Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Leopoldovská Envien Group chce naďalej rozvíjať oblasť biopalív

Leopoldovská Envien Group chce naďalej rozvíjať oblasť biopalív
insert_photoTASR/AP

Spoločnosť Envien Group, patriaca k významným zoskupeniam v oblasti produkcie biopalív, používaných v  motorových palivách – v nafte a benzíne, má záujem naďalej rozvíjať toto odvetvie.

Popri rozširujúcej sa výrobe sa venuje aj vývoju a výskumu v spolupráci s domácimi firmami a vysokými školami a tiež so zahraničnými spoločnosťami. Podľa generálneho riaditeľa Petra Kostíka chce prejsť postupne od poľnohospodárskych plodín aj k iným typom vstupov na výrobu.

Envien Group pôsobí v šiestich krajinách Európy, v Leopoldove v okrese Hlohovec má výrobné jednotky Enviral, a.s., zameranú na výrobu bioetanolu s ročnou kapacitu 168.000 m3. Ide o biopalivo, ktoré sa primiešava do motorových benzínov. Ďalej je to Meroco, a.s., výrobca biodieselu s kapacitou 110.000 ton ročne s vedľajšími produktmi glycerínom a lecitínovými kalmi a Poľnoservis, a.s. – lisovňa repkového oleja s vedľajším produktom repkovým šrotom, ktorý dodáva pre živočíšne výroby partnerov, pestovateľov repky olejnej. Poľnoservis vyprodukuje zhruba 100.000 ton repkového oleja ročne.

Spoločnosť upozorňuje, že biopalivá sú najlacnejším domácim ekologickým zdrojom energie, nahrádzajúcim v doprave fosílne palivá. Napomáhajú Slovensku plniť jeho záväzky na znižovanie emisií a zvyšovanie obnoviteľných zdrojov v doprave, ktoré sú v súčasnosti na úrovni 7%. Do roku 2020 mali členské štáty dosiahnuť obsah obnoviteľných zdrojov energie v doprave na úrovni 10% a v roku 2030 až 14%.

Nárast spotreby repky

“Vyše 90% obnoviteľných zdrojov v doprave v SR je aktuálne zabezpečovaných z inovatívnych biorafinérií v Leopoldove,” uviedla spoločnosť.

Poukázala zároveň, že napriek spoločenskej diskusii o nadmernej produkcii jej nosnej plodiny repky olejnej, sa na Slovensku pestuje na 7 až 8 percentách pôdy určenej pre poľnohospodárske využitie, pričom je výbornou predplodinou, ktorá zvyšuje výnosy nasledujúcich plodín, pri obilí napríklad až o 10 %.

Spoločnosti Meroco a Poľnoservis majú v súčasnosti záujem o intenzifikáciu výroby repkového oleja a biodieselu, ich projekt je aktuálne posudzovaný v procese EIA na dopad na životné prostredie. Pre Meroco má ísť podľa EIA o zvýšenie biodieselu zo 125.000 ton za rok na 137.000 ton, nárast spotreby do výroby vstupujúcich olejov či odpadov zo 127.000 ton za rok na 141.000 ton a zvyšovanie miery zhodnocovania vznikajúcich nie nebezpečných odpadov zo 4900 na 36.000 ton za rok.

Pre Poľnoservis chce spoločnosť zvýšiť produkciu repkového oleja z 88.000 ton za rok na 120.000 ton, pri zmene spotreby repkového semena zo súčasných 200.000 na 272.000 ton. Súčasťou navrhovaných zmien je aj obohacovanie spracovávaných repkových šrotov na trhu výroby krmív o 10.000 t/rok sušených liehovarníckych výpalkov z výroby v spoločnosti Enviral a vybudovanie novej linky úpravy surového oleja so spracovateľskou kapacitou 77.500 ton za rok.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments