Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

O úspechu hovoriť nechcú pokiaľ neoberú poslednú jahodu. Zber však komplikuje byrokracia

O úspechu hovoriť nechcú pokiaľ neoberú poslednú jahodu. Zber však komplikuje byrokracia
insert_photopixabay.com

Prvý júnový víkend spustili poľnohospodári obľúbený samozber jahôd aj na východe Slovenska. Už vopred avizovali, že záujemcovia si môžu prísť nazbierať prvé letné ovocie. Ako nám potvrdila Miriama Baňasová z farmy Jahody Močarany v okrese Michalovce, prvou reakciou ľudí na samozber bolo jednoznačne nadšenie.

„V sobotu síce pršalo, ale mnohí ľudia prišli práve kvôli tomu a jahody zbierali v daždi. Väčšinu sobotných zberačov dážď neodradil, prišli, aby sa vyhli návalu. Lialo a oni si zohnutí nad riadkami spokojne zbierali jahody,“ opisuje prvý deň samozberu Miriama Baňasová.

Ako priznala, nedeľa bola pre nich neočakávaná.

„Nepočítali sme s takým množstvom ľudí. Boli ich tisícky,“ neskrývala spokojnosť.

O úspechu však hovoriť nechce. „To si povieme až na konci sezóny,“ dodala opatrne.

V Močaranoch pestujú jahody na ploche 3,5 hektára viac ako desať rokov. V minulosti predávali iba na objednávku, samozber vyskúšali po prvýkrát len vlani.

„Minulý rok sme nevedeli, čo máme čakať. Napokon sme však boli spokojní, preto pokračujeme aj tento rok. Jahodami vyčaríte ľuďom úsmev na tvári,“ uzatvára mladá pestovateľka.

Plantáž vo Vinnom presunuli

Aj známe jahodovisko Jahody Vinné na opačnom konci michalovského okresu spustilo samozber 4. júna, hoci ľudí v ten deň prišlo málo.

„Celý deň lialo, zbierali len nadšenci v gumákoch a pršiplášťoch. V nedeľu, keď svietilo slnko, už prišlo oveľa viac záujemcov, prichádzali prakticky počas celého dňa,“ komentuje víkend Ján Čejka.

Jahody pestuje približne päť rokov. V tomto roku pestovateľ premiestnil plantáž z Vinného do susednej, päť kilometrov vzdialenej obce – Trnava pri Laborci. Záujemcovia však 1,5 hektárovú plantáž ľahko našli a reakcia ľudí na začiatok zberu bola veľmi pozitívna.

Pod Tatrami si musia počkať

Pod Tatrami si však na domáce jahody musia ešte chvíľu počkať. Rodinná farma Sady Liptov leží na úpätí Nízkych Tatier, v ústí Demänovskej doliny. So zberom začnú neskôr, Pavol Belluš predpokladá, že to bude okolo 15. júna.

„Sme umiestnení severnejšie, takže si musíme počkať, kým aj u nás jahody dozrejú,“ vysvetľuje Pavol Belluš.

Na štvorhektárovej plantáži budú postupne dozrievať maliny, černice, ríbezle a samozrejme jahody. Tie zaberajú plochu tri štvrtiny hektára. Všetky predajú formou samozberu.

„Ľudia z okolia majú o kvalitné slovenské ovocie záujem. Problém nie je so zberom, ale s pestovaním,“ hovorí ovocinár.

V chladnejšom podnebí musí ovocinárstvo v podhorskom prostredí zvládnuť náročné jarné obdobie s nestálym počasím a mrazmi.

Problémová sezónna práca

Najväčší pestovateľ ovocia v okrese Vranov nad Topľou, Agromix Sedliská, spustil samozber jahôd v nedeľu 5. júna. Renáta Vagaská na základe skúseností konštatuje, že problémom samozberov je počasie.

Agromix pestuje jahody na ploche štyroch hektárov a prostredníctvom samozberu predajú takmer 30 percent produkcie. Časť jahôd smeruje aj do škôl v regióne v rámci programu Školské ovocie a časť ovocia predajú vo vlastnej obchodnej sieti.

So zberom ovocia v Sedliskách už tradične aj v tomto roku pomáhajú sezónni pracovníci. Renáta Vagaská však upozorňuje na obrovskú byrokraciu, ktorá sezónnu prácu sprevádza.

„Stále je problém ako je u nás zadefinovaná sezónna práca. Z brigádnickej sezónnej práce robíme až príliš veľkú vedu,“ hovorí pestovateľka.

Brigádnici sú obyčajne spomedzi evidovaných nezamestnaných. Je pre nich nevýhodné, aby sa kvôli trom týždňom sezóny odhlasovali z evidencie. Pestovateľka by uvítala zjednodušenie pravidiel, aby sa poľnohospodári mohli viac venovať práci namiesto papierovania.

„Sme zahltení papiermi – prihlášky, odhlášky, kontroly. Deň vopred musíme doručiť pracovné dohody. Večer prihlásime dvadsať pracovníkov, ráno prší a zo zberu nič nie je. Poobede ich zase všetkých odhlasujeme. Medzitým polovica z nich nepríde. Nám stačí, ak brigádnici prídu od šiestej do desiatej, za štyri hodiny pozbierajú, čo treba. Ale Sociálna poisťovňa eviduje len celodennú prácu. Nie je možné zadať len štyri hodiny práce. Administratívne je to všetko mimoriadne zaťažujúce. Chceme mať všetky náležitosti splnené, ale je to také náročné, že niekoľko hodín sedíme nad papiermi, aby bolo všetko v poriadku. Keby štát zjednodušil sezónnu prácu, bola by to veľká pomoc pre všetky zúčastnené strany,“ konkretizuje svoje skúsenosti Renáta Vagaská.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments