Poľnohospodári vlani chovali o 1 300 kusov dojníc menej, ako v roku 2021. Opäť sa tak nepodarilo zastaviť pokles počtu mliečnych kráv, no tempo znižovania stavov zvierat sa výrazne spomalil. Do prvovýroby mlieka vlani smerovali historicky najvyššie podpory. Každý liter vyrobeného mlieka bol dotovaný v priemere desiatimi centmi. Podrobnosti priblížila Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Stavy dojníc aj počet agropodnikov, ktoré sa ich chovu venujú, aj v uplynulom roku klesol. Sebestačnosť v produkcii surového kravského mlieka dosahuje len asi 78 percent, a návrhy na nastavenie novej spoločnej poľnohospodárskej politiky zatiaľ nenapovedajú, že by sa stav mohol zlepšiť. Situáciu v agrosektore zhodnotila riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.
S bielou plesňou na povrchu, eidamské, parené, hrudkové, ementálske, plesňové so zelenou plesňou v ceste, tavené či veľmi tvrdé. Jednoducho syry. Pre labužníkov obrovská ponuka chutí, pre výrobcov nespočetné množstvo príležitostí, ako zaujať každého spotrebiteľa. Niektorý hľadá tradičné, iný regionálne, ďalší nepoznané a scestovaný napríklad exotické. Mnohí prvovýrobcovia mlieka na tento trend zareagovali a vybrali sa aj formou jeho spracovania. Ponúkajú svoje syrové originály a snažia sa získať nového zákazníka. Už roky im pomáha Karol Herian. Dlhoročný mliekarenský odborník, ktorému v týchto dňoch vyšla publikácia Výroba syrov – Príručka pre malovýrobcov a priateľov syra.
Slovenské mliekarne denne spracujú 2,25 milióna kilogramov mlieka. Výroba v súčasnosti funguje u všetkých spracovateľov a každá prevádzka má implementované prísne ochranné opatrenia ako dotazníkové zisťovanie pobytu zamestnancov v zahraničí, kontrolu teploty pri vstupe do zamestnania a ďalšie prísne hygienické opatrenia a kontroly. Slovenskí mliekari sú schopní zabezpečiť dostatok mliekarenských výrobkov pre obyvateľov Slovenska.
V Európskej únii (EÚ) dosiahol v roku 2018 počet dojníc 22,7 milióna kusov (ks), v roku 2019 by mal byť na úrovni 22,6 milióna ks. Vyplýva to z aktuálnej správy PPA - Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS). Úžitkovosť by mala v roku 2019 dosiahnuť úroveň 7325 kilogramov (kg)/dojnica/rok, čo predstavuje medziročný nárast o 1,2 %.
Produkcia mäsa v Českej republike sa v 2. štvrťroku medziročne zvýšila o 2,2 percenta na 114-tisíc ton. Vzrástla výroba hovädzieho, bravčového aj hydinového mäsa. Nákup mlieka od producentov dosiahol takmer 768,4 milióna litrov, čo bolo medziročne o 0,2 percenta viac. Oznámil to dnes Český štatistický úrad (ČSÚ).
Slovenskí mliekari sa zrejme čoskoro opäť pridajú k väčšine svojich európskych kolegov, ktorí môžu svoje produkty exportovať na čínsky trh. Ešte v decembri Slovensko navštívila čínska delegácia, ktorá si prezrela mliečne farmy aj samotné mliekarenské podniky. Išlo o jeden z posledných krokov potrebných pre získanie certifikácie na export.
Najkomentovanejšie za 7 dní