Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Z domova

Hra o vplyv vo svete zatiaľ stropuje cenu repky 

Hra o vplyv vo svete zatiaľ stropuje cenu repky 
insert_photoTASR

Vo významných produkčných štátoch Európskej únie došlo k poklesu výmer repky. Plochy osiate žltou olejninou klesli vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, ale aj na oboch stranách rieky Moravy. Produkcia repky v EÚ sa očakáva na úrovni 17,5 milióna ton, čo je najmenej za ostatných trinásť rokov. V utorok (13.8.2019) o tom informoval Jozef Rebro zo Zväzu výrobcov krmív a významný obchodník s agrokomoditami.

„Nízka produkcia repky v Európe nemá výrazný vplyv na cenu. Ak by nastala takáto situácia pred dvoma rokmi, cena by musela ísť hore. Teraz vidíme len veľmi nepatrný nárast ceny, o približne 10-eur, oproti rovnakému obdobiu minulého roka,“ informuje Jozef Rebro.

USA vs. Čína

Ten vidí dôvody zdržanlivého nárastu cien na burze Euronext v Paríži v globálnej ekonomike a najmä v obchodných sporoch USA a Číny. Zavedenie 10-percentných ciel USA na čínsky tovar prinieslo nezvyčajne tvrdú reakciu Číny. Tá na začiatku augusta zastavila dovoz poľnohospodárskych produktov z USA. Podľa informácií zverejnených v utorok (13.8.2019) večer, americká vláda nebude uplatňovať 10-percentné clo na všetok tovar. Pri niektorom tovare dokonca clo zruší. Ide napríklad o notebooky a mobilné telefóny.

„Predpokladať ďalší vývoj cien repky je zložité. Dúfam ale v nárast cien,“ hovorí Jozef Rebro.

Na cenu vplýva aj situácia medzi Kanadou a Čínou. Severoamerická krajina je ďalším významným pestovateľom repky a na trh ročne dodá približne 20-miliónov ton tejto olejniny.

„Čína, ktorá ročne dovážala 4-milióny ton repky z Kanady, tento dovoz zastavila. Dôvod je zadržanie finančnej riaditeľky a zároveň dcéry zakladateľa čínskeho výrobcu mobilných telefónov Huawei v Kanade,“ hovorí Jozef Rebro.

Naša repka končí v biopalivách, olej do varenia dovážame

Na Slovensku došlo k poklesu osevných plôch repky na 147-tisíc hektárov, čo je najmenej od roku 2016. Priemerné úrody by mali podľa odhadov Zväzu výrobcov krmív dosiahnuť 2,91 ton z hektára, čo je o 0,2 ton menej, ako vlani.

Poľnohospodári sú z tohto výsledku určite nespokojní, lebo ich očakávania boli oveľa väčšie. Stav porastov na jar tomu nasvedčoval. Žiaľ, aj tu úrody ovplyvnil horúci jún. Zaznamenali sme aj nižšiu olejnatosť, ktorá je o 1-2 percentá nižšia, ako v minulých rokoch. Sú ale oblasti, kde je olejnatosť nižšia aj o štyri percentá,“ hovorí Jozef Rebro.

Slovenskí poľnohospodári, podľa odhadu Zväzu, dopestovali tento rok 430-tisíc ton repky. Tú zo štyridsiatich deviatich percent musia umiestniť na zahraničných trhoch. Repka sa na Slovensku spracováva najmä na výrobu biopalív v Leopoldove.

Tradičný spracovateľ repky v podobe Palmy sa od roku 2013 stal len plničom a prebalovateľom oleja od zahraničných výrobcov, ktorý schoval pod značku, ktorá spotrebiteľom desaťročia evokovala domáci výrobok. Palma kedysi spracúvala 140-tisíc ton repky. Tá dnes končí na zahraničných trhoch a na Slovensko prichádza v podobe oleja neznámeho pôvodu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments