Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Odškodné bude 35 eur na hektár?

Odškodné bude 35 eur na hektár?
insert_photoTASR/Lukáš Grinaj - Na snímke zľava predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Emil Macho a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš .

Slovenskí pestovatelia poľných plodín, ktorých ceny ovplyvňuje vojenský konflikt na Ukrajine a dovoz lacného ukrajinského obilia do Európy, si napokon rozdelia 15-miliónový balík peňazí. K prostriedkom Európskej komisie pridá zdroje aj samotný štát.

„Suma z Európskej komisie – 5,2 milióna eur, je takpovediac požehnaná. Je tam možnosť 200-percentného navýšenia zo štátneho rozpočtu,“ vysvetlil Jozef Bíreš, poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Práve túto možnosť sa rozhodla využiť aj aktuálna poverená vláda.

„Rozhodli sme sa, že vláda sa posnaží, aby sme tých 5 miliónov eur navýšili o ďalších 10 miliónov eur,“ potvrdil aj poverený premiér Ľudovít Ódor.

Celkový balík na odškodnenie pestovateľov by sa tak mal vyšplhať na 15 miliónov eur.

„Momentálne robíme na metodike, ako tieto peniaze pre poľnohospodárov, so zameraním na pestovateľov, rozdelíme,“ dodal Bíreš za MPRV SR.

Európska komisia vyčlenila krajinám balík 100 miliónov eur. Jeho rozdelenie sa odvíja od pestovateľskej rozlohy aj produkcie. Napríklad Poľsku z týchto peňazí pripadlo až asi 40 miliónov eur. Slovensko získalo spomínaných 5,2 milióna eur, čo naši pestovatelia už dávnejšie opakovane označili za nedostatočné.

„Vítame rozhodnutie vlády, že využije to, čo eurokomisia dovoľuje a navýši balík peňazí na odškodnenie. Budeme aj s ministerstvom diskutovať, ako to využijeme a rovnako vítame aj diskusiu o tom, ako slovenským poľnohospodárom ešte pomôcť. Dúfam, že v auguste sa k tejto téme vrátime a využijeme dočasný rámec, ktorý nám Európska komisia povoľuje,“ vyjadril sa Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Len rastlinnej výrobe

V uplynulých dňoch sa neoficiálne medzi poľnohospodármi hovorilo o tom, že by do sektora malo pritiecť nie 10, ale 40 miliónov eur. Či sa tak stane a kam zvyšných 30 miliónov eur pôjde, je zatiaľ otázne.

„Suma je ešte v štádiu rokovania. Vláda vyhodnocuje požiadavky nielen za rezort pôdohospodárstva, ale aj za iné rezorty a možno v polovici augusta rozhodne, koľko z tohto balíka nám pridelí ako štátnu pomoc,“ vyjadril sa Bíreš.

Poľnohospodári v rastlinnej výrobe, ktorí po prepade cien komodít na svetových burzách oproti vlaňajším cenám ekonomicky strácajú, tak nateraz môžu rátať s 15-miliónovým balíkom odškodného. Spôsob rozdelenia je zatiaľ v rovine príprav.

„Metodika ešte nie je úplne hotová. Máme tri varianty. Podporu chceme nasmerovať k tým, ktorým by mala patriť. Pestovateľom. Vychádzame z plochy a zo skladových zásob – takzvaných záložných listov. Zatiaľ to podľa predbežných výpočtov vychádza medzi 35 a 36 eur na jeden hektár. Túto metodiku ešte dopracujeme a bude predmetom rokovania. Podpora je určená pre pestovateľov, nie pre živočíšnu výrobu,“ dodal Bíreš.

Už v najbližšom týždni by sa na pôde európskych inštitúcií malo rozhodovať o ďalšom balíku pre európskych poľnohospodárov – tentoraz vo výške 300 miliónov eur. Z neho sa však Slovensku zrejme neujde nič. Peniaze by mali prúdiť do krajín zasiahnutých extrémnym suchom, ako aj do krajín, v ktorých poľnohospodárov postihli výrazné povodne.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Lukáš Grinaj - Na snímke zľava predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Emil Macho a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš .

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
SHR
SHR
25. júl 2023 16:20

Vlani sme mali viac ako 250 eur za tonu, teraz budeme 150 plus 5-6 eur odškodné