Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Skóre Plánu obnovy? Budaj 1 000 000 000 : Mičovský 0

Skóre Plánu obnovy? Budaj 1 000 000 000 : Mičovský 0
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Plán obnovy a odolnosti je pre slovenský agropotravinársky a lesnícky sektor totálnou katastrofou. Minister Ján Mičovský prišiel pri vyjednávaniach aj o to málo, čo v ňom bolo vyčlenené na pozemkové úpravy. Naopak, minister životného prostredia Ján Budaj ukázal, že je ťažkou váhou. Čo zostáva agropotravinárom?

Keď poľnoinfo.sk koncom decembra informovalo, že Plán obnovy a odolnosti sa javí pre poľnohospodárov, potravinárov aj lesníkov ako hotová katastrofa, minister Ján Mičovský tvrdil, že vyjednávania neskončili.

V januári vykonal niekoľko teatrálnych gest, odfotil sa na pravdepodobne jedinom rokovaní s ministrom financií Eduardom Hegerom na Facebook a tváril sa, že všetko bude v poriadku.

Tohtotýždňové predstavenie Plánu obnovy a odolnosti však bolo pre všetkých, ktorí spadajú pod ministerstvo pôdohospodárstva studenou sprchou. Márne hľadali v dokumente akékoľvek ďalšie financie pre agrorezort. Eduard Heger, ktorý je minister za rovnakú stranu ako Mičovský, odstránil aj tých 60 miliónov eur na pozemkové úpravy.

Tie sú mimochodom predovšetkým prínosom pre štát a samosprávy, pretože umožnia lepší výber pozemkových daní, lacnejšiu výstavbu diaľnic, či budovanie priemyselných parkov pre investorov. Nehovoriac o tom, že si za 20 až 30 rokov úprava viac ako 3 100 katastrálnych území vyžiada viac ako miliardu eur. A to sme nezarátali infláciu.

Kde Mičovský zlyháva, Budaj víťazí

Na rozdiel od Jána Mičovského, ktorý chcel na začiatku z európskeho plánu obnovy pre agrorezort 2,4 miliardy eur a dostal nulu, Ján Budaj, ktorého nominovala rovnaká strana, ukazuje vynikajúce vyjednávacie schopnosti. Potom, čo prejavil nespokojnosť, získal zo 6 miliardového balíka celú šestinu.

Okrem iných tak „poteší“ aj vlastníkov lesných pozemkov v národných parkoch, kde sa bude môcť začať s výkupom ich pozemkov. Okrem toho má nielenže už hotovú legislatívu na prevod správy lesov vo vlastníctve štátu v národných parkoch ako územia v 3., 4. a 5. stupni ochrany, pod správu Štátnej ochrany prírody SR, ale cez požičané eurofinancie od EÚ bude Slovensko vykupovať pozemky súkromných vlastníkov v národných parkoch. Budaj získal aj financie na revitalizáciu vodných tokov, zadržiavanie vody v prírode a ekologický manažment. Oblasti, na ktoré si verejne pýtal zdroje agrominister Mičovský.

Heger novým Miklošom?

Avizovaná podpora agropotravinárstva cez optiku plánu obnovy sa zdá byť len na papieri. Ministra financií Hegera to vďaka vyjadreniu jeho podriadenej, dokonca stavia vedľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša, ktorý je v agrosektore „obľúbený“ najmä vďaka výroku o možnosti dovozu potravín aj zo zahraničia.

Hegerova pravá ruka Lívia Vašáková, generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy MF SR, ktorá riadila tvorbu plánu obnovy sa na tlačovej konferencii vyjadrila, že „Potravinová sebestačnosť nie je čisto národná záležitosť, je to spoločné v rámci európskeho priestoru.“

Nebyť pandémie, ktorá ukázala, akým rizikom môže byť potravinová sebestačnosť, dalo by sa povedať, že je to neznalosť. V aktuálnej situácii však treba jasne konštatovať, že ide o absolútnu neúctu k občanom Slovenska.

Ministerstvo financií argumentuje, že agropotravinári dostávajú už teraz dosť eurofinancií a ďalšie z plánu obnovy tak nepotrebujú. Nuž, nepochopenie MF SR, ktoré sme spomínali už vyššie, je zrejmé. Priame platby sú náhradou prijímu poľnohospodárov na stabilizáciu odvetvia, ktoré je plne závislé od počasia. Zároveň sú nárokovateľné a štát teda nimi nedokáže financovať rozvojové projekty zvyšujúce konkurencieschopnosť, či sebestačnosť slovenskej výroby potravín. A potravinárstva sa netýkajú už vôbec.

Spolufinancovanie

Druhá možnosť, ako podporiť naše agropotravinárstvo je prostredníctvom Strategického plánu, ktorý je základným dokumentom nového sedemročného obdobia. To, ako bude vyzerať, nie je stále jasné.

Agrorezort sa s jeho prípravou rozbehol ešte len na úrovni intervenčných stratégií. O rozdelení a nastavení piatich miliárd, ktoré zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ majú získať slovenskí poľnohospodári a potravinári, tak stále odborná ani laická verejnosť nevie nič. Strategický plán pritom musí byť v Bruseli najneskôr za 9 mesiacov. Do konca roku 2021.

Kľúčovou otázkou je však výška kofinancovania druhého piliera štátom. To, v akej výške bude a či znova neznevýhodní slovenských poľnohospodárov a potravinárov voči ostatným štátom v spoločnom európskom priestore, stále neviem. Minister Mičovský navrhuje aj v tomto prípade veľké čísla. Spolufinancovanie až 45 %. Oproti súčasným 25 % by to predstavovalo takmer dvojnásobný rast. Či to však znova nedopadne ako 2,4 miliardy z plánu obnovy, budeme vidieť najneskôr do konca roku.

Mičovský: Fakt je, že sme neuspeli

Ján Mičovský sa v relácii TA3 Téma dňa vyjadril, že “Fakt je ten, že zatiaľ sme neuspeli. To musíme priznať. Ozaj, na tom sa zhodneme, je tam k dnešnému dňu veľká nula, s ktorou sa ja zmieriť nemôžme, ani sa nezmierim. Ak to prehrám, tak to prehrám tak, ako sa patrí. Jednoducho nemôžem ďalej tu sedieť (pozn. poľnoinfo.sk: v pozícii agroministra), lebo to nie je v poriadku.”

Ak Ján Mičovský nedokáže presadiť čokoľvek v pláne obnovy alebo pri kofinancovaní II. piliera SPP, môže ho to vo vnímaní poľnohospodárskej verejnosti zaradiť k najslabším agroministrom v bohatej plejáde šéfov chlebového rezortu, ktorých vygenerovala doba takmer tridsaťročného samostatného Slovenska.

Topiaci sa však slamky chytá a možno par desiatok miliónov na pozemkové úpravy, na poslednú chvíľu, budú znova argumentom, že „to nie je nula“. A tak dôvod na odchod nejestvuje. Poľnohospodári sa o výške pomoci cez plán obnovy a dodržaní, či nedodržaní, chlapského slova ministra, “že tu ďalej sedieť nemôže”, dozvedia už 1. mája 2021. Dovtedy musí Slovensko zaslať definitívnu verziu Plánu obnovy a odolnosti Európskej komisii.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Svätopluk M. Žári
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Divný_Janko
Divný_Janko
11. marec 2021 14:16

Akú podporu má pán minister vo vlastnej strane, takú sumu získal. Načo je nám taký minister? Sám by to mál zvážiť a dodržať čestný sľub, ktorý dal.

Antena
Antena
11. marec 2021 21:59

Povedzme si na rovinu, ak ešte nastane zmena sumy, bude iba kozmetická. Je to veľká škoda, najmä kvôli pozemkovým úpravám, ktoré majú naozaj presah do mnohých odvetví. Evidentne v decembri bolo ešte možné ich podporiť, zaujímal by ma oficiálny dôvod, prečo vypadli.

Realista
Realista
12. marec 2021 7:21

A na rade je Strategický plán….