú správu, v ktorej žiadateľov informovala, že povinnosť zavedenia systému AMS vyplýva z pravidiel novej európskej poľnohospodárskej politiky pre roky 2023 až 2027.

„Výsledky systému AMS budú v aplikácii GSAA aktualizované na mesačnej báze. Prijímateľ bude mať možnosť reagovať na zverejnené výsledky AMS (v oranžovej farbe semaforu) pomocou zaslania geotagovaných fotografií a prípadne upraviť svoju žiadosť. V roku 2023 a 2024 to bude dobrovoľné a od roku 2025 povinné. Vďaka tejto novinke bude mať každý žiadateľ možnosť sledovať priebežné výsledky AMS, včas reagovať a komunikovať s PPA,píše sa v správe zverejnenej ešte 19. júna aj na webovej stránke PPA.

Agentúra v zverejnenej správe systém označila za dôležitý preventívny prvok, keďže prípadné chyby v žiadosti môže žiadateľ odstrániť ešte pred vydaním rozhodnutia a vyhnúť sa tak udeleniu sankcie.

„Nemenej dôležité je aj to, že kontrola bude spravodlivejšia pre všetkých žiadateľov, keďže monitoring sa uskutoční vždy u všetkých prijímateľov a na všetkých plochách,“ uvádza sa v zverejnenej správe.

Fotiť

Správa PPA obsahuje aj informácie o tom, ako majú vyzerať fotografie, ktoré preukážu stav na poliach pri parcelách vyhodnotených systémom oranžovou farbou, a to nasledovne:

Geotagovaná fotka pre účely AMS musí obsahovať informáciu o polohe vyhotovenia fotografie, musí byť ostrá, jasná resp. kontrastná, v nastavení mobilného telefónu musí byť nastavená automatická synchronizácia dátumu a času zo siete mobilného operátora, musí mať veľkosť maximálne 15 MB, na jednu plochu sú vhodné maximálne 3 fotky, zmenšovanie veľkosti súboru alebo iné zmeny a úpravy geotagované fotky nie sú prípustné.“

Na stránke sú uvedené aj príklady správne a nesprávne odfotených plôch.

„Po vyhodnotení odfotografovanej plochy, z ktorej bude zrejmé, že došlo k splneniu podmienok, môže byť zmenená farba semaforu systému AMS z oranžovej farby na zelenú. V prípade nesplnenia podmienok sa zmení farba na červenú,“ uvádza sa v správe.

Aktuálna situácia dostáva zatiaľ viacero pestovateľov do neistoty. Nateraz si však na riešenie ešte budú musieť počkať – a popri tom zrejme preventívne fotiť všetko, čo sa na poliach do definitívneho schválenia žiadostí udeje.

Autor článku: Ivana Kaliská, Juraj Huba
Zdroj obrázku: pixabay.com - Ilustračná fotografia nespĺňa podmienky Pôdohospodárskej platobnej agentúry na dokladovanie plodiny v geotagovanej fotografii. Na vhodnej fotografii je okrem plodiny vidieť aj okolité pozemky.

3.9 7 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
20. júl 2023 10:59

A zaujímalo by ma, kto bude tie fotky vyhodnocovať – či nejakí dva abrigádnici za 3,20 čistého na hodinu , alebo vysokokvalifikovaní špecialisti , ktorí budú vedieť rozoznať zemiaky od kukurice . A po druhé , z oranžových parciel príde neuveriteľné kvantum geofotiek, a to iba z prvého snímkovania .… Celý komentár »

ľp
ľp
20. júl 2023 8:17

Super komentár k úvodnej fotografii! Ale ja mám len tlačidlový telefón, to si mám teraz kupovať nový smartfón?

Stefan
Stefan
20. júl 2023 21:28
Odpoveď na  ľp

A čo majú povedať tí , ktorí používajú ešte pevnú linku ?
( To je trochu na odľahčenie situácie ..)

ľp
ľp
20. júl 2023 21:45
Odpoveď na  Stefan

To vôbec nie je odľahčenie, sú aj takí, čo nemajú žiadny telefón.

Róbert
Róbert
22. júl 2023 4:09
Odpoveď na  ľp

Lenže tí sa živia sami a nečakajú peniaze z EÚ