Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z ekonomiky

Tatranci udržali spracovanie mlieka v Nitre

Tatranci udržali spracovanie mlieka v Nitre
insert_photoautor

Pred trinástimi rokmi hodili záchranné koleso nitrianskej mliekarni Tatranci. Vtedy, na začiatku roka 2007, existovala obava, že mliekareň, ktorú opúšťal holandský Friesland, postihne rovnaký osud, ako spracovateľov v Nových Zámkoch, Trnave, alebo vo Veľkom Krtíši. Z týchto mliekarní vycúvalo len dva roky predtým talianske Sole. U prvovýrobcov mlieka zaťalo poriadne hlbokú sekeru a spracovanie mlieka sa tu už nikdy nepodarilo obnoviť.

Príbeh nitrianskej mliekarne je iný, aj keď aj tu majú na zahraničného investora ťažké srdce. Podľa Gabriely Matečnej, ministerky pôdohospodárstva, vtedajší investor z mliekarne vyviezol dve technologické linky, ktoré mohli byť atraktívne pre budúceho investora.

„Jedným bola linka na šľahané výrobky a druhým na sušenie mlieka,“ uviedla ministerka v piatok (21.6.2019) počas návštevy spracovateľa Agro Tami v Nitre.

Aktuálne sa nitrianska mliekareň v hlavnej miere zameriava na kyslomliečne a termizované výrobky. Mesačne vyrába 6-miliónov kusov jogurtov a vyprodukuje 380-ton nátierok.

„Denne spracovávame 300-tisíc litrov mlieka,“ uviedol Peter Schultz, predseda predstavenstva Agro Tami.

Samotný nitriansky závod vyrába aj trvanlivé mlieko. Do novej tetrapackovej linky smerovala aj ostatná investícia v hodnote asi 1,3-milióna eur. Produkcia „škatuľového“ mlieka ale nie je nosnou časťou výrobného programu. Prioritne sa zameriavajú na výrobky s vyššou pridanou hodnotou.

Spotrebiteľ vníma najmä cenu až potom príchuť

„Mliečne produkty s dobou spotreby do jedného mesiaca vyrábame na objednávku svojich partnerov,“ hovorí vedúci výroby Agro Tami, ktorý sa nám nepredstavil.

Keď sú objednávky na výrobky s krátkou dobou spotreby nižšie, orientujú sa trvanlivé mlieko, kde je najnižšia marža, ale doba trvanlivosti až pol roka.

A ako sa menia chute spotrebiteľa v posledných rokoch čo sa týka napríklad jogurtov? Vedúci výroby nitrianskej mliekarne hovorí, že zákazník neuprednostňuje žiadnu príchuť.

„Spotrebiteľ sa zameriava najmä na najlacnejšie výrobky, ktoré sú na pultoch reťazcov v akcii,“ myslí si vedúci výroby nitrianskej mliekarne.

Celkovo skupina mliekarní v Kežmarku, Nitre a Senici, ktoré ovláda Mikuláš Bobák, vyrába až 240-typov produktov a spracuje tretinu slovenského mlieka. V roku 2018 otvorili prevádzku na výrobu plesnivých syrov typu Camembert, ale aj tvrdých a parených syrov, či bryndze v Senici.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments