Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

Olejninári: V ČR aj EÚ možno očakávať podpriemernú úrodu repky

Olejninári: V ČR aj EÚ možno očakávať podpriemernú úrodu repky
insert_photopixabay.com

Kvôli suchu a nedostatku zrážok je v Českej republike potrebné počítať s nižšími úrodami repky. Produkcia by mohla byť jeden až 1,1 milióna ton. V ČR sú aktuálne najnižšie osevné plochy repky za posledných 15 rokov. ČTK to povedal riaditeľ Zväzu pestovateľov a spracovateľov olejnín Martin Volf.

Podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Jana Doležala sa odhaduje, že hektárový výnos klesne o jednotky percent a podobná situácia je aj v ostatných krajinách EÚ.

“Hoci teploty tento rok nie sú príliš vysoké, zrážky boli počas tohtoročnej jari podnormálne. Porasty repky, ale aj obilnín, trpia nedostatkom vlahy,” uviedol Volf.

Poľnohospodári tiež obmedzili hnojenie kvôli vysokým cenám a porasty preto horšie odolávajú suchu.

“V ČR aj v EÚ možno očakávať podpriemernú produkciu repky a obilnín, čo bude udržiavať ceny vzhľadom na dianie na Ukrajine na vysokej úrovni,” doplnil.

Podľa informácií Agrárnej komory ČR dosahuje osevná plocha repky nižšie hodnoty ako vlani.

“Tohtoročnú úrodu repky je teraz ťažké odhadovať vzhľadom na množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú úrodu. Patrí k nim napríklad sucho, ktoré však dopadá na repku v menšej miere ako na obilniny, vzhľadom na jej hlbšiu koreňovú sústavu,” uviedol J. Doležal.

Doplnil, že v ostatných štátoch EÚ je situácia podobná a odhaduje sa zníženie hektárového výnosu repky o jednotky percent na hektár.

V marci česká vláda rozhodla o zrušení povinného primiešavania biozložky do pohonných hmôt. V ČR sa zhruba tretina pestovanej repky používala do biopalív.

Podľa údajov spoločnosti Kleffmann Digital RS bola v EÚ vlani najväčšia plocha repky v Nemecku, kde je osiatych vyše milióna hektárov. K podobnej hodnote sa približujú Francúzsko a Poľsko. V Rumunsku bolo vlani osiatych 438.000 hektárov. Česká republika má s 342.000 hektármi piatu najvyššiu osiatu plochu repky z krajín EÚ. Na šiestom mieste je s 310.000 hektármi Litva a vyše 250.000 hektárov bolo osiatych v Maďarsku.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Člen
Andrej
13. júna 2022 9:10

Na Slovensku to tuším vyzerá na nadpriemernú úrodu.