Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Agrorezort uvádza, že nič nie je stratené. Ministerstvo financií oponuje

Agrorezort uvádza, že nič nie je stratené. Ministerstvo financií oponuje
insert_photoTASR

Prázdne sľuby a veľké sklamanie. Aj takéto ohlasy sa ozývajú na adresu vlády a pripravovaného Plánu obnovy. Okrem pozemkových úprav sa v ňom totiž zmienka o agrosektore vôbec nenachádza. A to aj napriek tomu, že minister pôdohospodárstva Ján Mičovský ešte koncom septembra uisťoval, že do Plánu obnovy sa opatrenia týkajúce sa poľnohospodárstva či potravinárstva dostanú. Podľa vtedajších vyjadrení chcel pre sektor získať 2,4 miliardy eur.

„Fakt, že agropotravinárstvo nepatrí medzi navrhnuté oblasti podpory, je pre nás obrovským sklamaním. Svoj nesúhlasný postoj musíme vyjadriť aj takto pred vianočnými sviatkami. Plán obnovy EÚ je historickou príležitosťou, ako stabilizovať domáci agropotravinársky sektor. Túto šancu nesmieme premeškať, je to pre nás neprijateľný fakt. Vidieku, poľnohospodárstvu a potravinárstvu bolo nastavené zrkadlo. Sme zvedaví na reakciu nášho rezortného ministerstva, lebo z nášho pohľadu sa z faktu, že agropotravinársky sektor sa nedostal do priorít Plánu obnovy EÚ, vyhovoriť nedá“, uviedol Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Očakávania v rámci Plánu obnovy vyjadrili pred časom aj mladí poľnohospodári. Tí sa aj na adresu štátneho rozpočtu pre budúci rok vyjadrili pochvalne s tým, že veria, že trend zvyšujúceho sa podielu finančných prostriedkov smerujúcich do agrosektora sa prejaví práve v Pláne obnovy.

„Očakávanie, ktoré sa nenaplnilo je predstavený reformný Plán obnovy, ktorý by pomohol vrátiť poľnohospodárstvu vážnosť v podobe zdravého a živého vidieka.  Je veľmi smutné, že politici stále agrosektor podceňujú a postačí im, že Slovensko je montážnou dielňou Európy! Pritom zdravý vidiek má potenciál obnoviť našu krajinu k trvalo udržateľným cieľom,“ vyjadril sa teraz predseda Združenia mladých farmárov Milan Jurky.

Kričia aj potravinári

Kritika sa ozýva aj z radov potravinárov. Práve tí si chceli z plánu obnovy ukrojiť balík peňazí, keďže sektor je na národnej úrovni financovaný slabo.

„V návrhu úplne absentuje podpora potravinárstva. A to napriek tomu, že potravinová
sebestačnosť je súčasťou programového vyhlásenia vlády i volebných programov vládnych strán,“ kritizuje Zväz pekárov, cukrárov a potravinárov.

Vláda podľa Zväzu chce dať na zdravý životný štýl 1,5 miliardy eur, na zdravé potraviny však celkom zabudla.

„Všetky opatrenia, ktoré navrhuje financovať pritom riešia len následky nezdravého životného štýlu. Prečo štát nerieši predovšetkým prevenciu? Konzumácia kvalitných potravín je spolu s pohybom a spánkovým režimom základnou prevenciou fyzického aj psychického zdravia. Prevencia by štátu teda náklady šetrila,“ upozorňuje Zväz.

Argumenty rezortu

„Peniaze z Plánu obnovy budú alokované na jednotlivé komponenty, a nie na samostatné ministerstvá. Tým pádom ešte stále nie je isté, aká alokácia bude venovaná na implementáciu danému ministerstvu. Predbežné informácie hovoria o tom, že MF SR pracuje na príprave jednotlivých komponentov, pričom MPRV SR k tomu oficiálne prizvané zatiaľ nebolo aj napriek tomu, že v minulosti iniciatívne poskytlo podklady, stanoviská a pripomienky k materiálom týkajúcich sa Plánu obnovy,“ vyjadril sa tlačový odbor agroministerstva k otázke, ako vníma, že v Pláne obnovy agrosektor chýba. Reakciu poskytol ešte v pondelok pre RTVS.  Dnes svoje vyjadrenie rezort korigoval.

„Choroba ministra  pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, ktorá ako všetky choroby, prišla vo veľmi nevhodnom čase, bohužiaľ neumožňuje poskytnúť priame vyjadrenie p. Mičovského. Vedenie ministerstva však vyzýva média, aby rešpektovali závažnosť jeho zdravotného stavu a počkali si na jeho uzdravenie.  Informáciu o nezaradení priorít agrosektoru do Plánu obnovy považuje vedenie ministerstva za znepokojivé. Hneď začiatkom budúceho roka budú vyvolané stretnutia s ministrom financií Eduardom Hegerom, na ktorých sa budú hľadať spoločné riešenia aktuálnej situácie poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov. MPRV SR intenzívne pracovalo na príprave komponentov pre Plán obnovy, o ktorom verilo, že nie je určené pre jednotlivé rezorty, ale pre celú krajinu a jej obyvateľov.“

Rezort zdôrazňuje, že nie je závislý len na prostriedkoch z Plánu obnovy. Peniaze pre sektor sa snaží získať aj šetrením.

„Na každej zákazke pre ministerstvo v súčasnosti ušetríme 20 – 60 % finančných zdrojov, a preto sme presvedčení, že po nastavení systémových krokov vedúcich k šetreniu zdrojov, ale aj po rokovaniach s Ministerstvom financií SR, dosiahneme navýšenie rozpočtu pre našich poľnohospodárov, potravinároch a lesníkov,“ uviedla generálna tajomníčka služobného úradu MPRV SR Vladimíra Fabriciusová.

Jasný postoj ministerstva financií

Aj keď ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ podporu sektora z plánu obnovy nevylučuje, ministerstvo financií sa vyjadrilo pomerne jasne.

„Plán obnovy bude slúžiť na financovanie prioritných oblastí o ktorých sme informovali už pred niekoľkými mesiacmi a ktoré vzišli zo vzájomnej dohody na úrovni odborníkov a politikov. Poľnohospodárstvo nebolo súčasťou európskeho semestra a Európska komisia k nemu nevydala žiadne odporúčania. Zároveň je možné väčšinu aktivít v tejto oblasti financovať cez Spoločnú poľnohospodársku politiku. V pláne obnovy sa však plánujú financovať pozemkové úpravy, ktoré sú predpokladom na sceľovanie pozemkov a ich efektívnejšie využívanie,“ odkázal v stanovisku rezort financií.

Emil Macho si myslí, že následky pandémie sa musia urgentne riešiť z finančných prostriedkov primárne na to vyčlenených a tými sú zdroje z Plánu obnovy EÚ.

„Akékoľvek iné spôsoby podpory poľnohospodárstva a potravinárstva a prípadných kompenzácií totiž vždy pôjdu na úkor iných opatrení a iných oblastí,“ reagoval Emil Macho z SPPK.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
23. december 2020 15:07

Nezaradenie priorít agrorezortu do Plánu obnovy je znepokojivé, hovorí minister Mičovský. zdroj: PRAVDA 23.12.2020

Čo už, na Slovensku je to tak….a GAZDA nemá na roľníkov čas….