Repka olejná patrí na Slovensku k tradičným plodinám. V týchto dňoch farbí polia do žlta. Pestujeme ju naprieč celou krajinou. Najväčšie plochy sú v Nitrianskom kraji, kde sa pestuje asi tretina slovenskej výmery. Vlani to bolo asi 53 tisíc hektárov. Najmenej jej poľnohospodári pestujú v Žilinskom kraji – v roku 2023 to bolo asi 3 700 hektárov.
Pred dvoma rokmi napísal Róbert Spišák, generálny riaditeľ Poľnoservisu v Leopoldove na svojom blogu článok, prečo sa vtedajší minister Ján Mičovský ohľadne repky mýli. Vrcholil vtedy nezmyselný boj, či nie sú naše polia v apríli príliš žlté. Ani nie o dva roky neskôr, stojí aktuálny minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan vedľa Róbert Spíšáka v areáli najväčšieho spracovateľa repkového semena u nás. Témou je, ako zabezpečiť potravinovú sebestačnosť v jedlých olejoch, o ktorú Slovensko prišlo v roku 2013, keď sa z tradičného výrobcu Palmy-Tumys stal obchodník s olejmi.
Zreteľne žlté aprílové kvety upútajú na našich poliach každého. Aj ten, kto sa poľnohospodárstvu vôbec nerozumie, dokáže celkom presne identifikovať plodinu, ktorej patria. Pred vyše rokom si ich všimol aj vtedy najvyššie postavený muž agrorezortu Ján Mičovský. S repkou a jej pestovateľmi začal slovný súboj. Dnes na tlačovej konferencii zväzu výrobcov krmív odznelo, že táto laickou verejnosťou nenávidená plodina je paradoxne najziskovejšou komoditou nášho poľnohospodárstva. Dokonca ceny, ktoré aktuálne dostáva slovenský roľník za repku sú vyššie, ako tie, ktoré vykazuje pre repku najdôležitejšia komoditná burza v Paríži.
Pre poľnohospodárov je opäť najvýnosnejšou plodinou tohto roka repka olejná. Aj napriek medziročnému nárastu úrod sa jej cena neznížila. Slovenskí pestovatelia dokonca dostanú za tonu o približne pätnásť eur viac, ako pred rokom. Odznelo vo štvrtok na tlačovej konferencii Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.
Vo významných produkčných štátoch Európskej únie došlo k poklesu výmer repky. Plochy osiate žltou olejninou klesli vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, ale aj na oboch stranách rieky Moravy. Produkcia repky v EÚ sa očakáva na úrovni 17,5 milióna ton, čo je najmenej za ostatných trinásť rokov. V utorok (13.8.2019) o tom informoval Jozef Rebro zo Zväzu výrobcov krmív a významný obchodník s agrokomoditami.
Najkomentovanejšie za 7 dní