Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári vraj nemusia mať pre problémy v systéme AMS obavy

Poľnohospodári vraj nemusia mať pre problémy v systéme AMS obavy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Neproduktívne plochy v PPD Rybany.

Podnetov o nesprávnom vyhodnotení plôch satelitnými snímkami zo systému AMS je čoraz viac. Portál polnoinfo.sk ešte včera upozornil na to, že poľnohospodári narážajú v systéme GSAA na oranžovo označené plochy, pri ktorých systém AMS detekoval inú plodinu, ako uviedli vo svojej žiadosti o platby. Podľa predchádzajúcich pokynov agentúry by mali následne rozpor odstrániť geotagovanými fotografiami konkrétnych polí, ktoré musia splniť viaceré podmienky. Od zverejnenia článku podnetov aj otázok pribúda.

„Zaujímalo by ma, kto tie fotky bude vyhodnocovať – či nejakí dvaja brigádnici za 3,20 eura čistého za hodinu, alebo vysokokvalifikovaní špecialisti, ktorí budú vedieť rozoznať zemiaky od kukurice. A po druhé, z oranžových parciel príde neuveriteľné kvantum fotiek, a to iba z prvého snímkovania – stihnú ich vôbec prezrieť a vyhodnotiť do Vianoc? Ak mi bude fotka zamietnutá, dostanem správu o tom, kto ju vyhodnotil a budem sa môcť odvolať, prípadne vstúpiť do systému hodnotenia fotiek?“ Aj takéto otázky si kladie jeden z čitateľov – poľnohospodárov v diskusii pod zverejneným článkom na portáli polnoinfo.sk.

PPA upokojuje

Zatiaľ čo otázok pribúda, Pôdohospodárska platobná agentúra deklaruje, že sa niet čoho obávať.

„Pôdohospodárska platobná agentúra chce upokojiť poľnohospodárov, ktorí vyjadrujú obavy zo zavedenia nového monitorovacieho systému AMS. Systém je aktuálne iba v testovacej prevádzke. V tejto súvislosti sa v pondelok 24.7.2023 uskutoční spoločné stretnutie so zástupcami SPPK a ďalšími profesijnými združeniami, kde si  vzájomne vysvetlíme situáciu súvisiacu s aplikovaním systému AMS,“ uviedla v dnešnom stanovisku Vladimíra Pôbišová, hovorkyňa Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Následne niektoré vybrané médiá dostali aj pozvánku na samotné stretnutie, aby sa ho v pondelok o 10.-tej hodine v Bratislave zúčastnili.

Chaos v čase žatvy

Problémy s vyhodnotením snímok prichádzajú v čase, keď má väčšina pestovateľov plné ruky práce so žatevnými prácami. Hoci PPA neuviedla, koľkých žiadateľov o platby sa problémy týkajú, zrejme nepôjde o výnimky.

„Keď sa dnes poľnohospodár pozrie na svoje plochy v systéme GSAA, tak zistí, že tam má veľké množstvo plôch označených ako oranžové. V niektorých prípadoch hovoríme až o tridsiatich percentách. To znamená, že musí vykonať nejaké úpravy, pretože tam nemá v poriadku údaje. Pritom keď sa pozrie bližšie, tak zistí, že systém monitorovania plôch cez satelity Sentinel mu nevie rozoznať kukuricu od trvalých trávnych porastov, mýli si kukuricu s makom, nevie rozoznať, či bol trvalý trávny porast kosený alebo nekosený a spásaný. Čiže sú to základné veci, ktoré sme očakávali, že systém, bude vedieť rozoznať, a hneď v úvode sa v nich mýli,“ vyjadril sa Andrej Gajdoš, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Zavedenie systému pritom vychádza z pravidiel spoločnej poľnohospodárskej politiky. V princípe ho neodmietajú ani samotní pestovatelia.

„Spustenie systému aj jeho existenciu vnímame pozitívne, pretože sme v 21. storočí, a je fajn, keď sa dostávame do automatizácie niektorých procesov. Problém je pravdepodobne v tom, že niečo nebolo celkom dobre vytvorené, alebo to nebolo pilotným projektom preskúmané,“ dodal Gajdoš.

Systém nie je v ostrej prevádzke?

„Máme problémy s tým, že družica nám nafotila namiesto repky iné plodiny, pritom tam bola naozaj priemerná plocha repky. Tiež máme problém s rozlíšením ozimín a jarín. PPA nám na náš podnet v krátkosti odpísala, že sa promptne bude všetko v krátkej dobe dávať do poriadku. Pri vyhodnotení chybovosti bolo napísané, že tam máme dávať fotky, no ale my už máme po žatve a nie je ich z čoho urobiť. Takže zatiaľ jednou vetou napísali, že bude treba doložiť možno detailnú fotku podmietky a strniska, aby to bolo vidieť, a možno nejaký doklad o osive, ktoré bolo použité. Tak uvidíme,“ uvádza svoju skúsenosť Anton Cebo, predseda PD Hlohovec.

Poľnohospodári opakovane poukazujú na to, že tento systém z nich spraví fotografov s tým, že kombajny budú musieť zaparkovať na okraji polí a venovať sa dokladovaniu a dokazovaniu toho, čo by mal moderný systém zvládnuť vyhodnotiť.

„Pre identifikovanie slabých miest systému potrebujeme aj aktívnu účasť poľnohospodárov, preto bolo potrebné systém spustiť a postupne do neho dostávať od nich informácie. Tie však nebudú predmetom posudzovania a kontroly, ak ich PPA nebude môcť považovať za korektné, preto sa žiadatelia nemusia obávať, že im budú žiadosti z tohto dôvodu zamietnuté.  Okrem toho do procesu posudzovania kvality získaných údajov vstupuje aj Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum,“ uviedla vo vyjadrení Vladimíra Pôbišová z PPA.

Agentúra opakovane ubezpečila, že systém AMS bude nasadený do ostrej prevádzky, až keď budú údaje v ňom v maximálnej možnej miere korektné.

Gajdoš: Fotografie len v osobitných prípadoch

„Treba ale dodať, že istá miera nepresnosti je prípustná, ale tu majú žiadatelia možnosť vstúpiť do procesu a prostredníctvom GSAA údaje upraviť a priložením vlastnej fotodokumentácie – geotagová fotografia –  potvrdiť správnosť svojich údajov. Do GSAA majú prístup žiadatelia kedykoľvek a môžu si tak priebežne skontrolovať svoje údaje,“ dodala Pôbišová.

Podľa samotných poľnohospodárov by však potreba vstupovať do procesu dokazovaním cez fotodokumentáciu mala byť výrazne nižšia.

„Fotografie by sa mali použiť len v osobitných, ojedinelých prípadoch, kde povedzme systém nevie vyhodnotiť plodinu, alebo v prípade, keď bola vysoká oblačnosť a podobne, a nie v úplne jednoznačných a samozrejmých prípadoch,“ reagoval Andrej Gajdoš z SPPK.

To, ako bude systém ďalej fungovať a nakoľko budú fotografie potrebné, ako aj ďalšie podrobnosti, by sa teda mala poľnohospodárska verejnosť dozvedieť začiatkom budúceho týždňa.

„PPA víta podnety od žiadateľov, ktoré nám pomáhajú systém vylepšiť a nastaviť tak, aby bol schopný spracovať údaje správne. V odpovediach ich informujeme, že ide o testovacie obdobie a veríme, že aj vďaka nim bude monitorovanie plôch čo najpresnejšie,“ uzavrela Pôbišová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Neproduktívne plochy v PPD Rybany.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
20. júl 2023 20:09

Máme za sebou polovicu roka 2023 , zároveň je to tretí rok programovacieho obdobia SPP 2020-2027. Roky 2021, 2022 bolo prechodné obdobie . Úradníci na ministerstve a PPA nám idú tvrdiť , že kontrola AMS je teraz v testovacej fáze . Čo ste robili dva roky prechodného obdobia , keď… Celý komentár »