Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Článok dňa Komerčné informácie Z domova

Postrekovače zo srdca Slovenska robia dobré meno domácej výrobe techniky

Postrekovače zo srdca Slovenska robia dobré meno domácej výrobe techniky
insert_photoautor

Z Banskej Bystrice vedie do Poník kľukatá cesta, ktorá občas zvádza pochybovať, či smeruje do obce alebo lesa. V týchto podmienkach pred viac ako dvadsiatimi rokmi vznikol zástupca novej vlny výroby poľnohospodárskych strojov na Slovensku. Dnes dodáva napríklad dôležité komponenty aj pre najväčšieho výrobcu poľnohospodárskej techniky na svete, spoločnosť John Deere.

Vyrobili 500 postrekovačov: Made in Slovakia

Pokiaľ v roku 1994 podpisovali dvadsiati šiesti domáci zástupcovia výrobcov poľnohospodárskej techniky dokument, ktorým si založili vlastné združenie výrobcov poľnohospodárskych technológií na Slovensku, tak o štvrťstoročie neskôr môžeme konštatovať, že výroba poľnohospodárskych strojov u nás, až na malé výnimky, skončila. Spoločnosti, ktoré sa transformovali, často z bývalých Strojových a traktorových staníc a Závodov ťažkého strojárstva, z rôznych dôvodov skončili s výrobou techniky a nové firmy vznikali len poskromne.

Predposledný rok dvadsiateho storočia vznikol v Ponikách výrobca, ktorý spolu s českou materskou spoločnosťou vyrábal postrekovače. O dvanásť rokov neskôr došlo k osamostatneniu spoločnosti a tvorbe vlastného výrobného programu. Jeho nosnú časť tvoria drenážne čističe a postrekovače, ktorých za dvadsať rokov vyrobili približne päťsto.

Požiadavka slovenského zákazníka ich dostala k talianskemu producentovi

„K výrobe postrekovačov sme sa dostali postupne. Najskôr sme pre poľnohospodárov opravovali a modernizovali ich pôvodné zariadenia a neskôr sme začali aj s výrobou vlastných postrekovačov. Vzhľadom na to, že slovenskí poľnohospodári hospodária na väčších výmerách, od začiatku sme pripravovali postrekovače s rozpätím ramien presahujúcim  dvadsaťštyri metrov,“ spomína Milan Králik, konateľ spoločnosti Greenpon, Poniky.

Istý čas predávali aj talianske samochodné postrekovače značky Mazzotti a vtedy dostali od slovenského zákazníka požiadavku, aby záber ramien tohto postrekovača bol tridsaťšesť metrov. Samotný taliansky výrobca takéto rozsiahle rozpätie ramien ale neponúkal.

„Na želanie zákazníka sme v našom konštrukčnom oddelení pripravili návrh tridsaťšesť metrových ramien a ten aj zrealizovali,“ hovorí Milan Krállik.

O niekoľko mesiacov zažili prekvapenie, keď sa dozvedeli, že samotný postrekovač s ramenami z Poník si bol na Slovensku pozrieť vtedajší majiteľ a zakladateľ spoločnosti Mazzotti. Technické riešenie spolu s pevnosťou ramien ho nadchlo a okamžite začala spolupráca na dodávke 28 až 36 metrových ramien pre talianske samochody zo Slovenska.

„Neskôr došlo k odpredaju tohto tradičného výrobcu postrekovačov a spoločnosť kúpila firma John Deere. Spolupráca však pokračuje a my im dodávame približne tridsať  súprav ramien ročne. Ramená dodávame kompletne s hydraulikou a rozvodmi,“ povedal M. Králik.

Vlastná výroba postavená aj na úspešnej spolupráci

Aj keď výroba pre John Deere nie je nosná, poznatky získané od užívateľov z mnohých krajín sveta sú pre ďalší vývoj na nezaplatenie. Postrekovače Mazzotti s ramenami Greenpon pracujú v Austrálii, Kazachstane, Bielorusku, na Ukrajine ako aj vo viacerých krajinách Európskej únie.

Získané skúsenosti firma využíva na novom rade ťahaných postrekovačov z Poník, ktoré budú tvoriť základ ich produktového portfólia.

„Vlani na júnových dňoch poľa sme predstavili postrekovač PEGAS, ktorý poľnohospodárom ponúkame až so šesťtisíc litrovou nádržou a s ramenami s rozpätím do  tridsaťšesť metrov. Pokiaľ pri samochodných postrekovačoch Mazzotti sa tieto ramená skladajú v strede na polovicu, tak pri našich Pegasoch sme zvoli možnosť skladania ramien na trikrát, čím sme dosiahli skrátenie dĺžky postrekovača. Tieto postrekovače sú vybavené najmodernejšou elektronikou, GPS navigáciou, automatickým sledovaním stopy traktora, automatickým udržiavaním výšky ramien nad porastom a inými funkciami, ktoré používajú poprední  svetoví výrobcovia. Pegas je stroj určený pre náročného poľnohospodára, ktorého tešia nové technológie a rád ich pri práci využíva,“ hovorí Milan Králik.

Greenpon má v tomto roku záujem predstaviť roľníkom aj novú generáciu obľúbených postrekovačov Pony, ktoré sa na našich poľnohospodárskych podnikoch vyskytujú pomerne často.

„Pri týchto menších strojoch určených najmä poľnohospodárom hospodáriacich na nie tak rozsiahlych výmerách, sme zaspali čo sa týka dizajnu. Poľnohospodárom sme ponúkali špičkové dielenské opracovanie, moderné technológie a aj priaznivú cenu, ale prehrávali sme dizajnom. A práve pri predaji výrobkov je dôležitý ten prvý dojem. Dnes preto prichádzame na trh s novou generáciou postrekovača PONY, ktorý nesie prívlastok „Plus“,“ informuje Milan Králik.

Slovenská výroba chce osloviť našich poľnohospodárov

Ponickí strojári sa u budúcnosť segmentu výroby postrekovačov neobávajú. O nový typ postrekovača prejavili záujem predajcovia v Poľsku, Veľkej Británii a v Českej republike.

„Naše stroje ničím nezaostávajú za svetovou konkurenciou. Projekcia, konštrukcia a výroba sa pritom realizujú na Slovensku. Poľnohospodári často žiadajú spotrebiteľov, aby nakupovali slovenské potravinárske výrobky. S rovnakou požiadavkou ich chceme osloviť aj my. Dajte šancu slovenským postrekovačom,“ uzatvára M. Králik.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments