Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Rastlinná výroba Z domova

Mičovský: Produkcia repky presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska

Mičovský: Produkcia repky presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska

Produkcia repky olejnej presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska. Jej produkcia je symbolom doby, ktorá musí odísť do minulosti. Uviedol to pred pondelkovým rokovaním vládneho kabinetu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO).

Nemáme kapacity, aby sme z repky urobili aspoň olej

“Základným kľúčovým slovom nášho rezortu je sebestačnosť. Toto slovo dostalo iný význam v čase pandémie, ktorú prežívame. Zjavne vidíme, že stať sa sebestačným je veľmi dôležité. Nie je to žiadna politická deklarácia, povedzme si úprimne, je to otázka prežitia. Repka sa stala istým symbolom, uznávam, že trochu až nadužívaným, ale určite nie nepravdivým. Repky máme v tomto roku 147.000 hektárov, čo je približne 11 % ornej pôdy. Táto plodina je produkovaná v množstve, ktoré 2,5-násobne presahuje potrebu Slovenska,” priblížil.

Repka je podľa Mičovského plodina, ktorá je určená na technické spracovanie do palív.

“Je to plodina, ktorá podporuje niečo, čo s výživou, tobôž so zdravou výživou obyvateľstva, nemá vôbec, ale vôbec nič spoločné. Preto ja osobne, ale nejde o môj osobný názor, ide o potrebu všetkých obyvateľov Slovenska, som presvedčený, že produkcia tejto plodiny je symbolom doby, ktorá musí odísť do minulosti,” podčiarkol.

Mičovský podľa svojich slov chápe, že pestovanie repky bolo a je výhodné pre mnohých pestovateľov.

“Viem, že to bolo svojím spôsobom aj v rámci zákonných pravidiel prípustné. Fakt je, že doma vôbec nemáme spracovateľské kapacity na to, aby sme z repky urobili aspoň jedlý olej,” poznamenal.

Podporíme producentov potravín, ktoré potrebujeme dostať na stôl

Podľa agroministra sa dá povedať, že všetka (doma spracovaná) repka ide do produkcie palív.

“My si pritom kupujeme potraviny z dovozu, dokonca aj ten repkový olej si musíme kúpiť, čo je veľký paradox. Preto tento symbol zlého využívania pozemkov (na pestovanie repky) ja naozaj vidím,” podčiarkol.

“My na to nepôjdeme tak, že repky musí byť menej. Pôjdeme na to spôsobom, ktorý nám budú umožňovať nové pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ. Podporíme producentov, ktorí budú mladí, malí, strední, ale aj väčší, ale ktorí budú zameraní na plodiny, ktoré je možné v našich pôdnych a klimatických pomeroch dopestovať a ktoré všetci potrebujeme denne dostať na náš stôl,” avizoval.

Končí sa éra akademických debát

“Pýtam sa, naozaj je v poriadku, aby sme mali takú nízku (potravinovú) sebestačnosť (okolo 40 %, pozn. TASR)? Neprekáža občanom Slovenska, že musíme aj cesnak, aj cibuľu kupovať na druhých svetadieloch? Toto potrebujeme? Repka kričí tou žltou farbou, ale ja kričím nielen v mene svojom, ale v mene všetkých obyvateľov Slovenska, že potrebujeme produkovať plodiny, ktoré potrebujeme ráno, na obed aj večer mať na svojich stoloch,” doplnil.

Dodal, že nejde o to, že by sa pestovanie repky znižovalo.

“My ideme zvyšovať produkciu potravín, ktoré potrebujeme v rámci svojich výživových nevyhnutností. Verím, že práve pandémia nás upozorní na to, že sa končí éra akademických debát. Musíme pristúpiť k tomu, aby polia vyzerali menej žlto. Vnímam to tak, aby producenti nepestovali tri – štyri, ale deväť – desať druhov plodín,” dodal Mičovský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1589 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

18 komentárov

 1. Sesto666
  18. mája 2020

  Troska romanticka predstava, ale aj mne by sa pacilo vidiet na poliach aj nejaku mrkvicku alebo fazulku. No len neviem ci to pojde bez vody. Pri tejto klimatickej zmene sa nam urodia len oziminy.

  Odpovedať
 2. Pišta
  18. mája 2020

  Počet štátnych úradníkov prevyšuje potreby Slovenska 2,5 násobne .
  Aj takto mohol znieť nadpis článku od pána Ministra a napísať rozkvitnutý príbeh o potravinovej sebestačnosti .
  Ak má polnohospodár pracovať , tvoriť hodnoty , nemôže polovicu pracovného času venovať nezmyselným štatistikám , výkazom , hláseniam, popri tom venovať sa kontrolórom , a sledovať aktualizácie LPIS.
  Tak samozrejme je potom jednoduchšie pestovať dve plodiny a robiť nič.
  Zredukujte počet úradníkov , nech sa má kto starať o fazuľku , ovečky …, odstráňte zbytočnú byrokratickú záťaž , oddeľte zrno od pliev a potom začnime hovoriť o budovaní potravinovej sebestačnosti

  Odpovedať
 3. Realist
  19. mája 2020

  Tento minister je hadam najslabsi clanok od cias prvej republiky.On bojuje proti farmarom a nie s nimi.Keby mal trocha pokory tak by mal podat demisiu lebo ked Bratislava nevidela vystavu traktorov tak ju moze zazit coskoro ale naživo v uliciach.Parizi ich maju kazdy rok niekolkokrat.

  Odpovedať
  1. jm
   21. mája 2020

   Čo tak p. Jahnátek .Odborník na všetko .Vyčerpané zdroje z II.piliera hneď po štarte. Alebo sme zabudli na všetko?

 4. Marcel Kollár
  19. mája 2020

  Čo k tomuto už dodať.
  Ale predsa .Výroba áut tiež prevyšuje potrebu Slovenska približne 15 násobne.
  Tak čo stým, pán minister,tiež ich obmedzíme vo výrobe?

  Odpovedať
  1. GJ
   19. mája 2020

   Ešteže čo ! Čím viac áut, tým viac repky do biopalív. Zvýšiť výmeru o 50%. Poliaci budú vedieť predať.

  2. jozef R.
   19. mája 2020

   Produkcia áut síce presahuje potrebu Slovenska 15 násobne, ale produkcia potravín dosahuje 38% potreby. Repka sa nepestuje na Slovensku na potravinárske účely. Navyše, ani sa tu nedá nikde spracovať.

  3. G.S.
   20. mája 2020

   jozef R. – nemiešaj hrušky a jablka. Produkcia potravín je vyššia, len v obchode je v predaji len takáto časť potravín pôvodom zo Slovenska. Napríklad taká pšenica. Výroba okolo 2 mil.ton ročne a domáca spotreba len okolo 800000 ton. Chceš zakázať výrobu polovice pšenice? Prečo sa tu predávajú v obchodoch cestoviny z talianskej a poľskej pšenice? To je chyba roľníkov, alebo je to chyba spracovateľov a obchodu(tu skôr zámer)? Nie sme nejaký izolovaný ostrov ale sme súčasťou oveľa väčšieho trhu EU. Ak sme nesmeli prikázať obchodu predávať domáce potraviny, tak nemôžeme prikázať ani roľníkom , čo majú pestovať. Môžeš niečo podporiť viac a niečo menej, ale nie zakazovať, ak ide o legálny produkt. Navyše repka nie je nijako extra podporovaná a priame platby sú obmedzené len obrábaním pôdy a nie konkrétnou plodinou. Ale navrhujem aby si aj s ministrom išiel presvedčiť Dánsko, že toľko bravčoviny nepotrebujú a nech chovajú len toľko svíň, koľko zožerú. Alebo ešte lepšie Holandsku povedz , že toľko kvetov striekaných chémiou na vývoz je škodlivé. Írsko má zas nadbytok kráv. No a potom majú iní na trhu EU smolu najmä ak majú nižšie dotácie z EU aj od štátu. Bolo by dobre žiť bez dotácií, ale to je utópia pri toľkých požiadavkách a obmedzeniach zo strany štátu a EU. Ja repku nepestujem , ale necítim potrebu ju zakazovať v rozumnej miere pestovať iným.

 5. Oportunista
  19. mája 2020

  Navrhujem miesto repky ananas…Neviem ci p.Micovsky hovori z vlastnej hlavy,alebo je podplateny niekym…Kombinacia oboch je katastrofa.

  Odpovedať
  1. jozef R
   20. mája 2020

   To si teda dobre “zadrel”. Podplatený Mičovský ? Ale čo sa čudovať, keď donedávna rezort šlapal na tejto “medicíne”. Však vidíme, čo práce skorumpovaná háveď narobila orgánom činným v trestnom konaní. A to sa len začína.

 6. Michal
  19. mája 2020

  Pán minister si neuvedomuje, že repka je v skutočnosti veľmi prospešná plodina a samozrejme aj extrémne náročná na pestovanie. Keď mal diskusiu s p. Machom v TA3 a povedal, že poľnohospodár vypestuje repku so založenými rukami, je evidentné, že nemá ani šajnu o tejto plodine. Že nám dodáva humus do pôdy, že je má najdlhšie vegetačné obdobie, čo zabraňuje eróziám a ďalšie benefity… Dobre, pestujme 10 druhov plodín, ale až potom keď budete garantovať odbyt. Je to krásne pomyslenie, aká bude druhová rozmanitosť podľa pána ministra, ale veškerá produkcia ostane na skladoch pretože nebude o ne záujem!

  Odpovedať
  1. Ján
   20. mája 2020

   Michal,hlavná vec,že si to ty “uvedomuješ”,ak p.minister NIE !
   Ak neviete ako ďalej s poľnohospodárstvom,iba čerpať dotácie tak
   to nechaj tak,a venuj sa inému…..! Nie som ani ja najmúdrejší,ale
   neurážam.

  2. realista
   20. mája 2020

   RE: ” Ján”

   ak vieš ako hospodáriť bez dotácií (napr. v ekologickej poľnohospodárskej výrobe) v priestore so spoločným poľnohospodárskym trhom – hospodárime v EÚ a celkovo globalizovanom trhu s poľnohospodárskymi komoditami neváhaj zverejniť návod radi sa poučíme….tiež nechcem urážať ani mudrovať len si dovoľujem poukázať…..

  3. Jaroslav Pobeha
   18. septembra 2020

   Na vašom príspevku je krásne vidieť, čo narobili dotácie s poľnohospodármi a s ich myslením. Mičovský hovorí, že zeleninu musíme dovážať, takže dopyt po nej je. Lenže repka, čo ide do benzínu viac vynáša. Debilná EU hospodárska politika. Keby sa dotovalo pestovanie bodliakov, tak by ste aj to obhajovali do roztrhania tela. Ja dúfam, že raz príde 10 ročné sucho, aby nebolo odkiaľ doviezť potraviny. Potom som zvedavý čo za rodeo vypukne v tejto republike aj v EU.

 7. Ján
  20. mája 2020

  Oportunista-si Ty poriadný ananás,a celkovo riadna k a t a s t r o f a !!!

  Odpovedať
  1. GJ
   20. mája 2020

   Ján, keby niekto povedal starým kaprom, že hrádza rybníka je deravá, presakuje, dno je zanesené, všade do okolia preteká páchnuca voda a vlastne hrozí kolaps hrádze a teda bude potrebné rybník vypustiť, dno vyčistiť a hrádzu opraviť, ako by asi reagovali staré bahniace si kapre ? Poviem ti – protestovali by, že netreba nič robiť. Že má zostať všetko tak, ako je.

  2. Oportunista
   20. mája 2020

   Pardon chcel som napisat miesto repky – banany

 8. jm
  21. mája 2020

  Najlepšou sondou je cestovať a vnímať ako sa krajiny starajú o seba a nie EU.
  Pre nás by bolo výhodou zrušiť dotácie z dôvodu zodpovednosti k prístupu k dotáciám ale to nieje asi možné ako členovi EU.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.