Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova Zaujímavosti

Plán obnovy podkúril vzťahom medzi samosprávou a ministrom

Plán obnovy podkúril vzťahom medzi samosprávou a ministrom
insert_photoautor - Emil Macho, predseda SPPK (vpravo) a Marián Šolty, podpredseda SPPK (vľavo).

Len niečo vyše dňa trvalo harmonické súžitie medzi poľnohospodármi združenými v najväčšej samosprávnej organizácii a rezortným ministerstvom. Ešte v pondelok poobede agrokomora veľmi zmierlivo reagovala na čerstvú informáciu agroministerstva, že hľadanie nového šéfa platobnej agentúry po ôsmich mesiacoch končí. Fakt, že riaditeľom PPA zostal na „dva – tri týždne menovaný“ Jaroslav Jánoš a tak následné dve výberové konania boli úplne zbytočné, zobrali s pokojom. Zdalo by sa, že sme svedkami nových vzťahov. Selanka medzi oboma organizáciami však skončila dnes, tesne pred zasadnutím vlády.

„Za malú chvíľu sa bude na vláde schvaľovať plán obnovy pre SR, ktorý by mal prispieť k väčšej odolnosti a obnove ekonomiky po koronakríze. Vzhľadom na neštandardný proces jeho prípravy, ktorý kritizujú takmer všetky samosprávne organizácie, či už zamestnávatelia, odborári alebo mestá a obce, sme sa o to viac spoliehali na nášho ministra a jeho plamenné reči,“ uviedol Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Slovensko je podľa šéfa agrokomory jednou z mála krajín, ktorá pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo nevyčlenila v pláne obnovy žiadne zdroje. Ministrove plány boli pritom veľkolepé. Najskôr 2,4 miliardy eur zo šesť miliardového balíka, následne už len miliarda alebo niekoľko sto miliónov eur. Realita je nula eur.

Prostriedky chceli na remízky a závlahy

„Podiel agrosektora na grantoch plánov obnovy je v Taliansku 1 percento, vo Francúzsku 1,2 percenta, v Španielsku 1,3 percenta, v Českej republike 1,9 percenta, v Poľsku 2,5 percenta a v Slovinsku 3,3 percenta. Krajiny, ktoré sú na úplnom chvoste poľnohospodárstva a potravinárstva, ako Bulharsko a Rumunsko, tak dosahujú 7,8 percenta respektíve 13,1 percenta,“ vymenúva Emil Macho.

Ak by sa Slovensko chcelo priblížiť k najskúpejšiemu Taliansku, muselo by pre agrosektor vyčleniť viac ako 60 miliónov eur. Ak k najštedrejšiemu Rumunsku, tak až takmer 800 miliónov eur zo svojho balíka.

Emil Macho pripomína, že slovenskí poľnohospodári nechceli z prostriedkov financovať investície na nákup traktorov, kombajnov či výstavbu maštalí.

„Chceli sme financovať to, čo naša krajina potrebuje, a čo minister vo svojich plamenných rečiach stále opakuje. Remízky, vodozádržné opatrenia, rekonštrukciu závlahových sústav a samozrejme investície do toľko potrebného potravinárstva. Kritika nesmeruje na lídrov koalície, vládu ako takú, ale na nášho rezortného ministra. Všetka česť ministrom, ktorí si dokázali vybojovať pre svoje rezorty krásne zdroje. Všetka česť ministrovi Budajovi, ktorý tam má vyše miliardu,“ uviedol prekvapivo Emil Macho.

Práve na ministra Budaja majú mnohí poľnohospodári ťažké srdce. V závere minulého týždňa podpísal kontroverznú vyhlášku. Tá spôsobí značné problémy chovateľom hospodárskych zvierat a výrazným rozšírením počtu chránených rastlín vo vyhláške, rapídnym spôsobom obmedzí poľnohospodársku činnosť. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pritom na tento dokument stále nereagovala. Ako ale hovorí ošúchaný bonmot, o peniaze ide až v prvom rade.

Pozemkové úpravy bez zdrojov SPP?

Ďalší spor o finančné zdroje sa črtá medzi ministrom a samosprávou už v nasledujúcich mesiacoch. Emil Macho ministrovi odkázal, že v pláne obnovy sa s pozemkovými úpravami malo určite počítať, keďže slúžia všetkým občanom.

„Odmietam, aby zo zdrojov spoločnej poľnohospodárskej politiky boli financované pozemkové úpravy. To je čisto povinnosť štátu. Musí sa to financovať buď zo štátneho rozpočtu alebo z plánu obnovy,“ uviedol Emil Macho.

Ten sa dotkol aj pondelkovej tripartity, ktorá, ako sme písali už v utorok, sa uskutočnila bez rezortného ministra.

„Bolo mi ľúto, že som tam nevidel nášho rezortného ministra a že sme nemohli možno spoločne zabojovať u premiéra a ministra financií, a presvedčiť ich, že aspoň, keď už nič, tak tie pozemkové úpravy aby boli financované z plánu obnovy a aby sa nerobili na úkor peňazí, ktoré majú slúžiť poľnohospodárom,“ uviedol Emil Macho.

Poľnohospodári budú v dôsledku vynechania agrosektora z plánu obnovy požadovať vyššie spolufinancovanie druhého piliera spoločnej európskej agropolitiky.

„Doteraz sme financovali rozvoj vidieka iba 25 percentami, určite budeme trvať na tom, aby to bolo aspoň 45 percent,“ povedal Emil Macho.

Reakciu ministerstva máme prisľúbenú po zasadaní vlády a prinesieme ju v samostatnom článku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Emil Macho, predseda SPPK (vpravo) a Marián Šolty, podpredseda SPPK (vľavo).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments