Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári odložte fotoaparáty. Išlo o test systému a nervov

Poľnohospodári odložte fotoaparáty. Išlo o test systému a nervov
insert_photopixabay.com

Po medializácii problémov s vyhodnocovaním satelitných snímok zo Systému plošného monitorovania plôch (AMS) Pôdohospodárska platobná agentúra upokojuje situáciu. Ešte minulý týždeň mnoho pestovateľov poukázalo na nezhody medzi reálnym stavom na poliach a tým, čo vyhodnotil samotný systém. Nezhody v žiadostiach pritom podľa predchádzajúcich inštrukcií mali odstraňovať samotní poľnohospodári nafotením jednotlivých parciel, čo spôsobilo v radoch agropodnikateľov obavy aj nevôľu. Pôdohospodárska platobná agentúra teraz sľubuje, že bude pracovať s inými informáciami a poľnohospodárov tak zaťaží vo výrazne menšej miere, ako sa zdalo.

Kalibrácia systému

„Som veľmi rád, že zverejnením prvých dát sme zistili, že je tam nejaká chybovosť systému. Systém musíme kalibrovať. Nemôžeme to robiť sami, ale za pomoci farmárov a konkrétnych žiadateľov, aby sme vedeli porovnať skutkový stav s tým, čo nám ponúka satelit,“ hovorí Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Na pôde finančnej inštitúcie agrorezortu privítal v pondelok zástupcov poľnohospodárov a vysvetľoval im, že dáta, ktoré v minulom týždni ešte požadovali overiť – prítomnosť deklarovanej a satelitom odhadovanej plodiny na ornej pôde, vlastne nepotrebujú.

Problém nastal, keď platobná agentúra zverejnila 14. júla systém overovania činností na poľnohospodárskych plochách. Žiadateľ o priame platby si tak mohol cez Geopriestorovú žiadosť o podporu (GSAA) skontrolovať výsledky monitoringu deklarovaných pozemkov. Prekvapením bolo, že množstvo monitorovaných parciel systém neprečítal správne, pretože k ním priradil iné plodiny, ako sa na pozemku nachádzajú. Rozsah nepresností bol významný, čo dnes prvý raz vyčíslila aj PPA.

„Správne určená plodina bola na 81 484 parcelách. Iná ako deklarovaná plodina bola určená na 26 749 parcelách a deklarovaná plodina nájdená s nízkou spoľahlivosťou bola zaznamenaná v 8 591 prípadoch,“ informuje prezentácia platobnej agentúry.

Na príklade uvedených údajov je zrejmé, že systémom odhadnuté plodiny nekorešpondovali so žiadosťami alebo mali nízku spoľahlivosť v takmer tretine prípadov.

Nekompromisný systém?

„Nikdy sme nekomunikovali, že dáta ktoré sme zberali v GSAA sú kritéria, ktoré budeme vyhodnocovať a zamietať žiadosti. To nikdy nebolo povedané, ani komunikované zo strany agentúry,“ hovorí Jozef Kiss.

S tvrdením šéfa platobnej agentúry nesúhlasí Andrej Gajdoš, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Agentúre vyčíta, že poľnohospodárov postavila pred hotovú vec.

„Problém nastal, ako ste to komunikovali. Zverejnili ste na GSAA výsledky a to, čo si žiadatelia z toho zobrali bolo, že buď majú zmeniť žiadosť alebo zaslať fotky. To mne nepríde ako test. Príde mi to ako nasadenie ostrých dát do prevádzky. Práve preto ľudia začali takto reagovať,“ hovorí Gajdoš.

Igor Jakubička, predseda družstva Devio z Nových Sadov na stretnutí číta priamo zo systému GSAA, ktorý potvrdzuje Gajdošove vyjadrenie. Pri oranžových – sporných parcelách je postup opravy uvedený pomerne nekompromisne.

„Pre priznanie plochy je potrebné upraviť zákres podľa reálneho stavu alebo poslať dodatočný dôkaz – geotagované fotografie,“ uvádza sa v aplikácii GSAA pri konkrétnych pozemkoch, ktoré družstvo neďaleko Nitry obhospodaruje.

Najmä výraz „priznanie plochy“ mnohých zaskočil. Poľnohospodári z obáv, aby si zabezpečili vyplatenie priamych platieb, mali zasielať fotografie po prvom auguste. Ak by tak urobili, len v prvej várke dát by pri inej ako deklarovanej plodine a plodine určenej s nízkou spoľahlivosťou do systému poslali 106 tisíc fotografií. Tie by musel niekto skontrolovať. Z každej spornej parcely mal totiž žiadateľ vyhotoviť tri zábery.

Koľko ľudí vstalo zo stoličky?

Andrej Gajdoš o tejto fotografickej smršti prehlásil, že za posledné dni to postavilo zo stoličky 17 tisíc ľudí. Uvádzal tak približný počet žiadateľov o priame platby. Generálneho riaditeľa PPA tento výpočet podráždil.

„Andrej, nie 17 tisíc! Neklamme si do očí, nemám to rád,“ uviedol Jozef Kiss.

Nestranným faktom je, že prvý článok, ktorý sa téme problému AMS na portáli poľnoinfo.sk venoval, dosiahol do pondelka popoludnia 19 500 zobrazení. Stal sa tak vôbec tretím najčítanejším textom za ostatných 12 mesiacov. Počet zobrazení načrtá záujem poľnohospodárov o tému „fotografovania“. To by mohlo naznačovať, že výpočet podpredsedu komory nemusí byť ďaleko od pravdy.

„Podráždené telefonáty s otázkami členov bratislavskej komory nemali v minulom týždni konca kraja,“ uviedol jej predák Jozef Šumichrast, ktorý portál poľnoinfo.sk na problém upozornil vôbec ako prvý.

Bez plodín

„Prvý týždeň nám ukázal, že systém nedokáže relevantne rozpoznať druh plodiny, preto ich v druhej várke dát nebudeme rozlišovať. Od zajtra už túto hlášku poľnohospodári mať nebudú. V prvom hlásení sme sa snažili nastaviť systém tak, aby rozlišoval plodiny, no spätná väzba a naša skúsenosť sú, že to systém nerobil správne. Upozornenie z minulého týždňa je tak pre poľnohospodárov irelevantné,“ ubezpečil Jozef Kiss.

Poľnohospodárom sa tak v najbližších hodinách upraví systém GSAA tak, že vôbec nebude posudzovať správnosť plodiny, a preto nemusia posielať agentúre žiadne fotografie pri parcelách, kde mali v ostatných dňoch nesúlad medzi deklarovanou a satelitom zistenou plodinou.

Slovenskej platobnej agentúre zabezpečuje výpočet monitoringu systéme AMS spoločnosť, ktorá podľa informácií uvedených na stretnutí vykonáva rovnakú činnosť aj pre českú platobnú agentúru – Štátny poľnohospodársky intervenčný fond.

Česká republika ani neskúšala monitorovať plodiny. My sme sa rozhodli ísť tou cestou. Práve preto, aby sme mali odozvu od farmárov. Aby sme to vedeli vyladiť. V podstate v rámci tých zle vyhodnotených plôch nemáme ako vedieť, či sa systém trafil. Komunikáciou s poľnohospodármi sme dostali veľké množstvo údajov, ktoré sme vedeli využiť na tréning monitoringu,“ uviedol Maroš Kašnik z referátu AMS v PPA.

Zdroj: prezentácia PPA

Biopásy

Systém AMS tak už podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa PPA nebude určovať plodiny, ale len objem hmoty na poliach. Končí sa tak aj hodnotenie biopásov, ktoré už zo svojej podstaty nevedel a nemohol AMS určiť. To je aj dôvod, prečo mali všetky biopásy žiadatelia v GSAA označené oranžovou farbou.

„Automatické vyhodnotenie a výpočet v systéme AMS prebieha primárne na satelitných snímkach Sentinel 1 a Sentinel 2. Tie majú rozlíšenie 20 x 20 metrov, respektíve 10 x 10 metrov. Plocha je monitorovateľná vtedy, keď obsiahne aspoň jeden tento najmenší rozlišovací prvok zo snímky Sentinel 1. Musí tak obsiahnuť štvorec zo snímky 20 x 20 metrov. Pokiaľ ho neobsiahne, nepovažujeme túto plochu za monitorovateľnú,“ uviedol Maroš Kašnik.

Biopás, ktorého šírka je najmenej 12 metrov, tak systém nedokáže posúdiť.

„Na základe spätnej väzby sme vyhodnotili, že biopásy sú ireleventné, preto zajtra alebo pozajtra v GSAA bude informácia, že biopásy neriešime.  Zas nám to ukázala prax, keď sme dáta vložili do GSAA,“ informuje Jozef Kiss.

Systém je momentálne v skúšobnej prevádzke a tak to bude aj v najbližších mesiacoch.

„Monitorovanie chceme ukončiť v novembri 2023. Prvú vlnu vyplácania priamych platieb v decembri 2023 AMS nijakým spôsobom neovplyvní,“ informuje Kašnik.

Nové zobrazenie

Poľnohospodárom sa v najbližších hodinách zobrazí aktualizácia GSAA.

„Budem rád, keď dnes odídete zo stretnutia s tým, že PPA nebude rozlišovať plodiny, nebude hodnotiť úhor a bude posielať ďalšie sety dát, na základe ktorých nám dáte spätnú väzbu,“ uviedol šéf PPA.

Po aktualizácii GSAA bude platobná agentúra hodnotiť na ornej pôde homogenitu plodín alebo to, či je plocha pokrytá vegetáciou. Podľa odhadov PPA tak pri ornej pôde bude oranžovou farbou, ktorá znázorňuje potrebu opravy žiadosti alebo zaslania fotografií, zvýraznených 727 parciel. Ide o pol percenta všetkých parciel na Slovensku, čo je výrazne menej, ako v súčasnosti. Pri trvalých trávnych porastoch by to malo byť 12 percent plôch, ktoré testovanie systému AMS označí oranžovou farbou.

„Oveľa väčší problém ako monitoring území, ktorý sa bude aplikovať po roku 2024 je, že do konca minulého týždňa doložila len jedna tretina žiadateľov o priame platby súpis vlastníckych a užívacích vzťahov. To znamená, ak by sme ukončili dokladanie súpisu ku koncu minulého týždňa, dve tretiny žiadostí musíme zamietnuť,“ upozornil na iný problém v súvislosti so žiadosťami šéf PPA.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

5 5 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
kalman
kalman
25. júl 2023 8:10

Citujem – Česká republika ani neskúšala mnitorovať plodiny. My sme sa rozhodli ísť touto cestou. Urobte si vlastný názor. Oni fakt veria,že robia niečo dobré – kto to zastaví? Je žatva ,ale poľnohospodárskemu vedeniu tohto štátu vyhovuje doslova buzerovanie roľníkov excelovskými tabuľkami parciel, ktoré máme do konca júla povyplňovať, ktoré,… Celý komentár »

Silvia
Silvia
25. júl 2023 8:50

Dobrý deň, a čo s parcelami kde je odložené kosenie a systém AMS to vyhodnotil že neprebehla ziadna operacia na parcele. Budeme musieť aj tak posielať fotky?

Martin
Martin
25. júl 2023 9:14
Odpoveď na  Silvia

Dobrý deň, odporúčam počkať na nové údaje, ktoré by ste v najbližších dňoch mali mať k dispozícii v GSAA.

Michal Kiššák
Michal Kiššák
25. júl 2023 13:03
Odpoveď na  Silvia

Nielen to. KD som pokosil 6.6.23 a AMS mi vykazuje, že tam nebol žiadny zásah. Ďalej, KD budem pásť až v auguste, ale AMS vykazuje kosenie od 13.6.23.

Stefan
Stefan
25. júl 2023 16:52

EU- spoločenstvo krajín , kde minimálne v poľnohospodárskej politike majú platiť rovnaké pravidlá , rovnaká výška podpory ( zákaz diskriminácie ako základný pilier EU) pre každú členskú krajinu sa opäť potvrdilo , že čo členská krajina , to iné pravidlá… Ako sa dá normálne fungovať , pracovať , byť konkurencie… Celý komentár »

Viera
Viera
26. júl 2023 10:06

Dobrý deň, samotná PPA vyzvala poľnohospodárov na svojej stránke, že z dôvodu nepriaznivého počasia na území SR môžu poľnohospodári podať tzv. vyššiu moc k LPIS, na ktorých nestihli v zákonne stanovenej lehote vykonať agrotechnickú operáciu, viď.: :https://www.apa.sk/priame-a-agro-environmentalne-podpory-oznamenia/pokyny-pre-iadateov-v-svislosti-s-vdatnmi-zrkami-na-zem-sr-v-22-a-23-tdni-roka-2023/12147 Túto vyššiu moc sme podali k niektorým LPIS, ktoré sme nestihli z dôvodu… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
29. júl 2023 7:32

Teraz “oranžové parcely” svietia na bledo sivo. Keď otvorím tabuľku, tak je napísané kategória chyby: neurčené, plodina: zistená alebo nezistená, vysvetlenie: Hranica užívania zatiaľ nebola predmetom monitoringu AMS. Môžem kľudným svedomím vstúpiť na parcelu, a vykonávať poľnohospodárske práce, alebo sa má čakať na miestnu kontrolu zo strany PPA ??? Ešte… Celý komentár »