Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

U čínskych ošípaných objavili nebezpečný chrípkový vírus

U čínskych ošípaných objavili nebezpečný chrípkový vírus
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Čínski vedci objavili u ošípaných nový typ vírusu, ktorý má všetky charakteristiky potrebné na to, aby v budúcnosti vyvolal pandémiu. Píše sa to v štúdii, ktorá bola v pondelok uverejnená v zborníku americkej akadémie vied (PNAS). Vedci vírus označili ako G4 s tým, že je geneticky príbuzný s vírusom H1N1, ktorý vyvolal v roku 2009 pandémiu prasacej chrípky a zabil 18-tisíc ľudí.

G4 „má všetky nevyhnutné znaky vykazujúce jeho vysokú adaptabilitu k prenosu na človeka“, uvádza štúdia, ktorú pripravili vedci z čínskych univerzít a čínskeho strediska prevencie proti chorobám.

V rokoch 2011 až 2018 vykonali rozsiahly výskum, pri ktorom sa v desiatich čínskych provinciách odoberali vzorky z nosovej sliznice u 30-tisíc ošípaných. Podarilo sa izolovať 179 vírusov prasacej chrípky. Väčšina z nich patrila k novej forme, ktorá u ošípaných prevažuje od roku 2016. Tímy vykonali laboratórne pokusy na fretkách, ktoré sa používajú pri výskume chrípky, pretože sa u nich vyskytujú podobné symptómy ako u človeka – kašeľ, horúčka a kýchanie.

Vedecká skupina odporúča naliehavo sledovať stav ľudí

Zistilo sa, že vírusy zo skupiny G4 majú najvyšší potenciál nákazy a u fretiek vyvolávajú ťažšie symptómy ako vírusy iných kmeňov. Ďalším poznatkom je tiež to, že prekonanie bežnej sezónnej chrípky pred nákazou vírusom zo skupiny G4 nechráni.

Zlou správou je, že sa vírusom nakazilo relatívne veľké množstvo ľudí pracujúcich s ošípanými. Krvné testy na protilátky ukázali, že sa nakazilo 10,4 percenta týchto ľudí. V populácii všeobecne bolo nakazených 4,4 percenta ľudí. Štúdia preukázala, že sa vírus už na človeka preniesol, ale zatiaľ nie je dokázané, že sa šíri z človeka na človeka, čo je podmienka pre vznik pandémie.

Vedecká skupina odporúča naliehavo sledovať stav ľudí, ktorí pracujú s ošípanými. James Wood z fakulty veterinárnej medicíny Cambridgeskej univerzity upozornil, že výskum potvrdil to, že človek je neustále vystavený zvieracím patogénom a že chované zvieratá, s ktorými je človek v kontakte viac než s tými divokými, môžu byť významným zdrojom pandemického vírusu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments