Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Ukrajina chce výrazne zvýšiť vývoz obilia aj bez čiernomorského koridoru

Ukrajina chce výrazne zvýšiť vývoz obilia aj bez čiernomorského koridoru
insert_photoTASR/AP - Na archívnej snímke z 26. apríla 2023 nakladanie obilia na nákladnú loď v prístave v Izmaile na Ukrajine. Kremeľ v pondelok 17. júla 2023 oznámil, že pozastavuje obilnú dohodu, ktorá by umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori.

Ukrajina chce zvýšiť vývoz obilia a olejnín o jeden milión ton, a to aj bez obilného koridoru v Čiernom mori. V súčasnosti možno vyvážať približne 3,5 milióna ton mesačne, v blízkej budúcnosti však môže nastať zlepšenie až na 4,5 milióna, uviedol šéf Ukrajinskej obilnej asociácie Mykola Horbačov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Podľa údajov asociácie sa približne dva milióny ton obilia mesačne z Ukrajiny vyvážajú cez dunajské prístavy, zvyšok cestnou a železničnou prepravou. Pred vojnou sa len cez čiernomorské prístavy vyvážalo sedem miliónov ton mesačne, poznamenal Horbačov. Medzinárodné spoločenstvo musí preto vyvinúť tlak na Rusko, aby sa vrátilo k obilnej dohode, zdôraznil.

Rusko pred 17 mesiacmi začalo inváziu na Ukrajinu a zablokovalo jej čiernomorské prístavy. Moskva na základe dohody sprostredkovanej Tureckom poskytovala necelý rok bezpečnostné záruky pre vývoz poľnohospodárskych produktov z troch prístavov v okolí prístavného mesta Odesa. Rusko pred týždňom od dohody odstúpilo a začalo útočiť raketami a bezpilotnými lietadlami na ukrajinské prístavy v Čiernom mori a na Dunaji. Napriek vojne sa za necelých 12 mesiacov vyviezlo z Ukrajiny cez tzv. obilný koridor približne 33 miliónov ton poľnohospodárskeho tovaru.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na archívnej snímke z 26. apríla 2023 nakladanie obilia na nákladnú loď v prístave v Izmaile na Ukrajine. Kremeľ v pondelok 17. júla 2023 oznámil, že pozastavuje obilnú dohodu, ktorá by umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments