Slovenskí spracovatelia mlieka sa obávajú situácie, ak hoci aj jeden z ich zamestnancov bude pozitívne diagnostikovaný na chorobu COVID-19 a riešia otázku, ako pristupovať voči ostatným zamestnancom a celkovo k chodu mliekarne, ktorý by mal byť zachovaný. Jasné inštrukcie, ako budú kompetentné orgány smerom k mliekarni, ktorej zamestnancovi bola choroba COVID-19 pozitívne diagnostikovaná pristupovať, zatiaľ nemajú.
Slovenské mliekarne denne spracujú 2,25 milióna kilogramov mlieka. Výroba v súčasnosti funguje u všetkých spracovateľov a každá prevádzka má implementované prísne ochranné opatrenia ako dotazníkové zisťovanie pobytu zamestnancov v zahraničí, kontrolu teploty pri vstupe do zamestnania a ďalšie prísne hygienické opatrenia a kontroly. Slovenskí mliekari sú schopní zabezpečiť dostatok mliekarenských výrobkov pre obyvateľov Slovenska.
Potravinársky sektor víta pomoc v podobe predvoja potravinárskej zelenej nafty. Sľuby o tom, koľko peňazí by sa mohlo dostať do potravinárstva, sa však v roku 2019 nenaplnili. Aj tak hodnotí uplynulý rok 2019 prezident Slovenského mliekarenského zväzu a zároveň predseda Únie potravinárov Slovenska Stanislav Voskár.
Pred trinástimi rokmi hodili záchranné koleso nitrianskej mliekarni Tatranci. Vtedy, na začiatku roka 2007, existovala obava, že mliekareň, ktorú opúšťal holandský Friesland, postihne rovnaký osud, ako spracovateľov v Nových Zámkoch, Trnave, alebo vo Veľkom Krtíši. Z týchto mliekarní vycúvalo len dva roky predtým talianske Sole. U prvovýrobcov mlieka zaťalo poriadne hlbokú sekeru a spracovanie mlieka sa tu už nikdy nepodarilo obnoviť.
Najkomentovanejšie za 7 dní