Agrominister Ján Mičovský má pred sebou dve veľké úlohy, a to prípravu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na nové programovacie obdobie a vyriešenie podmienečnej akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Uviedol to premiér Eduard Heger na tlačovej konferencii o pláne obnovy na novinársku otázku, či má Mičovský jeho podporu.
Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý Slovensko pripravovalo celé mesiace, mieri do Bruselu aj s podpismi troch najvyšších ústavných činiteľov. Z plánovaných dvoch miliárd eur, ktoré chcel pôvodne, na samom začiatku diskusií v pláne presadiť minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, sa v ňom nenachádza ani jediné euro.
Len niečo vyše dňa trvalo harmonické súžitie medzi poľnohospodármi združenými v najväčšej samosprávnej organizácii a rezortným ministerstvom. Ešte v pondelok poobede agrokomora veľmi zmierlivo reagovala na čerstvú informáciu agroministerstva, že hľadanie nového šéfa platobnej agentúry po ôsmich mesiacoch končí. Fakt, že riaditeľom PPA zostal na „dva – tri týždne menovaný“ Jaroslav Jánoš a tak následné dve výberové konania boli úplne zbytočné, zobrali s pokojom. Zdalo by sa, že sme svedkami nových vzťahov. Selanka medzi oboma organizáciami však skončila dnes tesne pred zasadnutím vlády.
Keď v septembri 2020 minister Ján Mičovský oznámil, že z Plánu obnovy bude žiadať 2,4 miliardy eur, mnohí krútili nad jeho naivitou hlavou. O desať dní neskôr (a 1,4 miliardy menej) rétor Mičovský vyhlásil, že ak jeho požiadavky zapracované nebudú, nemohol by sedieť na pozícii ministra. O pol roka (a 2,4 miliardy menej) sa toto tvrdenie naplnilo oveľa drsnejšie, ako si vedel Mičovský predstaviť.
Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) je sklamaná z priebehu prvého zo série okrúhlych stolov, ktoré organizuje Ministerstvo financií (MF) SR k Plánu obnovy a odolnosti SR. Podľa komory nešlo o diskusiu, ale iba o prezentáciu jednotlivých komponentov plánu zo strany exekutívy. Ak budú mať takýto priebeh aj ďalšie okrúhle stoly, SOPK zváži, či sa na nich bude zúčastňovať, informovala komora v nedeľu.
Plán obnovy a odolnosti je pre slovenský agropotravinársky a lesnícky sektor totálnou katastrofou. Minister Ján Mičovský prišiel pri vyjednávaniach aj o to málo, čo v ňom bolo vyčlenené na pozemkové úpravy. Naopak, minister životného prostredia Ján Budaj ukázal, že je ťažkou váhou. Čo zostáva agropotravinárom?
Minister životného prostredia Ján Budaj a minister financií Eduard Heger (obaja OĽANO) sa dohodli, že v Pláne obnovy a odolnosti SR budú časti na podporu biodiverzity, vodozádržných opatrení v krajine a na pomoc adaptácie na zmenu klímy. Sériu rokovaní absolvovali minulý týždeň. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
Prázdne sľuby a veľké sklamanie. Aj takéto ohlasy sa ozývajú na adresu vlády a pripravovaného Plánu obnovy. Okrem pozemkových úprav sa v ňom totiž zmienka o agrosektore vôbec nenachádza. A to aj napriek tomu, že minister pôdohospodárstva Ján Mičovský ešte koncom septembra uisťoval, že do Plánu obnovy sa opatrenia týkajúce sa poľnohospodárstva či potravinárstva dostanú. Podľa vtedajších vyjadrení chcel pre sektor získať 2,4 miliardy eur.
Poľnohospodári, potravinári ani lesníci nedostanú na podporu svojich sektorov zo šesť miliardového Plánu obnovy ani euro. Ministerstvo financií SR predstavilo v utorok detailný Plán obnovy, ktorý v ten istý deň poslalo do Bruselu. Z takmer šiestich miliárd eur európskeho Fondu obnovy poputuje len mizivé jedno percento na pozemkové úpravy, ktoré mal štát riešiť už dávno.
Najkomentovanejšie za 7 dní