Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova Zaujímavosti

Mnohí si jahody radšej kúpili. Samozberu uškodili tropické teploty

Mnohí si jahody radšej kúpili. Samozberu uškodili tropické teploty
insert_photoTASR - Pod čičvianskym hradom v obci Sedliská (okres Vranov nad Topľou) končí v týchto dňoch spoločnosť Agromix so zberom tohtoročnej úrody jahôd.

Najväčší pestovateľ ovocia v okrese Vranov nad Topľou na východe Slovenska, Agromix Sedliská, končí tento týždeň jahodovú sezónu, ktorú začali 14. júna. „Niečo bude ešte tento týždeň, ale už sú to len džemové jahody. Uvidíme, podľa počasia,“ hodnotí Renáta Vagaská. Tohtoročná jahodová úroda predstavuje asi 25 ton. V priemere toľko dokážu každý rok vypestovať pod hradom Čičva na ploche troch hektárov.

V Agromixe jahody nijako nespracúvajú, všetky predávajú čerstvé. Ide o prvé, lákavé ovocie po zime, ktorým by si mal človek doplniť vitamíny a iné pre organizmus prospešné látky a preto by sa ich ľudia mali najesť do sýtosti.

Zber ovplyvnili horúčavy 

Časť produkcie Agromixu putuje do vlastnej obchodnej siete, najväčšiu časť predaja však predstavuje veľmi obľúbený samozber. Jeho výhodou sú v tomto prípade lákavé nižšie nákupné ceny pre spotrebiteľov. Dozrievanie jahôd v tomto roku podporilo slnečné počasie, paradoxne však zároveň negatívne ovplyvnilo zber jahôd. Ako vysvetľuje Renáta Vagaská, „extrémne teploty spôsobili, že na inak obľúbený samozber, prichádzalo oveľa menej ľudí ako inokedy.“

Zohýbať sa nad nechránenými jahodovými poliami v horúcom počasí nebolo nič príjemné a mnohí zákazníci si jahody radšej kúpili. Zber obľúbeného ovocia musela zabezpečiť firma svojimi pracovníkmi, aj brigádnikmi. Denne tu jahody zbiera asi dvadsiatka ľudí.

Časť produkcie jahôd smeruje aj do škôl v regióne, v rámci programu školské ovocie. Renáta Vagaská oceňuje práve program školského ovocia: „Máme možnosť dodávať to, čo dopestujeme. Je to pre nás výhodné, máme garantovaný odber, aj ceny.“

Hektáre ovocných sadov

Jahody ovocinársku sezónu v Sedliskách len začínajú. Po nich prichádzajú ďalšie druhy ovocia, ktoré v Agromixe pestujú v ovocných sadoch na ploche 15 hektárov. Bezprostredne po jahodách začínajú višne, potom ponúkajú marhule, slivky, broskyne a maliny. Takmer na všetky druhy ovocia Agromix tradične ponúka samozber.

Neštandardné ovocie, alebo ovocie nižšej kvality, využíva spoločnosť na výrobu 100 % ovocných štiav. Zbery sa končia tradične až na jeseň. Posledným ovocím sú jablká. Tie v Sedliskách predstavujú najväčšiu výmeru ovocných sadov. V tomto roku ich poškodili jarné mrazy, ktoré zasiahli veľa ovocinárov na Slovensku.

Ovocie tvorí len časť produkcie tradičného výrobcu, ktorý na východe Slovenska pôsobí už 25 rokov. Agromix sa zaoberá aj pestovaním zeleniny a poľnohospodárskych plodín.

„Je to predovšetkým pšenica, sója a repka,“ vypočítava Renáta Vagaská.

Agromix Sedliská v súčasnosti hospodári na ploche 238 hektárov. Zo zeleniny ponúka v jeseni tradične spotrebiteľom zemiaky a kapustu na zimné uskladnenie.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Pod čičvianskym hradom v obci Sedliská (okres Vranov nad Topľou) končí v týchto dňoch spoločnosť Agromix so zberom tohtoročnej úrody jahôd.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments